tietääkö kukaan seuraavista vinttikoirista jotain:SLOUGHI,AZAWAKH ja CHART POLSKI?voisitteko kertoa koirista jotain esim.luonne,sairaudet(ilmeneekö mahalaukunkiertymää ym.)ja kennelit suomesta missä näitä koiria kasvatetaan!
Kiitos etukäteen!
TIETOA!?
3
370
Vastaukset
- Ritva
Sloughista tiedän sen verran, että se on ylväs, vieraita kohtaan pidättyväinen, mutta erittäin ystävällinen ja ihanaluonteinen. Vinttikoirat ovat yleensä terveitä rotuja.
Täältä löytyy sloughi: http://www.geocities.com/kennel_elegantin/
Tiedustele sieltä lisää tietoa sloughista ja tulevasta pentueesta. - kle
Tervehdys,
Sloughi sekä Azawakh ovat hyvin samankaltaisia koiria molemmat kotoisin saharan alueelta ja molemmat hyvin vanhoja rotuja. Chart Polski taas sekin näille sukua, mutta huomattavasti nuorempi - ymmärtääkseni jostain 1600 luvulta.
Sloughin pentuja on yhdellä kasvattajalla kait suunnitteilla ensivuodeksi - saattaa olla aika kysyttyjä.
Azawakhejakin on kyllä suomessa mutta en tiedä onko pentueita suunnitteilla - varmasti kysyttyjä
nämäkin
Chart Polskista en tiedä suomen tilannetta - mutta koiria on yleensäkin vähän
voit käydä esim. seuraavassa osoitteessa hakemassa tietoja.
http://www.rarebreed.com/breedlist.html
ja hae myös hakukoneilla rodun nimellä
terveisin
Kalle- Kaisu
Kyllä Sloughi ja Azawakh ovat ihan täysin erilaisia rotuja. Sloughi on ystävällinen ja suht.koht. helppo koira, kun taas Azawakh todella vaikea koira.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1378328Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047529Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925706Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452658Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612513Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349