Rimini vs Pesaro

Riminille vai Pesaroon?

haavelein jo tulevasta kesästä vaikka edellinenkään ei ole vielä loppunut.

matkakohteita vertailen ja italian kohdalla eniten kiinnostaisi adrianmeren rannikon kohteet ja niistä RIMINI JA PESARO.

kertoisitko ystävällisesti mielipiteesi ja kokemusesi kohteista/kohteesta ja onko niissä suurta eroa.

viikon matka todennäköisesti ois kyseessä ja mahdollisesti mukaan lähtisi myös 14 vuotiaita lapsia.

aurinko ja ranta sekä maukkaat pitsat ovat osa lomaamme, venetsiassa ja san marinossa ois kiva retkeillä sekä katsastaa jokin teema tai vesipuisto.

onko kohteilla suuria eroja siten että niitä voisi vertailla ja toista suositella erityisesti?

p.s. hotellisuosituksiakin vastaanotetaan ja uima-allas aika MUST! juttu vaikka ne ovatkin kovin pieniä italiassa tai puuttuvat sitten kokonaan.

7

1372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vacanze italiane

      Jos haluatte käydä Venetsiassa, San Marinossa ja huvipuistossa, niin parempi kohde olisi Rimini. Rimini on huomattavasti lähempänä mainitsemiasi kaupunkeja (maata), kuten myös Italian parasta huvipuistoa, Mirabilandia. Lähellä on myös vesipuisto, muistaakseni Aquafun nimeltään.

      Buon viaggio!

    • fiabilandia

      en viitisnyt aloittaa uutta ketjua,joten kysyn täällä,liittyhän täm riminiin ainakin. millainen paikka mahtaa olla riminillä se fiabilandia? minkäikäisille suunnattu ja mitä kaikkea siellä on, en saanut oikein selkoa italiankielisiltä nettisivuilta :(

    • rimini
      • mimustiina 86

        Itse kävin Roomassa elokuun alussa ja Italia vei täysin sydämeni. ajattelinkin että ensi kesänä haluan johonkin Italian rannikko kaupungeista ja juuri Rimini kuullosti mahtavalta.


      • rimini
        mimustiina 86 kirjoitti:

        Itse kävin Roomassa elokuun alussa ja Italia vei täysin sydämeni. ajattelinkin että ensi kesänä haluan johonkin Italian rannikko kaupungeista ja juuri Rimini kuullosti mahtavalta.

        hienoa että sivu antoi sinulle intoa mahdollisesti matkustaa riminiin :)


    • Sypressi66

      kuinka kielitaitoisia olette? Aattelin vain, koska Riccionessa on todella hyvä hotelli La Plata ja siellä kyl puhutaan Italiaa, mut englanti, saksa taittuu henkilökunnalta.
      kesällä 2008 olin siellä ja All Inclusve paketti sisälsi huoneen, ruoat ja juomat ja rantapalvelut sekä sisäänpääsyn Aquafun vesipuistoon. eli mainittu hotelli varattu netin kautta ja varasin vain lennot Aurinkomatkoilta. PAREMPAA PALVELUA EN IKÄNÄ OLE SAANUT!!
      Taksi matka kentältä 10minsaa!
      Riccionessa ei ole venäläisiä vaan enempi italialaisia

    • Rauula

      Olimme Riminillä Sporting hotellissa viikon elokuussa 2008. Mukava hotelli joka tarjosi muutamana iltana ohjelmaa pihalla. Oli esim. harppumusiikkia ja hedemäsalattia altaalla sekä toisena iltana todella herkullinen alkupalapöytä ja kuohuvaa pihalla. Meillä kuului hintaan vain aamiaiset mutta nuo extraohjelmat oli kaikille vieraille. Aamupala oli myös erittäin hyvä ainut että emme parina ensimmäisenä aamuna tajunneet tilata maitokahvia tarjoilijalta ja koitimme vetää kitusiimme kamalan makuista Italialaista pannukahvia. Sitten apinoimme muita vieraita ja tilasimme ihanaa maitokahvia ja cappucinoa tarjoilijalta. Nekin kuuluivat aamiaisen hintaan.

      Uima-allas oli mielestäni oikein hyvän kokoinen, mahtui pulikoimaan. Altaalla oli myös hyvin tilaa, vaikka oli Italialaisten paras lomasesonki menossa. Hotellilta sai alennuslippuja rantatuoleista pyydettäessä. Henkilökunta puhui suht OK englantia.

      Pesarossa on kuulemma "aidompaa" italialaista tunnelmaa, mutta tykkäsimme kyllä Riministäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7741
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3007
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      343
      1932
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      275
      1587
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      127
      1381
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1189
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1102
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1036
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      992
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      951
    Aihe