äkkijarrutus

lyheneekö jarrutusmatka jos pistää äkkijarrutuksssa vasemman jalan maahan ja jarruttaa kengän kärjellä
211485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

turvakengät. muuten tulee sukka näkyviin

Äänestä

alempana keskustelussa mainittu piitkä jarruviiva lyhenee

Äänestä

se jalka.

Äänestä

Ka!! Eipä se olennaisesti siitä lyhene! Voi pyörän kehveli pahimmassa tapauksessa ruveta kampeamaan vasemmmalle!

Äänestä

saappaa kärkeä. Sen saappaan sisällä on näetsen jalka ja nilkka voi mennä...

Äänestä

..niin pitäisi tehdä?

Äkkinäisissä jarrutustilanteissa käytän etu- ja takajarrua yhtäaikaisesti (tietenkin kytkin pohjassa). Heti kun on mahdollista päästän jarruja.
Äkkijarrutusta pitäää harjoitella jotta se on tosipaikan tullen selkäytimessä.
Takapää voi nousta sehän riippuu vauhdista a pyörätyypistä.Tekniikkaan on saatava perstuntuma.
En ikinä jarruttaisi kengänkärjellä, tai siis ajosaappaan kärjellä.
Jalka voi vahingoittua pahastikin.
Olisi kiva lukea kokeneempien vinkkejä!

Äänestä

käden sormet puristaa käsijarru kahvaa, ja samassa tahdissa oikea jalka painaa takajarrua, kaatamisen jälkeen paras keino jarruttaa..

Äänestä

Jarruttaminen on liike-energian muuttamista lämmöksi kitkan avulla. Juuri siitähän on kysymys kuvaamassasi tilateessa.

Sama ilmiö on teoriassa laskettavissa jos 60 tonnia painavan rekan kuljettaja painaa jalkansa maahan tai veturinkuljettaja.

Käytännössä vaikutusta positiivisesa mielessä ei ole. Pyörän hallittavuus heikkenee oleellisesti, mikäli molemmat jalat eivät ole jalkatapeilla. Käytännössä kenkäjarrutuksella kaataa helposti pyörän, joka tietysti voi lyhentää jarrutusmatkaa, mutta voi muilta seurauksiltaan olla hyvinkin epämielyttävä kokemus..

Eli käytännössä asialla on merkitystä vain jos liikutat pyörää parkkipaikalla ja jarrutelet kengällä menoasi.

Äänestä

kun tulee lisää kitkaa,niin jarrutusmatka lyhenee!

Äänestä

Mulla olis myytävänä vanhoja etujarrukenkiä (Taunus 12M -67), ne kun niitataan buutsien nirkkoihin niin sitten vaan jarruttelemaan ja taatusti maallinen matkasi lyhenee . Terveisiä myös äiteelles , Juha ..kummis !

Äänestä

Kysymykseen asiallinen vastaus jos sulla on liukueste sukat kengissä niin satoja metrejä

Äänestä

kenkä lyhenee ei jarrutusmatka

Äänestä

olen liimannut jarrukengän ajokenkään kiinni

Äänestä

tää on hyvä juttu

Äänestä

Yleensä kyllä ihan aina oikeastaan auttaa joo

Äänestä

liikuttaessa.

Äänestä

ainoastaan Arto Nygvist joka hyppäs 1300cc
Kawan päältä pois täydessä vauhdissa puukengät jalassa! Ei tosin jarrutellut menoa , vaan pyörä oli säädetty menemään tehoilla eteenpäin...
( Eli kommentti vaan , ei liittynyt aiheeseen :)

Äänestä

vaikka oli molemmat jalat maassa.

Äänestä
  • on äkkiä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


marianna kirjoitti:

lyheneekö jarrutusmatka jos pistää äkkijarrutuksssa vasemman jalan maahan ja jarruttaa kengän kärjellä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu