Omaan koiria 3 kipaletta ja ovat hyvinhoidettuja oman perheen jäseniä.
Yksi koiristani sairastui ja jouduin kesken työpäivän lähtemään lääkäriin (työnantajan kanssa tästä oli sovittu). Työtoverini sanoi " Anna nappi vaan otsaan sille hurtalle, sillä kyllä uusia rakkeja saa. Itselleni nousi raivo ja aivan sanoin suoraan " Annatko napin lapsillesi kun ovat kipeänä)".
Koira selvisi leikkauksen ansiosta, mutta välini työtoveriin olivat varaukselliset. Ymmärrän, että kaikki eivät pidä koirista, mutta itselleni se on elämään iloa ja sisältöä tuova asia. Toisin kuin hänelle jonkun urheiluseuran seuraaminen. Itse pidän koirista, urheilusta, naisista, monesta muusta. Mutta oma lauma on kuin yleisesti se oma perhe.
Opin sen, että tietämättä miten tärkeä toiselle ihmiselle voi toisesta mitättömältäkin tuntuva asia olla, niin kyllä se SATTUU herkemmän tunteeseen.
Jälkeenpäin hävetti ottaa toisen lapset puheenaiheeksi, mutta omat perheenjäseneni ovat tällä hetkellä "vain eläimiä" ja lauma pitää huolen toisistaan.
Nappi otsaan
7
673
Vastaukset
- kanna
huonoa omaatuntoa sanoistasi. Hyvää teki työkaverillesi antaa vähän ajattelemista. Ehkä hän tästedes vähän ajattelee, ennekuin laukoo typeryyksiä suustaan.
Vastaava tilanne sattui itselleni, tosin oma koirani kuoli tapaturmaisesti.
Naapuri sanoi ettei yhtä koiraa kannata surra, ompahan rauhallisempaa teillä.
Sitten hänen lapsensa sairastui ja joutui sairaalaan, tätä hän sitten itkien kertoi, johon minä tokaisin, että ompahan teilläkin vähänaikaa rauhallisempaa. Minua kadutti heti sanottuani, mutta en sitä hänelle sanonut.
Seuraavana päivänä tuo naapuri tuli anteeksi pyytämään sanojaan koirani kuolemasta. Myös minä pyysin anteeksi ja joimme sovinnon kahvit.
No, minulla on uusi koira ja hänen lapsensa tervehtyi ja käy päivittäin koiramme luona.
Loppu hyvin, kaikki hyvin, vaikka ikävä on tuota edesmennyttä koiraa edelleen, mutta elämä jatkuu ja puuhaa riittää nuoren koiran kasvattamisessa ja kouluttamisessa.
Hienoa , että koirasi selvisi, selvitä välisi työkaverisi kanssa, se on helpotus teille kummallekin.
Hyvää syksyä koko plutuunalle ja potilaalle pikaista paranemista. - koiran emäntä
Kun meidän koiralla alkoi erilaisia iho-oireita ja jouduimme aloittamaan työlään allergiaselvittelyn, niin sain pariltakin ihmiseltä kuulla, et parempi ois lopettaa koko koira.
Jaa'a, näyttävät monet pitävän koiraa jonain kertakäyttötavarana, jonka voi heti pienenkin vian sattuessa vaihtaa uuteen.
Sanomattakin selvää, että koiraamme ei missään nimessä lopetettu, vaan eri dieettikokeilujen kautta allergian syy selvisi ja koira on oikean ruokavalion ansiosta nyt erinomaisessa kunnossa. - Kyllästynytulvomiseen
Vittu kaikille pihoilla ulvoville turhille hurtille pitäisi laittaa nappi otsaan.
- Piikkipanta
Niille voisi työntää sordiinot kurkkuun
- JepOngelma
Jep, olen kuullut usein saman ja usein on puolalainen kyseessä, vastaan muuten samalla tavalla tai vedän puolan historian esiin tai kehun ihan mielettömästi Merkkeliä ja Putinia tai Eu,ta. Ei ole mitään niin suurta mistä voisivat pillastua. Myös Nato kortti on todella hyvä, vihaavat kaikkea ja kaikkia vielä paremmin kuin suomalaiset.
Toki on se asiatonta mutta saavat mitä ansaitsevat, mutta pitää olla varma että voittaa myös nyrkkeily ottelun mikä voi kaikesta seurata. Onneksi tämäkään ongelma ei siis todellakaan koske kaikkia. - Anonyymi
homo :D
- Anonyymi
Potkut vaan rakkihullulle jos rakin takia poissa töistä, ei jää ainoaan kertaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352226
- 841303
- 561288
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361226- 631171
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39884Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122769- 31721
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21572Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565