Secondlife

Testatkaapa tätä

Testatkaa peliä (oikeammin virtuaalimaailmaa) nimeltä Secondlife. Se on vähän kuin The Sims, mutta onlinena. Tosiasiassa se on paljon moniulotteisempi kuin The Sims, sillä voit olla siellä mitä vaan - vaikkapa dinosaurus, jos niin haluat.

Peliohjelman lataaminen on ilmaista ja löydät siltä paljon tavaraa, joka on ilmaista. Oikeaa rahaa tarvitset jos haluat ostaa pelirahaa. Mutta se ei ole välttämätöntä!! Pelistä löytyy keinoja joilla pystyt hankkimaan pelirahaa ilman oikean rahan käyttämistä. Itselläni on esimerkiksi säännölliset viikkotulot enkä ole kertaakaan oikeaa rahaa tuohon pistänyt - enkä laita.

Secondlife on virtuaalinen maailma. Se enemmän kuin peli. Voit luoda siellä juttuja, käydä keskusteluja toisten kanssa, tehdä kauppaa, opiskella kieliä tai mitä tahansa, tehdä "töitä", hankkia asunnon, ajaa autoilla, lentokoneella... taistella, pelata roolipelejä (esimerkiksi voit liittyä simiin jossa pelataan vampyyreillä, jos niin haluat).. harrastaa virtuaaliseksiä.. rajana on melkeinpä mielikuvitus, sillä voit itse luoda erilaisia objecteja. Jos haluat vaikkapa kahvinkettimen, niin rakenna se.

Seconlife on täynnä mielenkiintoisia paikkoja. Search -toiminto toimii kuten Google. Kirjoitat sinne vain asian mikä sinua kiinnostaa ja kohta löydät paikkoja joista ko. asia löytyy. Kyseessä on todellakin TOINEN ELÄMÄ. Ehdottomasti kannattaa testata. Itse olen ollut tuolla jo yli vuoden ja muut pelit ovat jääneet, koska Secondlifessä voin tehdä kaikkea mitä haluan. SL:n yliverto muihin peleihin on juuri se, että siellä ei ole jotain tiettyä tehtävää. Voit itse kehittää mitä haluat tehdä siellä. Siellä on mahdollista myös pelata erilaisia roolipelejä. Voit halutessasi mennä vaikka Star Fleet HQ:n ja liittyä laivastoon. Star Trek fanit ympärimaailmaa pyörittää siellä useita Star Trek aiheisia simejä. Vierailu Enterprisellä voi olla kiinnostava. :)

http://www.secondlife.com/

Homma toimii niin, että luot accountin ja valitset avatarille nimen jne. Nimen valinnassa kannattaa olla tarkka sillä sitä ei voi vaihtaa jälkikäteen. Hahmostasi voit tehdä haluamasi näköisen (muokkailla sitä) kun olet ensin mennyt sisälle virtuaalimaailmaan. Hauskoja secondlife-elämyksiä!!!!

3

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös.

      itse olen myös mukana tuolla niinkuin toistatuhatta muutakin suomalaista. näyttää vielä pitkän ajan päästäkin löytyvän uutta oppimista mutta onneksi siellä voi myös opiskellakkin joko rl asioita tai sitten ihan virtuaali tietoutta.

      suosittelen kaikille joilla on tekemisen puute.. tuon jälkeen ei ole :)

      • olla varovainen

        ihminen on ihminen myöskin sl:ssa.

        Avattaria voi olla yhdellä henkilöllä useita ja eri sukupuolta ja yhdeltä koneelta on mahdollista pyörittää secondlifea useammallakin avattarella kun lisää ominaisuuksiin kohteeseen välin ja -multiply.Joten sama henkilö voi olla samaan aikaan sisällä maailmassa kahdella eri hahmolla.

        Itse olen huomannut että siellä on paljon perverssejä..naimisissaolevia...ihmisiä jotka leikkivät toisten tunteilla ja kikkailevat avattarilla ja huijaavat ilman mitään omantunnontuskia ns normaaleja ihmisiä jotka ovat siellä omina itsenään.

        Ns. ihmisuhderoolipelaajia kannattaa varoa..kuten virtuaali aina..sinne mahtuu paljon kaikenlaisia ihmisiä joille netti antaa suuremman mahdollisuuden leikkiä muiden ihmisten kustannuksella.Heikkoluoteisia ja epäkypsiä ihmisiä joilla ei ole stabiliteettia saati sitten muutenkaan kaikki kunnossa on netit pullollaan.Ihmisuhteisiin siellä en suosittelisi koskaan menemään..muuten siellä voi hauskaa pitää.

        Tekniikaltaan sl vaatii näyttökortilta paljon että siitä saisi hyödyn irti se kannattaa olla hyvä.Samoin tarpeeksi tehokas liittymä vaikka minimit ovat olemassa että se pyörii on hyvä olla hieman suurempi tehokkuus.

        Video tutorialeeja kannattaa käyttää hyväkseen samoin search työkalua.

        Kannattaa muistaa etää esim suomalainen yhteisö on perin pieni siellä..ristiin puksuttelu on yleistä... itse pysyn erossa mielelläni suomalaisista sl:ssä.


      • toistatuhatta muutakin suom...

        eiköhän nämä "toistatuhatta muutakin suomalaista" ole 80% niitä muutamaa multinikeillä keikaroivaa kaveria joilla on hauskaa keskenään...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4571
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3142
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1657
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      40
      1456
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      987
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      24
      878
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      864
    Aihe