Onko kenelläkään tietoa hussin vartijoista.
Millaista työtä se on. Olen kuullut, että palkka olisi ainakin parempi kuin "tavallisilla" vartijoilla?
Mitä kaikkea vartijalle sairaalassa kuuluu?
Millaisetkohan on pääsyvaatimukset hussille ja onkohan siellä paikkoja auki, kun en ole ainakaan nähnyt sinne haettavan pitkään aikaan uusia vartijoita. Taitaa samat ukot pysyä siellä.
Hus
10
5038
Vastaukset
- HusHus
Eräskin lyhyt ja paksu on sinne päässyt, ei sinne paljoa vaadita.
- adddaaddadadaad
Yleensä sairaalavartijat ovat ihan samasta vartiointiliikkeestä kuin muutkin paikallisvartijat. Eli firma päättää kuka siellä työskentelee. Monilla on jokin kummallinen käsitys vartioinnista sairaalassa, mutta ihan mitään erityisiä vaatimuksia ei sinnekkään ole eikä erikoisia ominaisuuksia siellä tarvita.
- =?=
Puhutaan sitten vasta kun tiedetään oikeasti asioista!
http://www.hus-kiinteistot.fi/potilaskoti.htm
http://www.kontrolli.fi/keskustelu/showthread.php?t=652
"Turvapalvelut vastaa keskitetysti HUS:n kanssa tehdyn toimeksiantosopimuksen mukaisesti HYKS:n sairaaloiden vartioinnista, arvokuljetuksista, kulunvalvonnasta, henkilö-, ja paloturvallisuudesta sekä henkilökorttikuvauksista". - dhhhhhhhh
=?= kirjoitti:
Puhutaan sitten vasta kun tiedetään oikeasti asioista!
http://www.hus-kiinteistot.fi/potilaskoti.htm
http://www.kontrolli.fi/keskustelu/showthread.php?t=652
"Turvapalvelut vastaa keskitetysti HUS:n kanssa tehdyn toimeksiantosopimuksen mukaisesti HYKS:n sairaaloiden vartioinnista, arvokuljetuksista, kulunvalvonnasta, henkilö-, ja paloturvallisuudesta sekä henkilökorttikuvauksista".Riippuu miltä kantilta suomea asiaa katsoo mutta henk.koht. tunnen monta sairaalavartijaa joistä osa työskentelee seculla ja iss:llä.
Ja vartiointiliike tuokin on siinä missä muutkin. Työn vaativuus on ehkä sitä tasoa että sairaalakohteeseen ei ehkä kannata ihan ensimmäiseksi lähteä jos on tuore vartija, mutta mitään ihmeellistä hommaa se ei silti ole verrattuna kauppakeskuksiin tai isoihin tavarataloihin/marketteihin. - todellisu
dhhhhhhhh kirjoitti:
Riippuu miltä kantilta suomea asiaa katsoo mutta henk.koht. tunnen monta sairaalavartijaa joistä osa työskentelee seculla ja iss:llä.
Ja vartiointiliike tuokin on siinä missä muutkin. Työn vaativuus on ehkä sitä tasoa että sairaalakohteeseen ei ehkä kannata ihan ensimmäiseksi lähteä jos on tuore vartija, mutta mitään ihmeellistä hommaa se ei silti ole verrattuna kauppakeskuksiin tai isoihin tavarataloihin/marketteihin.Et ole tainnut olla sairaalassa töissä, jos vertaat työn vaativuutta johonkin marketin turvallisuuteen. tosin joku yksityinen lääkäriasema tai joku pikku sairaala voi olla rento paikka, mutta yleensä isot yliopistosairaalat ja niiden päivystyspolit ovat vaativaa ja todella levotonta seutua
- viljamisti
dhhhhhhhh kirjoitti:
Riippuu miltä kantilta suomea asiaa katsoo mutta henk.koht. tunnen monta sairaalavartijaa joistä osa työskentelee seculla ja iss:llä.
Ja vartiointiliike tuokin on siinä missä muutkin. Työn vaativuus on ehkä sitä tasoa että sairaalakohteeseen ei ehkä kannata ihan ensimmäiseksi lähteä jos on tuore vartija, mutta mitään ihmeellistä hommaa se ei silti ole verrattuna kauppakeskuksiin tai isoihin tavarataloihin/marketteihin.Jos otsikko on hus (helsingin- ja uudenmaan sairaanhoitopiiri) ei mielestäni ole merkitystä, miltä kantilta Suomea asiaa katsoo.
Ja kyllä hus kiinteistöt, sen turvallisuuspalvelut, työvälineet yms. eroavat melkoisesti securitaksesta tai iss:stä.
Enkä nyt välttämättä lähtisi vertaamaan esim. Marian päivystystä johonkin K-markettiin, noin niinkuin kohteena. - entinen potilas
viljamisti kirjoitti:
Jos otsikko on hus (helsingin- ja uudenmaan sairaanhoitopiiri) ei mielestäni ole merkitystä, miltä kantilta Suomea asiaa katsoo.
Ja kyllä hus kiinteistöt, sen turvallisuuspalvelut, työvälineet yms. eroavat melkoisesti securitaksesta tai iss:stä.
Enkä nyt välttämättä lähtisi vertaamaan esim. Marian päivystystä johonkin K-markettiin, noin niinkuin kohteena.Marian sairaalasta puuttuvat esimerkiksi pullokoneet, Tomrat.
- oopss
viljamisti kirjoitti:
Jos otsikko on hus (helsingin- ja uudenmaan sairaanhoitopiiri) ei mielestäni ole merkitystä, miltä kantilta Suomea asiaa katsoo.
Ja kyllä hus kiinteistöt, sen turvallisuuspalvelut, työvälineet yms. eroavat melkoisesti securitaksesta tai iss:stä.
Enkä nyt välttämättä lähtisi vertaamaan esim. Marian päivystystä johonkin K-markettiin, noin niinkuin kohteena.Sinä varmaan osaat antaa esimerkkejä eroista? Hus kiinteistöllä on vartioimisliikelupa ja sitä säätelee ihan samat säännöt kuin secua tai iss:ää. Säännöt ja varusteet ovat samanlaiset riippumatta firmasta.
- viljamisti
oopss kirjoitti:
Sinä varmaan osaat antaa esimerkkejä eroista? Hus kiinteistöllä on vartioimisliikelupa ja sitä säätelee ihan samat säännöt kuin secua tai iss:ää. Säännöt ja varusteet ovat samanlaiset riippumatta firmasta.
Joo niin osaan.
Suorittavan portaan keski-ikä on varmaan 10v vanhempaa kuin mainitsemillasi firmoilla.
Palkkaus menee eri tessin mukaan ja esimerkiksi haittalisät ovat prosenttipohjaiset, joten kokonaispalkka on huomattavasti parempi.
Työvälineet ovat henkilökohtaisia ja kaiken saa firmalta, mukaanlukien hanskat, suojaliivit, kengät yms. Tähän on seculla ja iss:llä matkaa.
Kaiken maailman alaan kuulumattomat hommat, joita esierkiksi juuri secu ja iss tarjoavat asiakkailleen vartijan tehtäväksi, puuttuvat täysin.
Eli referaattina parempi palkka, jyrkkä ei oheistöille, huomattavasti paremmat varusteet ja varmasti näistä johtuen kypsempi ja kokeneempi työporukka. Siinä vähän esimerkkejä eroista. - oopss
viljamisti kirjoitti:
Joo niin osaan.
Suorittavan portaan keski-ikä on varmaan 10v vanhempaa kuin mainitsemillasi firmoilla.
Palkkaus menee eri tessin mukaan ja esimerkiksi haittalisät ovat prosenttipohjaiset, joten kokonaispalkka on huomattavasti parempi.
Työvälineet ovat henkilökohtaisia ja kaiken saa firmalta, mukaanlukien hanskat, suojaliivit, kengät yms. Tähän on seculla ja iss:llä matkaa.
Kaiken maailman alaan kuulumattomat hommat, joita esierkiksi juuri secu ja iss tarjoavat asiakkailleen vartijan tehtäväksi, puuttuvat täysin.
Eli referaattina parempi palkka, jyrkkä ei oheistöille, huomattavasti paremmat varusteet ja varmasti näistä johtuen kypsempi ja kokeneempi työporukka. Siinä vähän esimerkkejä eroista.Suorittavan portaan keski-ikä on melkoista mutua
Palkkaus on Hussilla (ja Palmialla) parempi mikäli työvuorot painottuvat iltaan, yöhön ja viikonloppuihin.
Varustepolitiikka riippuu firmasta. Kenkiä ei ole jaettu. Raudat, hanskat jne yhteisiä. Laadussa tuskin on mitään ero kun varusteet taitavat olla kaikilla niitä kansainvälisiä merkkituotteita.
En vielä ole törmännyt alaan kuulumattomiin oheistöihin.
Haittatyölisät ovat Hussilla paremmat. Seculla, Issillä jne. ei toisaalta "kikkailla" määräaikaisilla työsuhteilla kuten Hussin puolella. Muussa toiminnassa, varusteissa jne ei ole mitään järisyttävän isoja eroja suuntaan tai toiseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3248968Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835528Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3225005SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703470Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32922Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal532305Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42282Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72198- 1132166
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402073