takaluukun lukko

nyt sit ei mene takaluukku kiinni, lukko ei lukitse ovea kiinni. aikaisemmin ongelmana oli että sitä ei saanut auki. virta tulee siihen vivulle saakka ainakin kun se liikkuu kun avainta kääntää ovessa. avain ei mene siihen takaluukun lukkoon, kun vähän matkaa. purkillinen meni crc:tä ja ei mitään apuja. kulkuneuvo on golf variant 1.8 cl. vm.96. mikähän tuohon nyt tuli viaksi. ja onko kalliitkin osat?
51039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

päätellen autossasi on sähkölukko.
Tällaisiahan ne sähköhärpäkkeet pakkaa olemaan.

Kahdessa omassa 20-vuotiaassa Ranskan Rapeassa mekaaniset lukot ovat toimineet moitteetta kumpikin jo 20 vuotta, molemmat ympärivuotisessa ajossa ja aina taivasalla.

Valitettavasti en pysty auttamaan. En ole joutunut moisten kanssa tekemisiin joten en tunne yksityiskohtaista rakennetta.

Äänestä
  • Cillipurkin haltija kukaan kysynyt sinun autosi lukoista. Et kaiketi älynnyt kysymyksen ydintä.

    Äänestä

sen takaluukun sisäpinnassa olevan muovipaneelin? Sehän on kahdeksalla muovinastalla kiinni ja ne saa helposti ehjinä pois kun ensin ottaa siinä keskellä olevan lukitusnapion pois. Sitten pääseekin näkemään mitä siellä lukkomekanismissa tapahtuu tai sitten ei tapahdu. Kolmos-Golfissahan keskuslukitus toimii alipaineella. mullakin on takaluukun avainpesä ollut vuositolkulla ummessa, sen siitä saa kun ei käytä avainta siellä säännöllisesti ja voitele sitä. Onneksi keskuslukitus vielä pelaa...
Mulla on kanssa -96 variantti.

Äänestä
  • tarkastettu on se muovipaneelin alla oleva vipu ja se liikkui. nyt on pidettävä ikkunat ajaessa kiinni, ettei takaluukku lennä auki.

    Äänestä

  • takaluukun lukko. käytin auton huollossa, niin laittoivat samalla lukon toimimaan. huollon kaveri kertoi jumittaneen vaijerin mikä tulee siihen kahvalle, öljyäminen auttoi. itse en tunne tuota rakennetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vag1 kirjoitti:

nyt sit ei mene takaluukku kiinni, lukko ei lukitse ovea kiinni. aikaisemmin ongelmana oli että sitä ei saanut auki. virta tulee siihen vivulle saakka ainakin kun se liikkuu kun avainta kääntää ovessa. avain ei mene siihen takaluukun lukkoon, kun vähän matkaa. purkillinen meni crc:tä ja ei mitään apuja. kulkuneuvo on golf variant 1.8 cl. vm.96. mikähän tuohon nyt tuli viaksi. ja onko kalliitkin osat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu