Kokopäivätyö irlannissa

hilpi79

Kuinka monta tuntia viikossa on kokopäivätyössä Irlannissa? Kun olisin ehkä lähdössä sinne, ja ois mielenkiintoista tietää... Suomessahan se on 40 tuntia/viikko,mut miten Irlannissa???

7

1451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on..

      Ei, Suomessa se on 37.5

      tai noh, ehkä olet jollakin oudommalla alalla

      • hilpi

        sillä ei nyt ole oleellista väliä paljnko kokopäivätyössä on viikossa tunteja Suomessa... Nuo Irlannin työtunnit olis tärkeempi tietää


      • expatriootti69
        hilpi kirjoitti:

        sillä ei nyt ole oleellista väliä paljnko kokopäivätyössä on viikossa tunteja Suomessa... Nuo Irlannin työtunnit olis tärkeempi tietää

        Itse olen työskennellyt 37,5h/vko insinööritoimistossa täällä Irlannissa viimeiset reilu kahdeksan vuotta. Työt alkaa klo. 9 aamulla ja ruokatunti on 13.00-14.00 ja kotiin päästään kello 17.30.


      • irkkis00
        expatriootti69 kirjoitti:

        Itse olen työskennellyt 37,5h/vko insinööritoimistossa täällä Irlannissa viimeiset reilu kahdeksan vuotta. Työt alkaa klo. 9 aamulla ja ruokatunti on 13.00-14.00 ja kotiin päästään kello 17.30.

        noh mielestani irlannissa ja muuallakin euroopassa normaali tyopaiva on aina 8 tuntia palkaton ruokatunti siihen valiin eli 9-18 tai 8-17


    • wilmaya

      virallinen tyotuntimaara olisi 37.5 tuntia mutta kaytannossa tehdaan 48 tuntia viikossa, jos haluaa tyopaikkansa sailyttaa :)

      • wilmaya

        ja siis normaali tyopaivan pituus on 12 tuntia johon sisaltyy yksi palkaton ruokatunti.


    • finnmccool

      Irlannissa on yleensä 30 minuutin palkaton ruokatauko ja kaksi 15 minuutin palkallista breikkiä, ja työnantajasta riippuen, työajat voi olla esim. 07:00 -15:30, 08:00 -16:30 ja ainakin osalla call-center duuneista 06:00-14:30.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7553
    2. 105
      5563
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5047
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4436
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3150
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2833
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2354
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1966
    Aihe