Onko kellään tatuointeja?
Millaisia?
Missä?
Sattuko?
Parantuko nopeesti?
Muuta kerrottavaa?
kiitos
Millaisia?
Missä?
Sattuko?
Parantuko nopeesti?
Muuta kerrottavaa?
kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
mun iso-siskollani on sellainen hieno pieni sisilisko oikealla puolella olkapään takana.. se on musta tosi hieno.. =)
se kuulemma sattui hiukan mut ei paljoo..
en tiiä parantumisesta mitään..
ei tää paljon varmaa auttanu mut kerroinpahan vaan..
Sellainen ruusu alaselässä, sattui ihan kivasti, ensimmäinen kerta tatuoitavana vielä. Toinen on niskassa, sanoivat että sattuu aivan helvetisti kun ilmoitin mihin kuvani halusin, mutta eipä se sen kummemmalta loppujen lopuksi tuntunut.. nipisti kivasti, mutta siihen tottuu. Nopeasti paranivat molemmat. Eipä kai siinä muuta. :)
..hyvin yksilöllistä mitä vauhtia paranee. ja esimerkiksi heinä-elokuussa/mätäkuussa on suurempi vaara saada tulehdus, mikä tietysti vaikeuttaa ja hidastaa paranemista.. suomessa onneksi hyvin vähän, oikeastaan olematon määrä välineiden likaisuudesta tai vastaavasta johtuvia tulehduksia.. tatuoitua aluetta vain kun rasvaa tarpeeksi usein ja pitää alussa kelmua tai muuta tatuoinnin päällä öisin, suojaa auringolta ym. ja ylensä huolehtii puhtaudesta hyvin niin kyllä se paranee suht nopeasti. myös kipu on yksilöllistä, ihmisillä on hyvin eroavat kipukynnykset.ja tietysti se mihin kohtaan tatuointi tulee ratkaisee hyvin paljon. esimerkiksi itselläni nilkkatatska unohtui samantien kun näin erään naisen pyörtyvän 7kertaa tatuoinnin aikana :) vaikka onkin yksilöllistä, minun kipukynnykseni ei kestäisi!..myös käsien ja erityisesti ranteiden sisäpinnat ovat hyvin herkät kivulle.hauis taas on paljon kivuttomampi kohta koska siinä on lihasta ja läskiä vähän välissä...ja naisille, jos ottaa tatuoinnin alaselkään, mikä on hyvin suosittu paikka juuri teidän keskuudessanne, ei synnyttäessä ole mahdollista saada epiduraalipuudutusta. lääkärit eivät piikkiä tökkää tatuoituun kohtaan. että se on alue jota tulee harkita..mutta harkitkaa ihmeessä kaikki kuvia, niiden paikkoja ja kokoja. miettikää kun olette viisikymppisiä, haluatteko koko selän kokoisen paholaisen harrikan selässä :)
omia on Ankh lapaluiden välissä, aurinko mahassa ja leijonan aurinkomerkki lonkassa... tatuointia ottaessa iho kyllä puutuu ja pieneen kipuun tottuu.
pitäkää myös huoli että valitsette ammattitaitoisen ja luotettavan tatuoijan joka käyttää kertakäyttöneuloja jotka otetaan suoraan paketista sekä muutenkin puhtaita välineitä.
mä sanon et jos aijot ottaa tatuoinnin kantsii sit todella miettiä mihin laittaa ja minkälaittaa..itelle tulee pian vuosi täyteen ku otin ekan;)
joskus on kyl harmittanu kun otin olkapäähän sen... mut yläänsä oon kyl ylpee sitä;)
sen ottamine on todellakin yksilöllistä..ja jos vielä jännität niin sit ainaki ottaa kipeetä..
eli itsevarmana rentoja ja ihan varmana asiasta niin sit ok!!
vielä kerran..SAA,SAA JA SAAA!Kyseisestä aiheesta on annettu sikana ja liikaa ja loputtomasti VÄÄRÄÄ tietoa!Epiduraalipuudutuksen saa jos sitä yleensä edes tarvitsee(mikä saa muuten kuvittelemaan että se ja symnnytys edes kulkevat käsi kädessä?!)vaikka alaselässä tatuointi olisikin!
Muuten asiallista tietoa edelliseltä paitsi että muovi elmusen aika olisi poistua jo saman iltana mutta rasvaa on toki syytä käyttää(mm.Helosan)reilulla kädellä ja pitää vaatteita ja lakanoita joista ei niin väliä sillä väriä saattaa hiukka irrota siinä ekojen päivien aikana.Ei saunaa,liotusta,uintia tai kylpyammeita,eikä aurinkoa,ainakaan ekaan kuukauteen!
Ei muuta kuin hurjan hauskaa tatuointia!
eikä se sattunu..sain viime viikonloppuna..jeee..sellane lohikäärme (musta) ja viel viikko nii se on kokonaa parantunu..=)oikeas kädes..jos on mahis hankkii nii kannattaa..mut se et sattuux se vai ei nii riippuu ihmisest itestää, toiset on herkempii ja niil se voi sattuu,kun taas toisil se ei tunnu missään..mut mä ainaki jännitin iha hirveesti..heh
juu,yhden tatuoinnin omistan,sellainen tribaali alaselässä. minusta ottaminen sattui aivan mielettömästi,mutta oli se sitten kuitenkin sen arvoista. aika nopeasti parantui..just jos pitää sen vaan puhtaana ja laittaa siihen rasvaa ja noudattaa ohjeita,niin hyvin sen pitäs parantua..:) ja se kipuu tosiaan on yksilöllistä ja riippuu myös hieman siitä,että mihin kohtaan se tatuoinnin ottaa..itse olen ajatellut ottaa vielä lisää tatuointeja..
Älkää hyvät tytöt laittako niitä tatskoja itteenne!Ne on tosi surkeen ja ruman näkösii naisilla!Ja naurettavia!Mä tykkään et naisella on puhdas valkee(ruskee) iho!on paljon sexympi,kun joku epämääräsen näköinen tatska jossain päin kehoo!ja jos jätkät kehuu niitä tatskoja naisella ,niin me kehutaan vaan sen takii et pääsee pilun päälle! ;) jk.Ja toi on laumasielujen hommaa!Trendipellejä!
ja tämähän on vain sinun mielipiteesi.
jos nainen haluaa itseensä tatuoinnin laitattaa niin se on hänen päätöksensä. jotkut vain sattuvat pitämään tatuoinneista, ei se välttämättä liity mitenkään tähän ns. laumasieluisuuteen tai trendeihin. enpä usko että montaakaan naista hirveästi kiinnostaa sinun mielipiteesi tatuoinneista, siinäpähän deittailet ihmisiä joille ei ole surkeita, naurettavia, ruman näköisiä tatuointeja likaamassa ihoaan.
itse taas henkilökohtaisesti pidän tatuointeja kauniina, mutta siis vain tatuointeja jotka oikeasti ovat sitä. mutta en silti perusta mielipidettäni ihmisestä jonkun kuvan perusteella. se tatuointikin on vain sitä ulkoista, en minä yleensä tatuoinnin kanssa seurustele, vaan sen ihmisen joka sitä tatuointia kantaa.
mutta jokaisella olkoon oikeus mielipiteeseensä.
No, en minäkään hylkää naista,josta tykkään sen takia et sil on tatska!Musta ne ei vaan sovi naisille vaikka ois kuinka upeita!Ja monella miehelläkin ne on pellen näkösii!!Mut jokainen tablaa tyylillään!Antaa kaikkien pervojen kukkia vaan! :)
Ai sun mielestä kaunis iho on sellanen ruskee....joopa joo ja kaikilla tietysti on sellanen....itse ainaki oon vaalee väriltäni, ei paljon rusketukset tartu ja jos tarttuu niin ei ainakaan pysy... Itse tietysti oot sellanen atleettinen unelmamies...
Juttu lähti tatskoista!siellä kehuin vaaleeta ihoa ja suluissa ruskeeta ettei olisi tullut rasisti syytteitä ;) Ja mä oon lähinnä gotletti! :) ja ehken jonkun unelma?
Onko kellään tatuointeja?
Mulla on..;)
Millaisia?
Semmonen keskikokonen kuvio
Missä?
Lapaluussa
Sattuko?
No olishan se voinu kipeempääkin ottaa.
Tosin viimeinen 15 minuttia sattu jonkun verran,
koska iho oli jo niin "revitty".
Parantuko nopeesti?
Aika nopeesti. Parisen viikkoa.
Muuta kerrottavaa?
Mitäs täs muuta kertois. Sen tekeminen
kesti jotain vähä yli tunnin ja no oon siihen
tosi tyytyväinen tos se on killunu nyt puolisen
vuotta..:D enkä hetkeäkään oo katunu! =D