kohtaukset leikkauksen jälkeen

tesku

Tervehdys! Onko kenellekkään tullut kohtauksia vielä leikkauksen jälkeen? Jos on niin onko ne samanlaisia kuin ennen leikkausta? Itselläni mielestäni olo on tosi hyvä, vaikka välissä tuleekin outoja pieniä tuntemuksia. Ne eivät ole silti sellaisia kuin ennen leikkausta, vaan paljon lievempiä ja hetkellisempiä. Tajuissanikin olen koko ajan.

Alan olla tosi huolissani, kun kävin kontrollissa ja neuro sanoi että lääkitystä nostetaan! Mietin että hätäiltiinköhän asiassa, pitäisiköhän ottaa yhteyttä kuopioon ennen kuin alan syömään isompaa annosta..?Tämä epätietoisuus raastaa kun en tiedä muunlaisista kohtauksista kuin niistä mitkä mulla oli ennen leikkausta.Olisin tosi kiitollinen jos jaksaisitte kertoa omista kohtaustuntemuksistanne!

5

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lei******eli

      Vajaat kolme vuotta leikkauksesta on minulla kulunut ilman kohtauksia. Ei ainakaan ole tullut sellaisia isompia tajuttomuus&kouristus kohtauksia, kuin ennen leikkausta. Kohtausten luonne ja voimakkuus on voinut tietty muuttua, enkä tunnista niitä, vaikka tuleekin?

      Ehkä neurosi tietää, mitä puhuu. Minä kyllä kuitenkin ottaisin yhteyttä Kuopioon. Et tuossa sanonut, miten pitkään leikkauksestasi on aikaa. Ainakin nyt leikkauksesta kolmen vuoden jälkeiseen Kuopion kontrolliin asti minä noudatan ensisijaisesti heidän ohjeitaan. Vaikka en olekaan savolainen :)

    • Kyllähän niitä tuli, riippuu tietty leikkaustyypistä, minulla aivokasvain oli isohko ja neurologit arveli tuolloin, että leikkausarpi voisi niitä vielä aiheuttaa. Lääkitystä jatkettiin noin pari vuotta leikkauksen jälkeen, sit' n. 34 vuotta ilman lääkkeitä ja sitten alkoi uudelleen pitkän unettomuuden ja "väärinmäärätyn"
      masennuslääkkeen yhteisvaikutuksesta, mut se onkin jo toinen juttu.

      Artsi

    • eräs gaijin

      Tosin kuin "Artsilla", mulla oli väliä "vain" 15 vuotta (v-tuttaa vähemmän?:)). Kohtauksia aiheuttanut vuotava kavernooma leikattiin n. 13-vuotiaana ja pari vuotta sitten alkoi kohtauksia tippua uudestaan. Syynä mahdollisesti opiskelu/työstressi ja jatkuva univelka yhdistettynä city-sinkun alkoholinkäyttöön.

    • 2x leikattu

      Terve! Lääkärit varottelivat, että parin viikon ajan leikkauksesta on ihan normaalia saada kohtauksia tai tuntemuksia. Itse sain vielä kuukaudenkin jälkeen (samanlaisia kuin aiemmin eli poissaoloja) ja hakeuduin neurologille, joka magneettikuvien jälkeen passitti uusintaleikkaukseen, joita kuulemma tehdään jonkin verran.

      Millintarkkaa hommaa se leikkaaminen taitaa olla, joten ei sieltä aina ekalla yrittämällä kaikkea saada korjattua. Toisen leikkauksen jälkeen olen ollut täysin oireeton nyt jo yli vuoden. Toivottavasti jatkossakin.

      Niin, ja kyseessä ohimolohkoepilepsia.

    • 16,5 vuotta

      Leikkauksestani on reilut 15,5 vuotta, mutta kohtauksia ei ole tullut (onneksi!).

      Kannattaa ottaa yhteyttä Kuopioon, siellä on koko Euraasian asiantuntijat. Ihmettelen, että pienemmistä kohtauksista (kirurgian jälkeen) nostetaan lääkitystä. Ymmärtäisin, että vähintään yhtä isoista kohtauksista nostettaisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      205
      5104
    2. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      41
      4565
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      201
      2748
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      135
      2328
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      61
      1952
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      112
      1841
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      67
      1794
    8. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      208
      1674
    9. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      152
      1232
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      964
    Aihe