Olen tehnyt nyt pari melko kookasta työtä styroksista, kanaverkosta, sanomalehdestä (laminointi) sekä paperimassasta. Onko moni tehnyt vastaavaa? Kokemuksia? Olen miettinyt, että kyseisellä tekniikalla on hyvin hankalaa saada muuta kuin tönkköä jälkeä. Tosin, harjoitus tekee mestarin.
Styroxin veistäminen aiheuttaa suorastaan painajaisia.
Kanaverkko ja paperimassa
7
11706
Vastaukset
- tekniikalla
paljonkin ja suuria ( ihmisen kokoisia ) veistoksia.
Käytän runkona milloin mitäkin, pelkästä katiskaverkosta saa ihan hyvän ja kestävän rungon.
Eihän styroxia paljon tarvitse "veistellä", sehän on pelkkä tukirunko. Jos haluaa muotoilla styroxia enemmän, on siihen tarkoitukseen olemassa paristokäyttöisiä leikkureita ( vastuslanka kuumenee ja leikkaa styroxia kuin veitsi voita ).
Paperimassasta saa muotoiltua hyvinkin herkkiä ja pieniä yksityiskohtia, mutta massankin on oltava hienoa ( teetkö massan sanomalehtisilpusta vai selluvillasta).
Kun massan joukkoon laittaa esim. kaoliinia tai liitujauhoa, tulee massasta lähes savenveroista materiaalia.
Valmista työtä ( sen kuivuttua) voi myös hioa.
Vastaan mielelläni, jos kaipaat lisävinkkejä. Siinä olet oikeassa että oma kokemus opettaa parhaiten.- kysyy toinen kiinnostunut
Teen pieniä töitä ja tarvitsisin neuvoja. Mistä saa selluvillaa ja miten siitä voi tehdä paperimassaa?
- "tekniikalla"
kysyy toinen kiinnostunut kirjoitti:
Teen pieniä töitä ja tarvitsisin neuvoja. Mistä saa selluvillaa ja miten siitä voi tehdä paperimassaa?
ja sitä saa rautakaupoista, toisn säkki on aika suuri mutta kovin kallis ( mikä on kallis).
Sekoitan ensin tapettiliisterin ( siis jauhetta veteen ohjeen mukaan) esim. 5 litraa vettä ja jauhetta ohjeen mukaan. Sekaan pari desiä erikeeperiä. Jos haluan tehdä pieniä, muovailtavia töitä, laitan myös liitujauhoa. Myös kipisijauhetta voi sekoittaa joukkoon, mutta silloin täytyy työskennellä nopeammin.
Lopulta tähän epämääräiseen velliin sekoitan selluvillan...ripottelen sitä niin kauan ( hämmentäen koko ajan) että seos muuttuu savimaiseksi. Lopulta seos on sekoitettava käsin ( ikäänkuin pullataikina).
- urtsua
ootko kokeillu uretaania siinä pohjalla, eli siis uretaanivaahtoa, mitä käytettään rakentamisessa. se ei sähköisty ihan samalla, ja sitä voi lisätä erilailla ja kiinnittyy itse itseensä. on aika kevyttä, ja voi tasoittaa ja maalata. tosi helppo veistää esim fileerausveitsellä. Tosin vaahdoissa on eroja, ja ne maksaa. hanki sellainen pistooli ja kysele esim vanhentuneita vaahtoja, voit saada imaisiksi tai halvalla.
- Artti
Niissä on kanaverkko usein tukirakenteena ja kangas-kipsikerros laminaattina. Päälle ohut kipsikerros. Nuita voi muovailla kuvanveistovälineillä. Viimeistelynä ohut kipsikerros siveltynä.
- Artti
Kipsikäsittelyssä käytettävä riittävän hyvää hengityssuojainta! Ja sellaisessa paikassa, joka pitää pölyt poissa huoneilmasta!
- Anonyymi
Hei haluaisin rakentaa muumi hahmon pään paperimassasta ja kanaverkosta. Onko ideoita miten alottaisin. Olen tässä täysin kokematon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243248Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392904Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162630
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432547Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142085Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737