onko muita puolivuotiaita jotka ei hirveesti vielä ääntele tavuja? meillä 6.5kk ja ei kauheesti juttele.. aijemmin tuli jokin pappa ja vava ym. nyt vaan kiljahtelee ja porisyttää suulla. on unohtanut nuo tavut mitä joskus osasi. onkohan normaalia?
heissan
dlksj
5417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meidän 1,5v ei sano kuin papa=napa ja tiitti=kiitti. Siinä sanat joita juttelee. Esikoinen oppi sanomaan sanoja alle vuoden iässä. Öö... pitäskö nykymaailmas puol vuotiaan puhua?!? Hohhoijaa... Älä odota lapseltasi puhetta vielä vuoteen. Ja ihan normaalia silloinkin.
puhetta en toki odotakkaan. käsitit väärin. kyse olikin tavuoista mitä puolivuotiaana kuuluis jotakin sanoa.
lissää.. eikä niillä tarvi mitään tarkotusta olla niillä tavuilla.
Heip.
Mun poika on 8 kk, ja ääntelee vasta paria äännettä, pä-pä-pä-pä ja tä-tä-tä-tä.. Muuten hölisee omiaan. En ole ollutyhtään huolissani =)
Eli eipä huolta, kyllä kaikki tulee ajallaan =)
Ja tosta että olis "unohtanut" osaamansa, niin niin ei varmaan ole, vaan hän saattaa nyt kehittyä motorisesti ja myöhemmin taas jatkaa äänteiden opettelua ja kas kummaa, muistaakin ne jo aiemmin oppimansa taas, ja keksii lisää.
Eikös sitä sanota, että puhe jää jalkoihin(tai jotain sinne päin..)
Meillä poika vähän alle 1-vuotiaana sanoi äiti, pallo, hauva, ishi(isi:)). Sitten oppi kävelemään ja oli ihan hiljaa n.3kk, äänteli vaan niinkuin "pikkuvauvana". Muutenkin alkoi tavuttaa tosi "vanhana". Nyt(1v4kk) kun kävely on jo selkärangassa, on alkanut uudelleen puhua. Nyt tulee jo ed.lisäksi tippu, ohhoh, lamppu, ei oo, jalkaan ym. Mutta selvästi kaikkia näitä ei sano. Äiti ja isä kyllä ymmärtää. Esim. jos tarkoittaa mopoa niin sanoo mpopo, ja yleensäkin kaikki p:llä alkavat sanat kuulostaa aika samalta. Äänen painosta ja elekielestä sittn tietää mitä poika tarkoittaa.
Voi siis olla mahdollista, että opettelee motorisia taitoja ja ääntelyt tulee uudestaan.