Onko kenelläkään kokemusta Hispanian sivuilla mainostetuista aktiviteettipaketeista, varsikin Canyoningista ?
Canyoning kiehtoisi minua, mutta mietin riittäkö kunto... Kestävyys, uinti- ja melontataito ovat OK, mutta hyppiminen ja kiipeily eivät ehkä ihan ole 40 muijan vahvimpia puolia. Kaipaisin vähän tietoa/kokemusta reiteistä ja "tehtävistä" sen varrella.
Saako kajakkeja vuokrattua Azoreilta? Entä uiminen syys-lokakuun vaihteessa: hyviä paikoja, veden lämpötila? Voiko järvillä snorklata?
Aktiviteettipaketit?
1
586
Vastaukset
Kajakkeja on vuokrattavana esim. Sete Cidadesissa ja Furnasissa. Lagoa de Fogon osalta minulla ei ole tietoa. Molemmat järvet edellämainitut ovat siinä määrin rehevöityneet, että snorklaus niissä ei liene kovin mielekästä. Saamieni tietojen mukaan snorklaus Azorien vesissä ei ole kovin palkitsevaa. Jonkin verran matkailijat ovat lajia harrastaneet ainakin Calouran ja Vila Franca do Campon suunnalla.
Minulla on Sete Cidadesin kajakkien vuokraajan yhteystiedot. Furnasissa kajakkeja ja polkuveneitä näytti olevan saatavan järven rannalla, mutta en nähnyt ketään henkilöä, joka hommaa olisi hoitanut viime viikolla, kun paikalla kävin.
Rehevöitymisestä huolimatta ainakin yksi suomalainen pariskunta kävi uimassa Sete Cidadesin kaksoisjärvissä viime kesäkuussa. Heidän mukaansa paikalliset moittivat veden kasvillisuutta (eivätkä levää) ja sanoivat, etteivät sen vuoksi itse ui järvissä.
Jokaisessa hieman suuremmassa merenrantakylässä on jonkinlainen uimaranta. Hiekka on hienoa tummanharmaata laavahiekkaa. Varsinainen uimarantakausi kestä täällä kesäkuun alusta syyskuun loppuun. Muina kuukausina rantoja ei säännöllisesti siivota. Veden lämpötila lienee vähän yli parikymmentä tämän kuun loppussa. tällä hetkellä meriveden lämpö on 24 C, ilman 25 C. Alhaisimmillaan merivesi on talvela 16-asteista. Aallonkorkeus on normaalisti noin 2 m.
Monissa kylissä on merivesialtaita.
Ponta Delgadan uimarannat ovat Praia das Milícias ja Praia do Pópulo. Ne sijaitsevat noin 5 km:n päässä Ponta Delgadan keskustasta.
Uimista Ponta Delgadassa ja Azoreilla on käsitelty tällä palstalla aikaisemmin. Nämä kesustelut löydät tämän sivun yläosassa olevalla hakutoiminnolla (Hae). Olen käsitellyt aihetta myös kotisivuillani.
Kokemusta aktiviteettipaketista minulla ei ole. On kuitenkin todennäköistä, että paketti on laadittu tavalliselle pulliaiselle, sillä muuten paketin vaativuudesta pitäisi kertoa erikseen.
Matkanjärjestäjä ostaa paketit osat paikallisilta yrityksiltä. Aktiviteetteja voi ostaa samoilta yrityksiltä myös suoraan eikä järjestelyjä tarvitse yleensä tehdä pitkällä varoajalla etukäteen.
Virallisia patikkareittejä Sao Miguelilla on 25 ja niillä voi sekä patikoida omin päin että ostaa opastetun patikoinnin.
Paketit toteututaan yleensä sovittuina päivinä vaikka sataisikin. Yksittäin ostettujen aktiviteettien kanssa on hieman pelivaraa, sillä ne voi monesti ajoittaa päville, joina sää on hyvä tai vähintään siedettävä.
Tietoa aktitiviteettejä järjestävistä yrityksistä löytyy netistä sopivalla haulla samoin kuin kotisivuiltani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3218257Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1016503Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1753745- 772948
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402590- 452553
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222286- 1212243
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962054- 481633