Onko kenelläkään kokemusta Hispanian sivuilla mainostetuista aktiviteettipaketeista, varsikin Canyoningista ?
Canyoning kiehtoisi minua, mutta mietin riittäkö kunto... Kestävyys, uinti- ja melontataito ovat OK, mutta hyppiminen ja kiipeily eivät ehkä ihan ole 40 muijan vahvimpia puolia. Kaipaisin vähän tietoa/kokemusta reiteistä ja "tehtävistä" sen varrella.
Saako kajakkeja vuokrattua Azoreilta? Entä uiminen syys-lokakuun vaihteessa: hyviä paikoja, veden lämpötila? Voiko järvillä snorklata?
Aktiviteettipaketit?
1
631
Vastaukset
Kajakkeja on vuokrattavana esim. Sete Cidadesissa ja Furnasissa. Lagoa de Fogon osalta minulla ei ole tietoa. Molemmat järvet edellämainitut ovat siinä määrin rehevöityneet, että snorklaus niissä ei liene kovin mielekästä. Saamieni tietojen mukaan snorklaus Azorien vesissä ei ole kovin palkitsevaa. Jonkin verran matkailijat ovat lajia harrastaneet ainakin Calouran ja Vila Franca do Campon suunnalla.
Minulla on Sete Cidadesin kajakkien vuokraajan yhteystiedot. Furnasissa kajakkeja ja polkuveneitä näytti olevan saatavan järven rannalla, mutta en nähnyt ketään henkilöä, joka hommaa olisi hoitanut viime viikolla, kun paikalla kävin.
Rehevöitymisestä huolimatta ainakin yksi suomalainen pariskunta kävi uimassa Sete Cidadesin kaksoisjärvissä viime kesäkuussa. Heidän mukaansa paikalliset moittivat veden kasvillisuutta (eivätkä levää) ja sanoivat, etteivät sen vuoksi itse ui järvissä.
Jokaisessa hieman suuremmassa merenrantakylässä on jonkinlainen uimaranta. Hiekka on hienoa tummanharmaata laavahiekkaa. Varsinainen uimarantakausi kestä täällä kesäkuun alusta syyskuun loppuun. Muina kuukausina rantoja ei säännöllisesti siivota. Veden lämpötila lienee vähän yli parikymmentä tämän kuun loppussa. tällä hetkellä meriveden lämpö on 24 C, ilman 25 C. Alhaisimmillaan merivesi on talvela 16-asteista. Aallonkorkeus on normaalisti noin 2 m.
Monissa kylissä on merivesialtaita.
Ponta Delgadan uimarannat ovat Praia das Milícias ja Praia do Pópulo. Ne sijaitsevat noin 5 km:n päässä Ponta Delgadan keskustasta.
Uimista Ponta Delgadassa ja Azoreilla on käsitelty tällä palstalla aikaisemmin. Nämä kesustelut löydät tämän sivun yläosassa olevalla hakutoiminnolla (Hae). Olen käsitellyt aihetta myös kotisivuillani.
Kokemusta aktiviteettipaketista minulla ei ole. On kuitenkin todennäköistä, että paketti on laadittu tavalliselle pulliaiselle, sillä muuten paketin vaativuudesta pitäisi kertoa erikseen.
Matkanjärjestäjä ostaa paketit osat paikallisilta yrityksiltä. Aktiviteetteja voi ostaa samoilta yrityksiltä myös suoraan eikä järjestelyjä tarvitse yleensä tehdä pitkällä varoajalla etukäteen.
Virallisia patikkareittejä Sao Miguelilla on 25 ja niillä voi sekä patikoida omin päin että ostaa opastetun patikoinnin.
Paketit toteututaan yleensä sovittuina päivinä vaikka sataisikin. Yksittäin ostettujen aktiviteettien kanssa on hieman pelivaraa, sillä ne voi monesti ajoittaa päville, joina sää on hyvä tai vähintään siedettävä.
Tietoa aktitiviteettejä järjestävistä yrityksistä löytyy netistä sopivalla haulla samoin kuin kotisivuiltani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986118KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495555Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042026Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241494Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459