Kuinka paljon Lontoossa on kalliimpaa kuin Suomessa esim. asumisen ja ruokien (ravintolat ja normaalit ruokakaupat) suhteen?? Entäs vaatteet, mikäli ei osta pääkadulta jotain erikoismerkkisiä, eli nuorten ihmisten perusvaatteet?? Ja sitten vielä; onko Lontoossa todellakin torakoita, paljonkin?? =)
Ja jos hevosihminen tai talleista tietävä sattuu lukemaan tämän niin kuinka lähellä keskustaa on talleja jossa pääsee ratsastamaan?? Hintaluokkia??
Ja jos hevosihminen tai talleista tietävä sattuu lukemaan tämän niin kuinka lähellä keskustaa on talleja jossa pääsee ratsastamaan?? Hintaluokkia??
Vastaukset 4
Vanhimmat
Moi!
Lontoosta saa vatteita kyllä todella edullisesti, esim ALEsta ja esikaupunki aluieilta.
Itse tein loistavan edullisia hankintoja
Walhamstow:n katutorin ympärillä olevista kaupoista (farkkuja (esim 7-15£) ym täällä supermuodikasta) samoin Wimbledonin shopparilta löytyi Suomalaiseen hintatasoon verrattuna naurettavan edeullisia vaatteita.
Pitää todella vain tietää mistä ostaa muuten menee pitkä penni.
New Look, BHS, C&A, HM, ja muut ketjut myyvät jatkuvasti mukavan hintaisia vaatteita
Ruoka ja juomat kuten asuminen ovat hintavaa hommaa, vuokrat hipovat taivaita.
Tuttavani maksoi Ealingin alueella viikossa vuokraa (tosin isosta perheasunnosta) 2400£ joka vastaa n 4000Euroa.
Ravintolassa en ole koskaan Lontoon reissuilla raaskinnut syödä koska minustaei ole järkeä maksaa ruuasta älyttömyyksiä.
Mäkkärit, BurgerKing ja KFC ovat jonkin verran kalliimpia kuin meillä.
Kulkeminen Lontoossa on ihmispaljoudesta huolimatta mukavaa, vaikka hieman kalliin puoleista.
Torakoita kyllä löytyy ympäri kylää, valitettavasti edelleenkin.
Olen ajatellut lähteä sinne n. vuodeksi ja "eniten" öklöttää noi torakka jutut... Onkohan niitä paljonkin siellä?? Entäs muissa Etelä-Englannin kaupungeissa??
Moi!
Ite oon käyny Lontoossa muutamia kertoja ja tarkotuksissani on lähteä lähi aikoikoina töihin sinne suuntaan, jos mahdollista.
Mielestäni yleensä hintataso on aika lähellä kun täälä, mutta rahayksikkö on vaan eri. Tosin on joitain poikkeuksia kuten tuo esille tullut asuminen, tosin parintonnin kämppä on varmasti melkosta luksusta. Oon tuossa kattellut sisutettuja yksiöitä, niissä alle 200 punnan (viikko) vaihtoehdot mielestäni kannattaa unohtaa, mitä enemmän maksaa sitä lähempää keskutaa kämpän saa. Esim piccadillyssä kalleimmat yksiöt oli vajaa 3000 puntaa viikko ja parin korttelin päästä sai 350 puntaan viikko, eli paikka vaikuttaa tosi paljon. Uskoisin myös että mitä kalliimpi/siistimpi kämppä sitä vähemmän torakoita.
Edullisiakin ruokapaikkoja kyllä löytyy, joutuu hiukan kyllä etsiin, mutta niitäkin kyllä on. Kannattaa ostaa Time Out:in kirjanen mihin on kerätty edullisia ruokamestoja laajasti ympäri Lontoota.
Itse asuin vuoden Lontoossa enkä törmännyt kertaakaan torakoihin ja se mun kämppä oli sellainen tyypillinen brittiasunto kokolattiamatolla. Se on tosi kiva kaupunki eikä nyt niin hirveen kalliskaan, paitsi ehkä toi kämpän vuokra. Mä asuin työpaikan järjestämässä asunnossa, joten vuokra oli aika pieni, vaan n. 250 euroa/kk.