Onko keneläkään tietoa miten oikeus suhtautuu tälläiseen tilanteeseen. Ostin vuonna 2006 osaomistusasunnon ja tollo laitoin sen avovaimon nimiin. Nyt on ero edessä ja avovaimo vaatii asuntoa itselleen vaikka minä sen maksoin. Avovaimolla ei ollut minkäänlaisia tuloja silloin,joten hän ei ole voinut taikoa 22500 euroa taivaasta.Minulla on tilitiedot kyseiseltä päivältä jossa ilmenee kaikki siirrot. Asunnon hinta,takuuvuokra,varainsiirtovero,sopimusasiakirjan
maksu ym. Olenko suojaton lain edessä?
Osaomistusasunto
3
1393
Vastaukset
- tuokkeroista......
Ilmeisesti sinulla on näyttö esittää siitä, että nimiperiaate (se omistaa, jonka nimissä) ei pidä tässä tapauksessa paikkansa vaan kumoutuu. Pahimmassa tapauksessa joudutte käräjille vääntämään asiasta, mutta sinullahan siis on näyttö asiasta. Eli sen suhteen näytät olevan vahvoilla.
Pulma saattaa vain tulla sitten siitä, että olet käytännössä lahjoittanut tulevalle ex-emännälle 22500 euron arvosta omaisuutta, josta hän ei ilmeisestikään ole maksanut lahjaveroja. Mikähän oli tarkoitus tuolla kuviolla? Verojen välttäminen? Ettei vaan olisi veropetos tullut tehtyä.
Harmillinen tilanne. Toivottavasti emäntäkin huomaa, että tuossa on oikeasti riski joutua pulaan verokarhun kanssa.- Rikki
Se miksi laittoin avovaimon nimille, oli voudin pelko. meillä on kaksi pientä lasta joilla täytyy olla koti, jota ei viedä. Vasta jälkeenpäin otin selvää,että tätä asuntoa ei voi ulosmitata.
- .....
Rikki kirjoitti:
Se miksi laittoin avovaimon nimille, oli voudin pelko. meillä on kaksi pientä lasta joilla täytyy olla koti, jota ei viedä. Vasta jälkeenpäin otin selvää,että tätä asuntoa ei voi ulosmitata.
Tosi vaikea neuvoa, jos oleelliset faktat puuttuvat. Olitko ulosotossa jo tuolloin. Silloin olet syyllistynyt velallisen epärehellisyyteenja oikeuksiesi ajaminen panee sinut lusimaan. Ajattelit olla ovela mutta vaimo oli ketkumpi.
Jos taas ennakoit tulevaa ulosottoa, olet ns. salainen omistaja. Tarvitset käytännössä juristin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1794280Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413243Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142128Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141790Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691015Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24931- 54906
- 73896