Kaikki tänne:
http://photoshoppari.org/forum/index.php
Paljon parempi paikka esittää kysymyksiänne.
Photoshoppari.org
12
3115
Vastaukset
...enemmistö parhaista photoshoppaajista on täällä:
http://www.hopeinenomena.net/viewforum.php?f=52- miten saan
Imac:ssä kuvan tasaiseksi reunasta reunaan tasaisella värillä, please help me...=)
- digi digi
tunnen 11 ammatti valokuvaajaa eikä kukaan käytä wintoosaa enää.. viimenen siirtyi macciin viime vuonna.
- miten..
digi digi kirjoitti:
tunnen 11 ammatti valokuvaajaa eikä kukaan käytä wintoosaa enää.. viimenen siirtyi macciin viime vuonna.
se kuva muuttuu jos sen käsittelee "wintoosalla" tai "macillä", haluaisin todellakin tietää sen eron..?
- että siinä
miten.. kirjoitti:
se kuva muuttuu jos sen käsittelee "wintoosalla" tai "macillä", haluaisin todellakin tietää sen eron..?
kone lagaa ja jumittaa tai muutoin vain käsittämättömästi hidastelee tai bugaa paljon vähemmän
- EeePC
Hompussa on tosiaankin enemmän ammattilaisia heilumassa kuin muualla. Siellä vaan on useasti vikana saivartelu. Tällä on enenpi ihan noobieita, mutta kyssät on joskus tosi kiinnostavia.
Hah, osaan joskus vastata siis niihin täällä.
Niin, saivartelusta... Mulla jäi Homppu pitkäksi aikaa lukemati, kun ihmiset joutui vaihtaan Illustratoriin ja jaarittelivat joutavia, tylsää, eikä antanut mitään. Nyt taas joskus vilkuilen senkin, ainahan voi jotain oppiakkin...
Noh, hompputyyliin:
Linux ja Asus Celeron
W2K ja itseläjätty Pentium4
W98 ja jokin Compac
W95 ja jokin Compac
Dos 4 ja jokin Unisys 286(lapsilla hiekkalaatikolla)
Mac mallia "lintupönttö", kirjoituskoneena mökillä. Mustavalkonäyttökin... - ei ei
että siinä kirjoitti:
kone lagaa ja jumittaa tai muutoin vain käsittämättömästi hidastelee tai bugaa paljon vähemmän
Silloin syy ei ole siinä että sinulla on windows, vaan se on siinä että laitoit liian tehottoman koneen. Windows koneeseen kun laittaa oikeat palikat, niin varmasti pärjää macille suorituskyvyssä, myös kuvankäsittelyssä. Bugit, varmaan ohjelman valmistajan virheitä, ei windows itsessään tehokkaassa koneessa bugaa.
Macin palvonta alkaa mennä aika mahdottomaksi, onhan se loistava juu, mutta ei windows todellakaan ole niin paljon huonompi kuin jotkut väittää, tehokkaassa myllyssä se on parempi. - Loippari
ei ei kirjoitti:
Silloin syy ei ole siinä että sinulla on windows, vaan se on siinä että laitoit liian tehottoman koneen. Windows koneeseen kun laittaa oikeat palikat, niin varmasti pärjää macille suorituskyvyssä, myös kuvankäsittelyssä. Bugit, varmaan ohjelman valmistajan virheitä, ei windows itsessään tehokkaassa koneessa bugaa.
Macin palvonta alkaa mennä aika mahdottomaksi, onhan se loistava juu, mutta ei windows todellakaan ole niin paljon huonompi kuin jotkut väittää, tehokkaassa myllyssä se on parempi.Kuvankäsittelyn, valokuvaamisen ja julkaisun ammattilaiset käyttävät Maccia, sillä he käyttävät koneella vietetystä ajasta 100% itse asiaan. Ei mulla olis töissä varaa säätää Windows-koneella, teen sen mieluummin kotona kun ei ole töitä tehtävänä. Sitä on ehkä vaikea ymmärtää jos on viritelly wintoosaa propelihattu silmillä, että joku huippuhyvä graafinen suunnittelija, ei tiedä tirin taria itse koneesta ja tarvii apua jo tulostimen asentamiseen. En osaa kuvitella että sellasille ihmisille lätkäistäisiin wintoosa eteen ja seuraavan kuukauden aikana käytettäis jo 4 tuntia kysymyksiin virussuojauksesta.
Olen windows-mies, mutta siirryin Macciin kun piti päivittää kone ja kauppa oli täynnä Vistaa. Ei jääny paljon vaihtoehtoa ja nyt kun vaihdoin niin voi vaan sanoa, että olis pitäny tehdä se jo vuosia sitten.
Ja jos sitä kerran ollaan sitä mieltä, että ei ole perusteltua käyttää Maccia... Pistäppä sekuntikello työpöydälle ja laita se päälle aina kun odota koneen käynnistymistä tai sammumista, teet jotain virusturvaan liittyvää tai ylipäätään jotain käyttöjärjestelmän säätöön tai päivittymiseen liittyvää. Kaikki on hankalaa ja hidasta.
Toivottavasti Windows 7 on suunta parempaan. Haluan kuitenkin pysyä myös Windowsissa. Mutta Vistaa en huolisi edes ilmaiseksi, enkä enää suostu antamaan edes tukea tutuille, jotka taisteleva sen kanssa. Se nyt vaan on niin, että XP on toistaiseks paras winukka ja Vista on kiva kuin tippuri.
t. Foge
http://loippari.blogspot.com
- Varakasta
Porukkaa.
"Help, käytän photoshop CS 3:a, enkä saa sitä toimimaan". "Ai niin, minulla on Windows".että osaisivat kysyä neuvoa Adoben aina avuliaasta tuesta nämä rahamiehet ja -naiset.;)
- hyvä mutta
Photoshoppari.org jo sivuston nimenä karkoittaa suurimman osan niistä jotka eivät käytä photoshoppia vaan sen sijaan jotain muuta, gimppiä, psp:tä jne. Tiedän että photoshoppauksella tarkoitetaan kuvien muokkaamista yleensä, mutta tuo photoshop painotteisuus ei vain ehkä ole paras tapa. Toki jos haluaa pelkän photoshop foorumin, mutta olisi ihan hyvä idea koota myös muiden ohjelmien käyttäjät samaan. Suuri osa noista tutoriaaleista näyttää kyllä toimivan myös psp:llä.
- Pelto68
ite käytän koulus macia ja kotona windowsia, molemmissa paikoissa photoshop pätkii ajoittain, että se on makuasia kumpaa käyttää :p
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest565583Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul914916Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden3303920Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1403252Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma472739- 252078
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1122004Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri101897- 2481852
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell771795