Photoshoppari.org

liittykää kaikki mukaan

12

3121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • miten saan

        Imac:ssä kuvan tasaiseksi reunasta reunaan tasaisella värillä, please help me...=)


      • digi digi

        tunnen 11 ammatti valokuvaajaa eikä kukaan käytä wintoosaa enää.. viimenen siirtyi macciin viime vuonna.


      • miten..
        digi digi kirjoitti:

        tunnen 11 ammatti valokuvaajaa eikä kukaan käytä wintoosaa enää.. viimenen siirtyi macciin viime vuonna.

        se kuva muuttuu jos sen käsittelee "wintoosalla" tai "macillä", haluaisin todellakin tietää sen eron..?


      • että siinä
        miten.. kirjoitti:

        se kuva muuttuu jos sen käsittelee "wintoosalla" tai "macillä", haluaisin todellakin tietää sen eron..?

        kone lagaa ja jumittaa tai muutoin vain käsittämättömästi hidastelee tai bugaa paljon vähemmän


      • EeePC

        Hompussa on tosiaankin enemmän ammattilaisia heilumassa kuin muualla. Siellä vaan on useasti vikana saivartelu. Tällä on enenpi ihan noobieita, mutta kyssät on joskus tosi kiinnostavia.

        Hah, osaan joskus vastata siis niihin täällä.

        Niin, saivartelusta... Mulla jäi Homppu pitkäksi aikaa lukemati, kun ihmiset joutui vaihtaan Illustratoriin ja jaarittelivat joutavia, tylsää, eikä antanut mitään. Nyt taas joskus vilkuilen senkin, ainahan voi jotain oppiakkin...

        Noh, hompputyyliin:

        Linux ja Asus Celeron
        W2K ja itseläjätty Pentium4
        W98 ja jokin Compac
        W95 ja jokin Compac
        Dos 4 ja jokin Unisys 286(lapsilla hiekkalaatikolla)
        Mac mallia "lintupönttö", kirjoituskoneena mökillä. Mustavalkonäyttökin...


      • ei ei
        että siinä kirjoitti:

        kone lagaa ja jumittaa tai muutoin vain käsittämättömästi hidastelee tai bugaa paljon vähemmän

        Silloin syy ei ole siinä että sinulla on windows, vaan se on siinä että laitoit liian tehottoman koneen. Windows koneeseen kun laittaa oikeat palikat, niin varmasti pärjää macille suorituskyvyssä, myös kuvankäsittelyssä. Bugit, varmaan ohjelman valmistajan virheitä, ei windows itsessään tehokkaassa koneessa bugaa.

        Macin palvonta alkaa mennä aika mahdottomaksi, onhan se loistava juu, mutta ei windows todellakaan ole niin paljon huonompi kuin jotkut väittää, tehokkaassa myllyssä se on parempi.


      • Loippari
        ei ei kirjoitti:

        Silloin syy ei ole siinä että sinulla on windows, vaan se on siinä että laitoit liian tehottoman koneen. Windows koneeseen kun laittaa oikeat palikat, niin varmasti pärjää macille suorituskyvyssä, myös kuvankäsittelyssä. Bugit, varmaan ohjelman valmistajan virheitä, ei windows itsessään tehokkaassa koneessa bugaa.

        Macin palvonta alkaa mennä aika mahdottomaksi, onhan se loistava juu, mutta ei windows todellakaan ole niin paljon huonompi kuin jotkut väittää, tehokkaassa myllyssä se on parempi.

        Kuvankäsittelyn, valokuvaamisen ja julkaisun ammattilaiset käyttävät Maccia, sillä he käyttävät koneella vietetystä ajasta 100% itse asiaan. Ei mulla olis töissä varaa säätää Windows-koneella, teen sen mieluummin kotona kun ei ole töitä tehtävänä. Sitä on ehkä vaikea ymmärtää jos on viritelly wintoosaa propelihattu silmillä, että joku huippuhyvä graafinen suunnittelija, ei tiedä tirin taria itse koneesta ja tarvii apua jo tulostimen asentamiseen. En osaa kuvitella että sellasille ihmisille lätkäistäisiin wintoosa eteen ja seuraavan kuukauden aikana käytettäis jo 4 tuntia kysymyksiin virussuojauksesta.

        Olen windows-mies, mutta siirryin Macciin kun piti päivittää kone ja kauppa oli täynnä Vistaa. Ei jääny paljon vaihtoehtoa ja nyt kun vaihdoin niin voi vaan sanoa, että olis pitäny tehdä se jo vuosia sitten.

        Ja jos sitä kerran ollaan sitä mieltä, että ei ole perusteltua käyttää Maccia... Pistäppä sekuntikello työpöydälle ja laita se päälle aina kun odota koneen käynnistymistä tai sammumista, teet jotain virusturvaan liittyvää tai ylipäätään jotain käyttöjärjestelmän säätöön tai päivittymiseen liittyvää. Kaikki on hankalaa ja hidasta.

        Toivottavasti Windows 7 on suunta parempaan. Haluan kuitenkin pysyä myös Windowsissa. Mutta Vistaa en huolisi edes ilmaiseksi, enkä enää suostu antamaan edes tukea tutuille, jotka taisteleva sen kanssa. Se nyt vaan on niin, että XP on toistaiseks paras winukka ja Vista on kiva kuin tippuri.

        t. Foge
        http://loippari.blogspot.com


    • Varakasta

      Porukkaa.
      "Help, käytän photoshop CS 3:a, enkä saa sitä toimimaan". "Ai niin, minulla on Windows".

      • että osaisivat kysyä neuvoa Adoben aina avuliaasta tuesta nämä rahamiehet ja -naiset.;)


    • hyvä mutta

      Photoshoppari.org jo sivuston nimenä karkoittaa suurimman osan niistä jotka eivät käytä photoshoppia vaan sen sijaan jotain muuta, gimppiä, psp:tä jne. Tiedän että photoshoppauksella tarkoitetaan kuvien muokkaamista yleensä, mutta tuo photoshop painotteisuus ei vain ehkä ole paras tapa. Toki jos haluaa pelkän photoshop foorumin, mutta olisi ihan hyvä idea koota myös muiden ohjelmien käyttäjät samaan. Suuri osa noista tutoriaaleista näyttää kyllä toimivan myös psp:llä.

      • Pelto68

        ite käytän koulus macia ja kotona windowsia, molemmissa paikoissa photoshop pätkii ajoittain, että se on makuasia kumpaa käyttää :p


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      174
      3047
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      52
      2401
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      237
      2250
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      257
      2046
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      30
      1743
    6. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      53
      1637
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1490
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      133
      1294
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      318
      1098
    10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      14
      1061
    Aihe