ajattelin ostaa kynäruiskun jotta saisi maalattua pienoismalleja...
pari kysymystä;
1. minkälainen baarimäärä pitää olla? varmaankin aika alhainen (1-2?)
2. onko Badger 350-9 mistään kotoisin?
ja yleisesti mitä kaikkea pitää ottaa huomioon kun toimitaan tälläisten vempaimien kanssa?
taustaa: kompressori löytyy ja harrastelu vasta aivan alussa.
kynäruisku
2
909
Vastaukset
- hgtrf
....nopeammin tietoa täältä: Pienoismallit.net
- Tomi M
1. Oikein päätelty, mallien kynäruiskumaalauksessa käytetyt ilmanpaineet liikkuvat 1–2 barin välillä. Yleensä lähempänä yhtä baria.
2. Badgerin 350 on yksitoiminen ja ulkosekoitteinen, eli todellinen niin sanottu hehtaariruisku. Soveltuu välttävästi suurten tasaisten pintojen maalaamiseen. Suosittelen kuitenkin suoraan katselemaan jo ensimmäiseksikin ruiskuksi jotakin kaksitoimista ja sisäsekoitteista.
Kuten aiemmassa vastauksessa jo mainittiikin, niin Pienoismallit.net-sivustolta löytyy lisää vinkkejä. Tässä pari suoraa osoitetta lisätietojen äärelle:
http://www.pienoismallit.net/sanasto/k/kyn%E4ruisku/
http://www.pienoismallit.net/haku/keskusteluista/kyn%E4ruisku/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452894Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061674Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611438
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2201204