Nyt pitää kysyä jotta missä maassa on Omegat tehty? Jos ne on saksalaisia niin taidan siirtyä "riisikuppeihin" Auto on vuosimallia -95, eli ikäähän sillä on mutta ei niin hirmuisesti ole kilometrejä, reilu 250 000km. Mutta vikoja onkin sitten senkin edestä. Lakkapinta kuoriutuu kuin käärmeeltä nahka, perä ulisee, venttiilit kilkattaa ja putkesta pölähtää. Sähköpuolella jatkuvasti jotain "pientä", virrat häviää aivan totaalisesti palatakseen taas hetken kuluttua takaisin. Syytä ei ole löytynyt vaikka kalliita osia on Opelilla vaihdettu. Tienposkessa on seisty usein "sontaluukku" auki (=konepelti) On tää sen verran paska laite ettei kehtaa edes myyntiin tai kiertoon laittaa. Uudehkot renkaat otan talteen ja tilaan kyydin paalaukseen ja EI ENÄÄ IKINÄ OPELIA. On se sen verran rahamiesten auto...
Omega -95
näärännäppy
3496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
että nuo on ajokilometrit, eikä vain mittarinlukema?
Onpa sulla huono säkä,mulla samanikäinen omega ajettu vähän enemmän ja pelannut jo kolme vuotta ,kuin unelma ,itse olen ajanut viimeiset sata tuhatta,eikä siis mitään ongelmaa onkohan nuo autotkin yksilöitä.
Todella maanantaimallilta vaikuttaa sinun omegasi..
Itse olen omistanut 2omegaa..
ensimmäinen 94vm. 2.0 16v. ajettu 255 000
Moottorin kanssa ei ollut koskaan ongelmia, mainittakoon kyllä että venttiilit piti ääntä koneen ollessa kylmänä mutta se on vissiin tyyppivika tietääkseni..
Ja öljypohjan tiivisteen joutui kerran vaihtamaan kun alkoi vuotaa. oli helppo homma kun oli tilaa vaan laskea pohja irti moottoria liikuttamatta. Ja varaosat ym oli tosi halpoja.
Automaattilaatikossa ei ollut koskaan mitään ongelmia.
Vehkeessä oli kaikki lisävarusteet mitä autoon sai.. mutta sähkövikoja ei ilmennyt, tietokoneen ruudusta oli kylläkin pikseleitä mennyt..
Maalipinnasta ei ole minullakaan mitään kehuttavaa koska kiveniskemiä oli suht.runsaasti ja maalipinta tuntui muutenkin heikoilta,ja oli arka ruosteelle.
Toinen omegani oli MV6 -96 vuosimalli.. 190 000 ajettu
Oli todella mukava ajella, mukavampaa maantieautoa ja paremmin varusteltua saa hakea..
Korjaaminen on vissiin kallista tuolle koneelle, ite en joutunut onneks mitään korjaamaan..
Sähkövikoja: sumuvalojen kytkin hajos.. uuden hain romikselta. eikä koskaan tämäkään käynnistymättä jättänyt.
heikko maalipinta ärsytti.. maalihankaumia oli lukuisissa paikoissa, kiveniskemiä tuli helposti ja todella arka ruosteelle.
myös kulutus oli huima siistilläkin ajolla, mutta sehän on ominaisuus isolle automaattiautolle 3 litran 6moottorilla.. ei vaan tuntunut mitenkään suhteelliselta tuohon 2 litraiseen joka myös oli automaatti ja yhtä raskas. (k kulutus varmaan 9 pyörteissä) MV6:nen hävitti 10e bensat kauppareissulla 15km päähän ja takaisin... autossa oli kylläkin 18tuuman vanteen läskirenkailla.. mutta omapa on vika kun dieselillä on tottunut ajamaan. tämänhetkinen ajokki opel astra turbodiesel -2001