Hain töihin erääseen kohteeseen ja sain sieltä oppisopimus paikan. Saman päivän aikana sain toisenkin oppisopimus mahdollisuuden. Se kiinnosti enempi, kun olisi kaikinpuolin mieleisempää työtä. Nyt sitten menin tutustumaan taloon ja tapoihin. Jo ensimmäisenä päivänä työnanataja ilmoitti ettei otakkaan minua oppisopimukseen ja vetosi mitä kummallisempiin syihin. Nyt mulla ei siis ole oppisopimus paikkaa ollenkaan, kun olin jo aiemmin sen toisen perunut. Mitä tässä nyt oikein pitäisi tehdä? Menetin vuoden työt ja oppisopimus paikan, kun uskoin työnantajaa nro 2. Oman kokemani mukaan en suosittele kenellekkään yksityistä työnantajaa. Kysehän on siis hoitoalasta.
menetin vuoden työt...
ja oppisopimus paikan
2451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen työskennellyt yksityisellä hoitoalalla kohta 15 vuotta - ilman minkäänlaisia ongelmia puolin eikä toisin. Meillä on ollut useita "oikeita" opiskelijoita ja myös oppisopimusopiskelijoita, ilman ongelmia! Ei siis ole mitenkään yksiselitteistä, että kannattaa välttää yksityistä alaa nimenomaan työnantajan takia....olisikohan tekijässäkin jotain mikä on vaikuttanut asiaan ap:n tapauksessa?
sopia tuollaiset asiat työnantajan kanssa kirjallisesti, vaikka sähköpostia käyttäen. Jos sovit pelkästään puhelimitse, niin sulla ei ole mitään todisteita luvatusta paikasta jos työnantaja sen peruuttaakin. Jos olette asiasta puhelimitse sopineet, aina voit lähettää vielä varmistussähköpostin tyyliin "keskustelimme puhelimessa xx.päivä ja sovimme, että aloitan teillä oppisopimuksella xx.xxkuuta. Tiedustelisin/varmistaisin vielä seuraavat yksityiskohdat..." Näin sulla on dokumentti asiasta, kun työnantaja tuohon postiisi vastaa. Ilman jonkinlaista kirjallista todistusta sovitusta asiasta en olisi itse jättänyt toista oppisopimuspaikkaa pois. Nykyään kun ei työnantajat enää ole niin luotettavia, että suullisesti sovittuun kannattaisi luottaa.