Ongelma olisi yksinkertaistettuna seuraavanlainen:
Mulla on about 30x30 taulukko, jonka jokaisen sarakkeen luvuista lasketaan taulukon alle sen sarakkeen keskiarvo ja katsotaan suurin ja pienin arvo. Näistä keskiarvo-, maksimi- ja minimiarvoista sitten muodostetaan viivakaavio.
Taulukkoa ei ole kerralla täytetty, vaan sitä tullaan täyttämään vähitellen. Keskiarvo-, maksimi- ja minimi-kaavat on kuitenkin oltava taulukossa valmiina jokaiselle sarakkeelle, joten vielä täyttämättömien sarakkeiden kohdalla nämä solut on JOS-funtiota hyödyntäen laitettu näyttämään "" (tyhjää).
Ongelmana on nyt se, että viivakaavio näyttää vielä täyttämättömien sarakkeiden kohdalla ka. max ja min. -arvot nollaviivana, kun itse haluaisin kaavion viivan loppuvan aina siihen mihin asti kaaviota on täytetty. Kaavion ominaisuuksistahan löytyy kohta, jossa tyhjät solut näytetään juuri näin tyhjänä välinä. Tässä tapauksessa kaavio ei kuitenkaan ymmärrä näitä ka.-, max.-, ja min.-kenttien ""-arvoja tyhjinä, vaan nollina ja täten kaavio pirtää 0-viivaa.
Olisiko jollain tähän asiaan mitään ratkaisua kuinka saisin 0-viivan tyhjäksi?
Viivakaavio
4
3197
Vastaukset
- Työkalut
Asetukset Kaavio ja sieltä kohta Aktiivinen kaavio Tyhjä solu - ei piirretä.
- Ei auta
Kiitoksia vaan neuvosta, mutta ei se auta. Juurikin se takia, koska kaavio ei ilmeisestikään ymmärrä solua tyhjäksi. Tiedän, että asetuksista saa määritettyä tyhjän solun näkymään taulukossa tyhjänä, nollana tai yhdistämään tyhjän solun vierekkäiset solut suoralla viivalla.
Ongelmana on se, että koska kaavion luvut tulevat soluista joissa on JOS-funtiolla toteutettu laskukaava, kaavio ei ymmärrä näitä soluja tyhjiksi. Siitäkin huolimatta että JOS-funtio antaa solulle arvon "" jos kyseisessä sarakkeessa ei ole yhtään lukua.
Osaisikos joku sanoa muuta tapaa solun tyhjänä näyttämiseen kuin "" tai piilotetut nolla-arvot?
- n8
NA() tai PUUTTUU()
- Anonyymi
Kiitos sain täältä NA() -avun samanlaiseen ongelmaan, kuvaajaan jossa tulevaisuuskin pohjassa kaavoina :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922155Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant668917Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656212SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785812Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3145262Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294836HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.794432Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804241Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.203842"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760