vesi varapyöräkotelossa

break2005

On saatettu keskustella tästä aikaisemminkin, mutten löytänyt vastausta. Siis löysin farkkumeganen vm 2005 varapyöräkotelosta vettä ehkä litran verran. Mistähän se on sinne päässyt?

3

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta,ehkä

      Onko se vesi kirkasta?Siis ettei ole kuravettä joka alustasta saattaisi ajon aikana ronttiin mennä. Jos vesi on puhdasta,silloinhan se on sadevettä joka jostakin rakosesta pääsee esimerkiksi tavaratilan kannen sisään ja sieltä lukon kautta varapyörän koteloon.Kannattaa myös tarkistaa takalasinpesimen vesiletku,jos on irronnut/rikki pissapojan nesteet valuu takaluukun sisään ja sieltä taas samaa reittiä kuin edellämainittu sadevesi.

    • JacMeoff

      Reanult megane II break farmari

      Varapyöränkotelossa vettä 5 litraa.
      Toivottavasti topicin aloittaja break2005 sai vastauksen mistä vesi tulee...
      Mula sama ongelma etuovien koteloissa sama ongelmma ja pitkän sateen jälkeen voi sanoa, että ovien ämpärit on puolillaan.
      Onko megane vesi ongelmiin jokin yleinen syy tai tietoa mistä ne johtuu?

      Kosteus aiheuttaa lisäksi muita ongelmia ja lähinnä kaikkea mahdollista sähkövikaa.
      - akku tyhjenee
      - radion näyttö sekoilee
      - ikkunat ei toimi / toimaa kunnolla
      - ilmastointi ei toimi / toimaa kuin sillointällöin.

      plus paljon muuta...

      Antakee anteex kirjoitus asu, mutta kirjoitan näin hakusanojen (googlen..) takia.

      • M. Kauhajoki

        Parempi sioittaa rahat vuosiksi, vaikka, ladaan, kuin relluun!
        Ei ole muuta, kuin harmia koko autosta!
        Vikoja tulee nopeammin, kuin ehdimme korjaamolla käydä!
        On olemassa maanantai kappaleita ja on olemassa keskiviikko yksilöitä mitkä toimivat huippu hyvin.
        Olen lukenut näitä foorumeita ja paljon on renault faneja puollustelemassa kantaansa ja varsinkin sitä, kuinka heillä auto toimii todella hienosti. Minulla ei toimi. Korjaamolla on juostu osia vaihtamassa, puolia ja ties mitä kaikkea.
        Vettä sisätiloissa. Ikkunat ei toimaa, kuin auringonpaisteella kunnollisesti.
        Valtuutettu iso huoltoliike vaihtaa osia osien perään, kun eivät osaa paikallistaa vikaa ja taas olemme kohta autohinauspalvelun kanssa jälleenkerran koputtelemassa korjaamon ovea.
        Myyjät ja maahantuojat pitäisi saada vastuuseen siitä, että me pienet ihmiset otamme lainaa luotettavuteen. Siihen luotettavuuteen minkä autoa ostaessamme ostamme elämäämme jokapäiväiseen arkeen.
        Vanha mazda 626 90 luvulta ei jättänyt kertaakaan tielle, mutta kun tuli aika vaihtaa farmariin niin olen myöhästynyt työmatkoilla useamman tunnin, mitkä pitää myös työllä tekemällä korvata työnantajalle takaisin.
        Samoja ongelmia on myös meilläkin.
        Vettä joka paikassa.
        Lisäksi mm. lämpömittari näyttää omiansa.
        Airbag lakkasi toimintansa ja ratti alkasi rutisemaan. Tämä oli jo niin kallis lasku, että olisi ollut parempi pysyä vanhassa autossa.
        Kaikki raha mikä on mennyt auton huoltoihin ja korjauksiin ei kata sitä ajatusta, että piti saada perheeseen uusi hyvä auto ja mielellään farmari. Tuosta vielä poislukien kaikki se vaiva, mikä on aiheutunut käytetyn pari vuotta vanhan renault meganen ostosta.. vai pitääkö se (vigane) paremmin paikkansa nimenä, kun sitä moni kirjoittaa?
        Eräs ystäni sanoo aina, että markalla saa markan tavaran.
        Toinen ystävä sanoo, että ranskalaisia ei saisi ostaa, kuin grillikioskilta! (ja juurikin huutomerkillä!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      106
      2493
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      227
      2017
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      178
      1805
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      41
      1486
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      104
      1366
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1138
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      278
      879
    8. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      64
      798
    9. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      61
      751
    10. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      182
      728
    Aihe