vesi varapyöräkotelossa

break2005

On saatettu keskustella tästä aikaisemminkin, mutten löytänyt vastausta. Siis löysin farkkumeganen vm 2005 varapyöräkotelosta vettä ehkä litran verran. Mistähän se on sinne päässyt?

3

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta,ehkä

      Onko se vesi kirkasta?Siis ettei ole kuravettä joka alustasta saattaisi ajon aikana ronttiin mennä. Jos vesi on puhdasta,silloinhan se on sadevettä joka jostakin rakosesta pääsee esimerkiksi tavaratilan kannen sisään ja sieltä lukon kautta varapyörän koteloon.Kannattaa myös tarkistaa takalasinpesimen vesiletku,jos on irronnut/rikki pissapojan nesteet valuu takaluukun sisään ja sieltä taas samaa reittiä kuin edellämainittu sadevesi.

    • JacMeoff

      Reanult megane II break farmari

      Varapyöränkotelossa vettä 5 litraa.
      Toivottavasti topicin aloittaja break2005 sai vastauksen mistä vesi tulee...
      Mula sama ongelma etuovien koteloissa sama ongelmma ja pitkän sateen jälkeen voi sanoa, että ovien ämpärit on puolillaan.
      Onko megane vesi ongelmiin jokin yleinen syy tai tietoa mistä ne johtuu?

      Kosteus aiheuttaa lisäksi muita ongelmia ja lähinnä kaikkea mahdollista sähkövikaa.
      - akku tyhjenee
      - radion näyttö sekoilee
      - ikkunat ei toimi / toimaa kunnolla
      - ilmastointi ei toimi / toimaa kuin sillointällöin.

      plus paljon muuta...

      Antakee anteex kirjoitus asu, mutta kirjoitan näin hakusanojen (googlen..) takia.

      • M. Kauhajoki

        Parempi sioittaa rahat vuosiksi, vaikka, ladaan, kuin relluun!
        Ei ole muuta, kuin harmia koko autosta!
        Vikoja tulee nopeammin, kuin ehdimme korjaamolla käydä!
        On olemassa maanantai kappaleita ja on olemassa keskiviikko yksilöitä mitkä toimivat huippu hyvin.
        Olen lukenut näitä foorumeita ja paljon on renault faneja puollustelemassa kantaansa ja varsinkin sitä, kuinka heillä auto toimii todella hienosti. Minulla ei toimi. Korjaamolla on juostu osia vaihtamassa, puolia ja ties mitä kaikkea.
        Vettä sisätiloissa. Ikkunat ei toimaa, kuin auringonpaisteella kunnollisesti.
        Valtuutettu iso huoltoliike vaihtaa osia osien perään, kun eivät osaa paikallistaa vikaa ja taas olemme kohta autohinauspalvelun kanssa jälleenkerran koputtelemassa korjaamon ovea.
        Myyjät ja maahantuojat pitäisi saada vastuuseen siitä, että me pienet ihmiset otamme lainaa luotettavuteen. Siihen luotettavuuteen minkä autoa ostaessamme ostamme elämäämme jokapäiväiseen arkeen.
        Vanha mazda 626 90 luvulta ei jättänyt kertaakaan tielle, mutta kun tuli aika vaihtaa farmariin niin olen myöhästynyt työmatkoilla useamman tunnin, mitkä pitää myös työllä tekemällä korvata työnantajalle takaisin.
        Samoja ongelmia on myös meilläkin.
        Vettä joka paikassa.
        Lisäksi mm. lämpömittari näyttää omiansa.
        Airbag lakkasi toimintansa ja ratti alkasi rutisemaan. Tämä oli jo niin kallis lasku, että olisi ollut parempi pysyä vanhassa autossa.
        Kaikki raha mikä on mennyt auton huoltoihin ja korjauksiin ei kata sitä ajatusta, että piti saada perheeseen uusi hyvä auto ja mielellään farmari. Tuosta vielä poislukien kaikki se vaiva, mikä on aiheutunut käytetyn pari vuotta vanhan renault meganen ostosta.. vai pitääkö se (vigane) paremmin paikkansa nimenä, kun sitä moni kirjoittaa?
        Eräs ystäni sanoo aina, että markalla saa markan tavaran.
        Toinen ystävä sanoo, että ranskalaisia ei saisi ostaa, kuin grillikioskilta! (ja juurikin huutomerkillä!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2814
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2097
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1932
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1776
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1658
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1541
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      1251
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      199
      1039
    Aihe