Hulda - iskä vs äippä

Pedrix

Meilä on äiteen kanssa ollu tässä projektina keksiä hyvä nimi esikoistytöllemme. Ristiäiset pitäisi pitää jo alkusyksyn aikana mielellään. Itseäni (siis isää) miellyttää ajatus HULDA nimestä Se tuli pienen pähkäilyn jälkeen kun oli ekana mietitty Iidaa, Aadaa jne ja sitten huomattu että niitähän on ihan liikaa... Haluamme molemmat tytölle nimen joka on 1) tytön nimi! (ei vaadi selittämistä ja tavaamista joka kerta) 2) sopii myös ulkomaalaisen lausuttavaksi 3) on riitävän harvinainen eli alle 100 nimeä vuodessa 4) ei todennäköisesti aiheuta kiusaamista. Sitten minulla (isä) on vielä sellainen toivomus että nimi saisi olla juureva suomalainen nimi olematta silti tanttamainen. Meilestäni HULDA ei ole sellainen vaikka olen kuullut muutakin väitettävän... Eikö Hilda, Iida ja Aada ole aivan samanlaisia ainoana erona vain että Hulda on niin paljon harvinaisempi. Äitee vain kammoaa sitä vieläkin hiukan. Alussa tuntui inhoavan koko nimeä. Äidillä olisi enemmän kiinnostusta nimiin jotka kuullostavat minulle hieman teennäisiltä Isabella, Fiona jne ehkö sen vuoksi että ne eivät nojaa mitenkään suomalaiseen perinteeseen... Mielipiteitä kiitos..!

21

3092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      on nätti nimi, siksi meidänkin tyttö sai sen nimekseen pari kuukautta sitten.

    • Täti

      Huldaa harvinaisempi nimi on Eedla. Mitäs siitä pidätte.. tai Tilda?

    • tikka tuulis

      "Rouva Hulda huoleton, neljän tytön äiti on" lauletaan lastenlaulussa.
      Samaten on ikivanha suomalainen elokuva: Juurakon Hulda.
      Ja joskus kai ollut joku Hulda ja Ragnar tv-ohjelma.

      Esikuvia on pikku Huldalla.

      • Mauriina

        Se perustuu F.E. Sillanpään kertomukseen herrapojasta ja palvelustytöstä.


    • sibyllavon

      laulu Huldasta ja Hjalmarista. Hulda tulee sanasta huld = suopea. En tunne yhtään Huldaa, mrlko harvinainen nimi.

      • Mauriina

        Hulda-nimi VT:n puolella. Hulda on siellä naisprofeetta,


    • entäs.

      Hilda

    • Suunnitelmat valmiina

      Nimet olisivat Hulda ja Helga. Aivan ihanat nimet!!! Tai sitten tytöistä tulisi Sigrid ja Ingrid. Ah, mitä nimiä!!!

      • kissojen äityli

        Mun kissat on Hulda ja Helga :D


    • mieleen

      Huldasta joko maatalon emäntä tai jonkinlainen amatsoni. Hilma olisi nätimpi ja eikä ylettömän yleinen.

    • mamma09

      Oma mielipiteeni on että Hulda on ehkä vähän tanttamainen nimi, sen sijaan Vilma on tosi kaunis ja melko perinteinenkin.

      • Anonyymi

        Hyi vilma


    • tikka tuulis

      Ei Hulda hassumpi nimi ole, kun vähän totuttelee ja maistelee.

      Voisitteko ajatella kaksoisnimeä väliviívalla? Ehkä se lieventäisi Huldan kansanomaista olemusta, ja silloin äiti saisi mieleisensä nimen.

      Esim tähän tyyliin

      Hulda-Fiona
      Iina-Hulda

      • ei ole mitään

        tyylitajua. Eihän tuollaisia nimiä voi yhdistää! Verevä maanläheinen suomalaisnimi ohueen ulkomaalaisperäiseen nimeen. Ei mitään järkeä! Eikä tyyliä.

        Isälle. Hulda on hyvä nimi. Naiset jostain syystä unelmoivat muovsista nimistä, joilla ei mitään perinnettä maassamme.


      • tikka tuulis
        ei ole mitään kirjoitti:

        tyylitajua. Eihän tuollaisia nimiä voi yhdistää! Verevä maanläheinen suomalaisnimi ohueen ulkomaalaisperäiseen nimeen. Ei mitään järkeä! Eikä tyyliä.

        Isälle. Hulda on hyvä nimi. Naiset jostain syystä unelmoivat muovsista nimistä, joilla ei mitään perinnettä maassamme.

        Sanoitpa pahasti, tökkästi minuun henkilönä.

        Ymmärrän jos tökkäät ehdotustani... olisit sanonut että EHDOTUKSESSASI ei ole tyylitajua.

        Miten voit yleistää: et tiedä minusta mitään, miten pukeudun ja minkä ikäinen olen, mitä luen, mikä on "statukseni".
        Ja silti voit sanoa, että minulla ei ole mitään tyylitajua? Eikä järkeäkään.

        Että minulla ei ole järkeä?
        Miten voit tuollaista huiskauttaa jollekin tuntemattomalle ihmiselle pelkän nimiehdotelman perusteella?

        Vaan enpä saarnaa enää asiasta.
        Huomautan kuitenkina että Hulda kirjoitetaan D-kirjaimella. Haloo?
        Siis Dee.
        Aivan oikein. Ihan tuommoinen hieno, verevä maanläheinen, suomalainen dee. :) :O

        Tiedätkö on myös kansanomainen, verevä ja maanläheinen nimi HULTA.

        Mitä vikaa on Fiona nimessä. Siinä on F-kirjain. Onko se ulkomaalaisempi kuin D-kirjain.

        Mietipä sitä Huldaa kaksi kertaa. Mieti Hultaa.
        Mieti tyylitajua.
        Perinne maassamme, sanot sinä. Kuinka hyvin tunnet kansamme historiaa? Ollaan oltu osa Ruotsin valtakuntaa, osaksi Venäjää menneinä vuosisatoina.

        Vaan oletatko että meidän on väkisin nimettävä lapsemme Väinämöiseksi, Ilmariseksi ja Louheksi sekä Mielikiksi.
        Ei.
        Mielikuvitusta ja vaihtelua saa olla. Jos ei lapsesta tarvitse Hulda-Fionaa tehdä, sehän oli VAIN esimerkki.
        Vanhemmat keksivät paljon paremman...


    • Milimani

      Hulda on juuri tuollainen kuin kuvailet, juureva ja suomalainen, ei liian tanttamainen. Harmi jos ette pääse nimestä yksimielisyyteen, on tietysti tärkeää että nimi tuntuu hyvältä molemmista vanhemmista. En kuitenkaan laittaisi Huldan kanssa Fionaa tai Isabellaa tai muuta vastaavaa, ovat niin erityyppisiä nimiä. Ei tuo Hildakaan niin kauhean yleinen ole, menee alle sadan nimen vuosittain, samoin Tilda. Entä Lyyti (tosin hankala ulkomailla), Iisa, Liina, Liisi tai Alli?

    • sisiliskosiko

      Pisteet iskälle hyvästä ehdotuksesta! Osaan kuvitella suloisen pienen Hulda-tytön. Minua ainakaan nämä Hulda-huoleton jutut ei haittaa, ja tuskin kovin moni enää nykyään koko "vitsiä" tietääkään.

      Ehkä voisitte yhdistää nimimakunne, sinun ehdotuksesi etunimeksi ja äidin ehdotus kakkoseksi. Hulda Isabella tai Hulda Fiona ei minusta ainakaan kuulosta hassulta.

      ONNEA tytöstä ja toivottavasti hän saa hyvän nimen! :)

    • Fanny

      Ymmärrän isukki mitä tarkoitat suomalaisella perinne nimellä, paitsi että mm. Hulda ja Hilda ovat germaanisia nimiä, eikä sitä kautta esim Isabella ole yhtään vähemmän suomalainen kuin Huldakaan. Kauniita nimiä yhtä kaikki oma suosikkini tämän tyylisistä on Hilma.

    • Laittakaa vaan lapselle nimeksi Hulda, on kaunis ja ajaton nimi ja ei tarvitse selittää miten nimi kirjoitetaan tai lausutaan kun sen osaa heti lausua. Itse pidän myös nimestä Hilda.

    • Pedrix

      Mutta koville se otti. Kastajaisiet olivatlauantaina 11.10.. Kakkosnimi /etunimeksi oli olemassa melkeinviime hetkeen asti jota mietittiin. Äiteekin viimein alkoi myöntyä kun hänen lähiystävät kehuivat Huldaa. VIiestiketju täälläkin varmasti vaikutti. Noh Helena ja Ambrosia onkin äidin puolesta tulleita (Helena suvussa ja Ambrosia äidin mielijohde) KIITOS KOVASTI KAIKILLE KOMMENTOINEILLE JA HYVÄÄ SYKSYN JATKOA NIMIPROJEKTEIHIN. /Pikku Huldan onnellinen isä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      59
      3466
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      72
      2797
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      71
      2595
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      94
      2424
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2184
    6. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      147
      1841
    7. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      66
      1825
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      180
      1771
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      90
      1740
    10. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      388
      1719
    Aihe