Tiskaateko kumihanskat kädessä vai ilman ?
Minä huomasin tänään etten voi tiskata ilman hanskoja. Vaikka minulla ei ole allergiaa tai muuta vaivaa. Vaan olen aina tottunut käyttämään kumihanskoja tiskaamisessa.
Tiskaateko hanskat kädessä ?
9
2455
Vastaukset 9
- NainenVantaa
En ole ikinä käyttänyt hanskoja. Olen joskus kokeillut, mutta tuntuu niin kömpelöltä ja niistä tulee ikävä haju käsiin. Mutta kukin tyylillään. Jos hanskat sopii sinulle, niin jatka vaan. Ainahan raanavesi ja tiskiaine kuivattavat käsiä, joten säilyvät pidempään rypyttöminäkin:)
- Sunny
Olen huomannut saman asian vuosien saatossa, kumihanskat pitää olla. On epämiellyttävää siivota tai tiskata likaisia astioita ilman kumihanskoja, lisäksi voin hanskat käsissä tiskata niin kuumalla vedellä kuin. Sopivat kumihanskat eivät ole kömpelöt käsissä kun niihin totuttelee.
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Kädet ei kestä ilman hanskoja. Mutta ei kumisia, vaan vinyyliä (tai sellaista jotain) ja alle puuvillahansikkaat. Sellaiset valkoiset vinyylihanskat, nukattomat, on hyvät.
- .,.,.
Siinä samalla kun tiskaatte laittakaa käsivoidetta, niin tulee kädetkin hoidettua samalla.
- inttikundi88
Joskus ja joskus en, riippuu vähän tilanteesta. Jos joutuu tiskaamaan paljon tai tosi likaisia astioita niin silloin tulee käytettyä. Ihan perus Sinin keltaiset kumihanskat kokoa medium.
- Anonyymi
Sama juttu, aina hanskat kädessä kun tiskaan. Sopivankokoiset hanskat eivät ole kömpelöt ja minusta hanskat kädessä saa astioista peremman otteen.
- Anonyymi
Aikoinaan kokeilin kumihanskoja tiskatessa ja siivotessa mutta sain ihottumaa ja heitin roskiin. Käteni eivät myöskään kestä Fairya, mutta sitten löysin sitruuna Sunlightin ja sillä ei kädet kuivuneet. Nykyään sitruuna tai lime Sun käytössä eikä ole tarvinnut liiemmin käsiä rasvailla päivän mittaan, riittää kun illalla rasvaan ihan apteekin perusvoiteella. Käsin olen ikäni tiskannut ja nykyään kun yksin asun niin ei joka päivä tarvitse tiskata.
mummo 67v - Anonyymi
Aikoinaan tiskasi hanskat kädessä mutta nyt olemme käyttäneet kerta käyttöisiä astioita.
Laskettiin, että vettä kuluu, tiskinpesuainetta, hanskat ja se työmäärä niin kertakäyttöiset ei tule niin kalliiksi. Kuppia toki käytetään muutaman kerran illassa. - Anonyymi
Ihan jotain yksittäistä pannua tai kattilaa varten ei tule kumihanskoja käytettyä, mutta enemmän jos on tiskiä niin aina hanskat kädessä.
Sopivan kokoiset kumihanskat on mukavat käyttää.
Monesti näkee käytettävän selkeästi liian isoja, silloin siitä ei kyllä mielestäni tule yhtään mitään.
Hanskojen tulee olla tiukat, mutta ei liian tiukat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751220
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821137Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241095Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129965Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6918- 60854
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.73724Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132682Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50652Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48547
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90540- 25512
- 36495
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11490- 110485
- 43477
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää40448- 19446
- 33405