Minihäät

me-kaksi-vain

Me haluttais vihkiminen kirkossa, mutta tyyliin "vain me kaksi", ei siis yhtään vieraita. Maistraatissa ilmeisesti onnistuu, että todistajat ovat maistraatin henkilökuntaa. Entäpä kirkossa? Onko pakko olla todistajat omasta puolesta?

Ja onko tosiaan niin, että kirkossa tapahtuva vihkiminen noudattaa "orjallisesti" kaavaa musiikkeineen ja virsineen. Tuntuisi jotenkin kornilta "marssia" tyhjän kirkon käytävää musiikin soidessa. Ja tukalalta tuntuu myös ajatus että kirkossa läsnä vain vihkipari, pappi ja todistajat, ja sitten pitäis alkaa virttä veisaamaan...

Eli näissä puitteissa, onko pakko luopua kirkollisesta vihkimisestä ja mennä maistraattiin :-(

6

2703

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +todistajat

      Meidätkin mieheni kanssa vihittiin kirkossa vain me kaksi ja luonnollisesti ne kaksi tarvittavaa todistajaa (pitää olla. Emme kysyneet käykö kirkon henkilökunta, vaan meillä oli meidän ystäväpariskunta todistajina.

      Päivän kulku: Hääkampaus aamusta sekä meikki ja juhlavaateet päälle(mitä kaapista juhlavampaa löytyi)sitten suunta kirkkoon. Kirkossa marsittiin häämarssin tahdissa mennen tullen (eikä latistanut tunnelmaa häävieraiden vähyydestä johtuen OLIHAN päivä MEIDÄN.
      Sitten kävimme valokuvassa (eihän suku voinut olla muistamatta jälkikäteen joten kiitoskortti ainekset piti hankkia)
      Veimme sitten ystäväparin syömään hienosti ja pitkän kaavan mukaan. Kaikki tietysti etukäteen suunniteluna ja varattuna kuvausta ja kampausta myöten.

      Niin olihan meillä kaksi vierastakin, kun marssimme häämarssia pois päin oli kirkon peränurkkaan tullut kaksi lenkeilijää jotka olivat päätäneet lenkki polun varrelta poiketa kirkoon. Olivat iäkäämpi pariskunta ja seisoivat kun marssimme pois ja rouvalla oli nenäliina silmäkulmassa ja pyyhki kyyneleitä. Se on jäänyt niin elävästi mieleen, sen rouvan katse, hymy ja ne tipat silmäkulmassa (vieläkin nousee tippa silmään kun muistelen sitä)

      Päivästä jäi kokonaisuudessaan hyvä mieli eikä siihen tarvittu monen tuhannen euron budjettia toteuttamaan kahden ihmisen haavetta!! Toivottavasti tämä antoi jotain suuntaa teidän suunnitelmille. Ps ollaan jo 6 vuotta naimisissa ;)

    • + todistajat

      Jäi vielä mainitsematta, että ei tarvinnut virttä laulaa vaan kanttori lauloi sen (sovittava siitäkin kanttorin kanssa etukäteen), annoimme vielä kanttorille vapaat kädet valita virsi meidän puolesta. Kanttori valitsi häämarssitkin meidän puolesta. Eipä tarvinnut siitäkään stressiä vetää =)

    • dddddddpppppppppppp

      Todistajat tulee "talon puolesta", jos näin tarvitaan. Esim. kanttori ja suntio voivat olla todistajina (suntiota tarvitaan kirkossa muutenkin, laittamaan valot päälle ja avaamaan ovia jne). Ja itse asiassa, vaikka todistajia ei olisikaan, niin ei se vihkiminen mitätön ole! "Välttämätöntä" kaavassa ei ole kuin se varsinainen lause ja ne kysymykset, joten kaikki muut krumeluurit voitte sopia vihkijän ja kanttorin kanssa. Virret ja muut voi olla minimissään.

      Voittehan lisäksi keskustella papin kanssa, että olisiko seurakunnalla jotain muuta juhlavaa, mutta ei niin suurta tilaa kuin kirkko. Esim. kappeli tai muu tila, missä intiimimpi pieni toimitus voidaan järjestää.

      • hjfhksf

        "Ja itse asiassa, vaikka todistajia ei olisikaan, niin ei se vihkiminen mitätön ole!"

        väärin, väärin, väärin...


      • pakollinen

        voisiko se jäädä kokonaan pois?


    • suoritettiin homma

      Meillä tosin oli vain siviilivihkimiseen liitetty avioliiton siunaus, mutta kaavaltaan sen on hyvin samanlainen kuin avioliittoon vihkiminen. Pienen osaanottajajoukon ja vihkipaikan asettamien edellytysten mukaan kaavaa muokattiin: ei musiikkia, lyhyet puheet, toimitus kesti vartin ja oli kaunis.

      Meillä todistajat oli omasta takaa, mutta kyllä ne varmasti järjestyvät myös kirkon henkilökunnasta, joten joku tuossa totesikin. Älä luovu unelmastasi!

      Jos kuitenkin päädytte kirkon ulkopuolelle tai siviilivihkijään, se ei tarkoita ankeaa virastovisiittiä. Meidät vihittiin hyvin kaunissanaisesti luonnon helmassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      798
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      760
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      462
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      77
      445
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      27
      391
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    Aihe