Minihäät

me-kaksi-vain

Me haluttais vihkiminen kirkossa, mutta tyyliin "vain me kaksi", ei siis yhtään vieraita. Maistraatissa ilmeisesti onnistuu, että todistajat ovat maistraatin henkilökuntaa. Entäpä kirkossa? Onko pakko olla todistajat omasta puolesta?

Ja onko tosiaan niin, että kirkossa tapahtuva vihkiminen noudattaa "orjallisesti" kaavaa musiikkeineen ja virsineen. Tuntuisi jotenkin kornilta "marssia" tyhjän kirkon käytävää musiikin soidessa. Ja tukalalta tuntuu myös ajatus että kirkossa läsnä vain vihkipari, pappi ja todistajat, ja sitten pitäis alkaa virttä veisaamaan...

Eli näissä puitteissa, onko pakko luopua kirkollisesta vihkimisestä ja mennä maistraattiin :-(

6

2675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +todistajat

      Meidätkin mieheni kanssa vihittiin kirkossa vain me kaksi ja luonnollisesti ne kaksi tarvittavaa todistajaa (pitää olla. Emme kysyneet käykö kirkon henkilökunta, vaan meillä oli meidän ystäväpariskunta todistajina.

      Päivän kulku: Hääkampaus aamusta sekä meikki ja juhlavaateet päälle(mitä kaapista juhlavampaa löytyi)sitten suunta kirkkoon. Kirkossa marsittiin häämarssin tahdissa mennen tullen (eikä latistanut tunnelmaa häävieraiden vähyydestä johtuen OLIHAN päivä MEIDÄN.
      Sitten kävimme valokuvassa (eihän suku voinut olla muistamatta jälkikäteen joten kiitoskortti ainekset piti hankkia)
      Veimme sitten ystäväparin syömään hienosti ja pitkän kaavan mukaan. Kaikki tietysti etukäteen suunniteluna ja varattuna kuvausta ja kampausta myöten.

      Niin olihan meillä kaksi vierastakin, kun marssimme häämarssia pois päin oli kirkon peränurkkaan tullut kaksi lenkeilijää jotka olivat päätäneet lenkki polun varrelta poiketa kirkoon. Olivat iäkäämpi pariskunta ja seisoivat kun marssimme pois ja rouvalla oli nenäliina silmäkulmassa ja pyyhki kyyneleitä. Se on jäänyt niin elävästi mieleen, sen rouvan katse, hymy ja ne tipat silmäkulmassa (vieläkin nousee tippa silmään kun muistelen sitä)

      Päivästä jäi kokonaisuudessaan hyvä mieli eikä siihen tarvittu monen tuhannen euron budjettia toteuttamaan kahden ihmisen haavetta!! Toivottavasti tämä antoi jotain suuntaa teidän suunnitelmille. Ps ollaan jo 6 vuotta naimisissa ;)

    • + todistajat

      Jäi vielä mainitsematta, että ei tarvinnut virttä laulaa vaan kanttori lauloi sen (sovittava siitäkin kanttorin kanssa etukäteen), annoimme vielä kanttorille vapaat kädet valita virsi meidän puolesta. Kanttori valitsi häämarssitkin meidän puolesta. Eipä tarvinnut siitäkään stressiä vetää =)

    • dddddddpppppppppppp

      Todistajat tulee "talon puolesta", jos näin tarvitaan. Esim. kanttori ja suntio voivat olla todistajina (suntiota tarvitaan kirkossa muutenkin, laittamaan valot päälle ja avaamaan ovia jne). Ja itse asiassa, vaikka todistajia ei olisikaan, niin ei se vihkiminen mitätön ole! "Välttämätöntä" kaavassa ei ole kuin se varsinainen lause ja ne kysymykset, joten kaikki muut krumeluurit voitte sopia vihkijän ja kanttorin kanssa. Virret ja muut voi olla minimissään.

      Voittehan lisäksi keskustella papin kanssa, että olisiko seurakunnalla jotain muuta juhlavaa, mutta ei niin suurta tilaa kuin kirkko. Esim. kappeli tai muu tila, missä intiimimpi pieni toimitus voidaan järjestää.

      • hjfhksf

        "Ja itse asiassa, vaikka todistajia ei olisikaan, niin ei se vihkiminen mitätön ole!"

        väärin, väärin, väärin...


      • pakollinen

        voisiko se jäädä kokonaan pois?


    • suoritettiin homma

      Meillä tosin oli vain siviilivihkimiseen liitetty avioliiton siunaus, mutta kaavaltaan sen on hyvin samanlainen kuin avioliittoon vihkiminen. Pienen osaanottajajoukon ja vihkipaikan asettamien edellytysten mukaan kaavaa muokattiin: ei musiikkia, lyhyet puheet, toimitus kesti vartin ja oli kaunis.

      Meillä todistajat oli omasta takaa, mutta kyllä ne varmasti järjestyvät myös kirkon henkilökunnasta, joten joku tuossa totesikin. Älä luovu unelmastasi!

      Jos kuitenkin päädytte kirkon ulkopuolelle tai siviilivihkijään, se ei tarkoita ankeaa virastovisiittiä. Meidät vihittiin hyvin kaunissanaisesti luonnon helmassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3545
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2800
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2716
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2398
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2182
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1762
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1678
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1666
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1381
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1334
    Aihe