Minihäät

me-kaksi-vain

Me haluttais vihkiminen kirkossa, mutta tyyliin "vain me kaksi", ei siis yhtään vieraita. Maistraatissa ilmeisesti onnistuu, että todistajat ovat maistraatin henkilökuntaa. Entäpä kirkossa? Onko pakko olla todistajat omasta puolesta?

Ja onko tosiaan niin, että kirkossa tapahtuva vihkiminen noudattaa "orjallisesti" kaavaa musiikkeineen ja virsineen. Tuntuisi jotenkin kornilta "marssia" tyhjän kirkon käytävää musiikin soidessa. Ja tukalalta tuntuu myös ajatus että kirkossa läsnä vain vihkipari, pappi ja todistajat, ja sitten pitäis alkaa virttä veisaamaan...

Eli näissä puitteissa, onko pakko luopua kirkollisesta vihkimisestä ja mennä maistraattiin :-(

6

2703

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +todistajat

      Meidätkin mieheni kanssa vihittiin kirkossa vain me kaksi ja luonnollisesti ne kaksi tarvittavaa todistajaa (pitää olla. Emme kysyneet käykö kirkon henkilökunta, vaan meillä oli meidän ystäväpariskunta todistajina.

      Päivän kulku: Hääkampaus aamusta sekä meikki ja juhlavaateet päälle(mitä kaapista juhlavampaa löytyi)sitten suunta kirkkoon. Kirkossa marsittiin häämarssin tahdissa mennen tullen (eikä latistanut tunnelmaa häävieraiden vähyydestä johtuen OLIHAN päivä MEIDÄN.
      Sitten kävimme valokuvassa (eihän suku voinut olla muistamatta jälkikäteen joten kiitoskortti ainekset piti hankkia)
      Veimme sitten ystäväparin syömään hienosti ja pitkän kaavan mukaan. Kaikki tietysti etukäteen suunniteluna ja varattuna kuvausta ja kampausta myöten.

      Niin olihan meillä kaksi vierastakin, kun marssimme häämarssia pois päin oli kirkon peränurkkaan tullut kaksi lenkeilijää jotka olivat päätäneet lenkki polun varrelta poiketa kirkoon. Olivat iäkäämpi pariskunta ja seisoivat kun marssimme pois ja rouvalla oli nenäliina silmäkulmassa ja pyyhki kyyneleitä. Se on jäänyt niin elävästi mieleen, sen rouvan katse, hymy ja ne tipat silmäkulmassa (vieläkin nousee tippa silmään kun muistelen sitä)

      Päivästä jäi kokonaisuudessaan hyvä mieli eikä siihen tarvittu monen tuhannen euron budjettia toteuttamaan kahden ihmisen haavetta!! Toivottavasti tämä antoi jotain suuntaa teidän suunnitelmille. Ps ollaan jo 6 vuotta naimisissa ;)

    • + todistajat

      Jäi vielä mainitsematta, että ei tarvinnut virttä laulaa vaan kanttori lauloi sen (sovittava siitäkin kanttorin kanssa etukäteen), annoimme vielä kanttorille vapaat kädet valita virsi meidän puolesta. Kanttori valitsi häämarssitkin meidän puolesta. Eipä tarvinnut siitäkään stressiä vetää =)

    • dddddddpppppppppppp

      Todistajat tulee "talon puolesta", jos näin tarvitaan. Esim. kanttori ja suntio voivat olla todistajina (suntiota tarvitaan kirkossa muutenkin, laittamaan valot päälle ja avaamaan ovia jne). Ja itse asiassa, vaikka todistajia ei olisikaan, niin ei se vihkiminen mitätön ole! "Välttämätöntä" kaavassa ei ole kuin se varsinainen lause ja ne kysymykset, joten kaikki muut krumeluurit voitte sopia vihkijän ja kanttorin kanssa. Virret ja muut voi olla minimissään.

      Voittehan lisäksi keskustella papin kanssa, että olisiko seurakunnalla jotain muuta juhlavaa, mutta ei niin suurta tilaa kuin kirkko. Esim. kappeli tai muu tila, missä intiimimpi pieni toimitus voidaan järjestää.

      • hjfhksf

        "Ja itse asiassa, vaikka todistajia ei olisikaan, niin ei se vihkiminen mitätön ole!"

        väärin, väärin, väärin...


      • pakollinen

        voisiko se jäädä kokonaan pois?


    • suoritettiin homma

      Meillä tosin oli vain siviilivihkimiseen liitetty avioliiton siunaus, mutta kaavaltaan sen on hyvin samanlainen kuin avioliittoon vihkiminen. Pienen osaanottajajoukon ja vihkipaikan asettamien edellytysten mukaan kaavaa muokattiin: ei musiikkia, lyhyet puheet, toimitus kesti vartin ja oli kaunis.

      Meillä todistajat oli omasta takaa, mutta kyllä ne varmasti järjestyvät myös kirkon henkilökunnasta, joten joku tuossa totesikin. Älä luovu unelmastasi!

      Jos kuitenkin päädytte kirkon ulkopuolelle tai siviilivihkijään, se ei tarkoita ankeaa virastovisiittiä. Meidät vihittiin hyvin kaunissanaisesti luonnon helmassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      76
      1234
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      940
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      802
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      802
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      746
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      719
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      38
      709
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      709
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      605
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      603
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      545
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      170
      514
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      117
      503
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe