VHH-dieetti (elämäntapa)

ja imetys?

Olen 5kk-ikäisen vauvan äiti. Vauva on käytännössä täysimetyksellä vieläkin, pikkuhiljaa maistattelen soseita. Tarkoitus olisi imettää osittain vuoden ikään asti. Kyselisinkin, onko kellään tietoa, miten vähähiilihydraattinen ruokavalio vaikuttaa imetykseen? Siis saako vauva kaiken tarvitsemansa, jos äiti ei käytä leipää juurikaan tai riisiä, pastaa, perunaa jne? Ruokavalioni on jo monta vuotta (ei raskausaikana) perustunut vihanneksiin, hedelmiin ja lihaan. Ja olo on ollut aina hyvä. Nyt siis kiinnostaisi taas palata tuohon ruokavalioon, koska sen avulla ainakin itse voin paremmin. Neuvolasta en edes viitsi kysyä, siellä tyrmätään kaikki, mikä ei lue niiden opaskirjasessa. Onko jollain siis oikeasti kokemusta/tietoa asiasta?

4

3743

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odottaja77

      Niin kauan kuin imetät et voi aloittaa diettiä. Ruokavaliota voit toki muuttaa mieleiseksi ja korvata puuttuvat vitamiinit, kivennäisaineet pillereillä, mutta laihdutusta ei voi aloittaa imetys aikana. Kuona-aineet jotka laihduttajalla lähtee liikkeelle menevät maitoon.

      Jos tarkoitus ei ole laihduttaa / nääntyä nälkään, niin en tiedä mitä haittaa tuosta ruokavaliosta olisi?

    • Yksi vain

      Ensin kommentoinut luuli sinun laihduttavan. www.karppaus.info olisi oikeapaikka kysellä tämmöisiä kysymyksiä.

      Lapsi saa kaiken tarvitsemansa söit lähes mitä tahansa. Iso osa vhh-laisista noudattaa ruokavaliotaan myös raskausaikana.

      Pastassa, perunassa ja riisissä ei ole mitään sellaista, mitä et saisi muualtakin.

      • karppimamma

        Juu, enemmänhän sinä saat ravintoaineita kun noudatat VHH dieettiä, että enemmän siitä ns normaaliruokavaliosta on haittaa. Mitähän vitamiineja sinä ja vauvasi mahdatte menettää jos et syö sokeria, viljaa, perunaa, pastaa....;-). Pysytte terveinä molemmat kun karppailet. Anna palaa vaan. Itsellä 9kk ikäinen vauva oli täysimetyksessä yli 6kk ja vieläkin todella paljon tisuttaa, eikä ole vielä mitään sairastanut. Enkä muuten minäkään, moneen vuoteen, vaikka karppaan ;-).


    • Karppaaja..

      Juurihan tuo VHH on erittäin hyvä ruokavalio esimerkiksi jos sairastuu raskausdiabetekseen, eli voi varmasti raskausaikanakin karpata. Sen avulla verensokerit pysyvät normaalimpina. Toki sanotaan ettei saisi laihduttaa jos imettää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe