Mitä tehdä

Kauhistunut isä

Minulla on yksi täysikäinen poika.Hänellä on
vaimonaan nainen jolla on 3lasta ennestään.
Nainen ei aijo hankkia lapsia poikani kanssa.

Minua asiassa harmittaa se ,että aikoinaan sitten
omaisuuteni menee vieraille ihmisille.Eli poikani
vaimon lapsille.
Voinko testamentata omaisuuteni esim veljenpojilleni..Niin omaisuus säilyy suvussa.
Tuleeko paljon veroja kun lapset ei ole rintaperillisiä?

10

1863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lökd0fe+0

      Tee testamentti ja testamenttaa omaisuutesi pojallesi ja tee toissijaismääräys siltä varalta, että hän kuolee rintaperillisittä.
      Voit myös testamentata suoraan veljenpojille.

      • Kauhistunut isä

        Eikös hänen vaimo saa kuitenkin puolet vaikka ei olekkaan perillisiä?


    • niin muka

      vieraille? Sinuthan perii poikasi jos et testamenttiä tee ja siltikin hän saa lakiosansa.
      Poikasi vaimo ja hänen lapsensa eivät sinua peri ellei poikasi sitten yhdessä jaa saamaansa perintöä hänen/heidän kanssaan.

      • Voihan se mennä

        "Poikasi vaimo ja hänen lapsensa eivät sinua peri ellei poikasi sitten yhdessä jaa saamaansa perintöä hänen/heidän kanssaan."

        Jos poika kuolee lapsettomana, niin hänen kaikki omaisuutensa, myös isältä peritty, menee automaattisesti hänen vaimolleen. Paitsi jos hän on tehnyt testamentin.

        Ja vaimon kuoleman jälkeen sitten vaimon lapsille.


      • Kauhistunut isä
        Voihan se mennä kirjoitti:

        "Poikasi vaimo ja hänen lapsensa eivät sinua peri ellei poikasi sitten yhdessä jaa saamaansa perintöä hänen/heidän kanssaan."

        Jos poika kuolee lapsettomana, niin hänen kaikki omaisuutensa, myös isältä peritty, menee automaattisesti hänen vaimolleen. Paitsi jos hän on tehnyt testamentin.

        Ja vaimon kuoleman jälkeen sitten vaimon lapsille.

        Joudun tavallaan tekemään poikani perinnöttömäksi,että saan pidettyä omaisuuteni sukulaisillani...(en mikään miljonääri ole ,mutta
        omistan maita jotka on ollut suvussa kauan)


      • tee näin
        Kauhistunut isä kirjoitti:

        Joudun tavallaan tekemään poikani perinnöttömäksi,että saan pidettyä omaisuuteni sukulaisillani...(en mikään miljonääri ole ,mutta
        omistan maita jotka on ollut suvussa kauan)

        Tee testamentti, jossa määräät, että poikasi vaimolla ei ole avio-oikeutta sinulta tulevaan perintöön tai sen sijaan tulevaan omaisuuteen, eikä niiden tuottoon. Laita myös toissijaismääräys, esim. "mikäli poikani kuolee ilman rintaperillisiä, saakoon xx minulta perityn omaisuuden".


      • kauhistunut isä
        tee näin kirjoitti:

        Tee testamentti, jossa määräät, että poikasi vaimolla ei ole avio-oikeutta sinulta tulevaan perintöön tai sen sijaan tulevaan omaisuuteen, eikä niiden tuottoon. Laita myös toissijaismääräys, esim. "mikäli poikani kuolee ilman rintaperillisiä, saakoon xx minulta perityn omaisuuden".

        Kiitos neuvosta, ja vielä ilmaisesta..

        Paras olis kun poikani löytäisi uuden naisen ja
        tekisi hänen kanssa lapsia..Mutta nämä ovat tulenarkoja aiheita puhua


      • laki24
        kauhistunut isä kirjoitti:

        Kiitos neuvosta, ja vielä ilmaisesta..

        Paras olis kun poikani löytäisi uuden naisen ja
        tekisi hänen kanssa lapsia..Mutta nämä ovat tulenarkoja aiheita puhua

        Vaikka olet saanut hyvän neuvon tehdä testamentin ja näin sinun kannattaakin toimia, niin haluan korjata virhekäsityksen, että lapsettoman puolison lapset perisivät lapsettoman omaisuuden.

        Näin ei suinkaan ole, vaan lapsettoman perii ensin kyllä puoliso (leski, joka maksaa siis perintöveron ja saa täyden omistusoikeuden), mutta kun leski kuolee, niin puolet lesken omaisuudesta "PALAUTUU" takaisin ensin kuolleen lapsettoman sukuun!
        Tällöin ns. toissijaisia perillisiä ovat äiti, isä, veli, sisar ja veljen ja sisaren jälkeläiset. Oikeuskäytännön mukaan myös veli- ja sisarpuolet kuuluvat toissijaisten perillisten piiriin.

        http://www.laki24.fi/pepe-perimysleski-puoliso.html

        Ja jos leski yrittää lahjoittaa ensin kuolleen omaisuutta lapsilleen, niin tämäkin on laitonta ja lahja voidaan peruuttaa:
        "Holtiton perityn omaisuuden vähentäminen lahjoittamalla tai muuten voi tosin aiheuttaa vastikevelvollisuuden ensiksi kuolleen toissijaisille perillisille viimeksi eläneen jäämistöstä. Ellei vastiketta voida suorittaa, voidaan lahjaa tai muuta toissijaisten perillisten oikeutta loukkaavaa oikeustointa vaatia peräytettäväksi, mikäli perillisten oikeutta loukkaavan luovutuksen saaja tiesi tai hänen olisi pitänyt tietää, että luovutus loukkaa ensiksi kuolleen perillisten oikeutta."

        Itse olen lapseton nainen ja miehelläni on lapsia edellisestä liitosta. Olen itse tehnyt testamentin juuri tuota toissijaismääräystä varten (eli jos minä kuolen ensin, mieheni perii, mutta kun hän kuolee ja omaisuus "palautuu", niin silloin haluan omaisuuden menevän kummipojalleni. Hän ei olisi muuten missään tapauksessa perilliseni.


    • pulliainen

      Kauhistumisesi on aivan ymmärrettävää. Sukutilat ja perinteet ovat arvokasta henkistä pääomaa. Kuitenkin, sukutilat ja muut menevät ja tulevat aikain kuluessa, naimakauppojen ja muiden takia.

      Mietipä myös se, että poikasi uusi perhe, lapsetkin, saattavat olla hänelle hyvinkin rakkaita. Mitä poikasi voisi haluta? Mistä tiedät, mitä hän voisi haluta vuosien päästä?

      Tilanteet muuttuvat. Mikäs ihme tuo nyt olisi, neljäs tai viideskin lapsi uudelle vaimolle. Mieli muuttuu joskus. Tai sitten eroavat, poikasi menee uusiin naimisiin ja tekee lauman lapsia.

      Miten suhtautuisit, jos poikasi eläisi lapsettomassa liitossa ja adoptoisi lapsen? Olisitko yhtä kauhistunut sukutilan ajautumisesta vieraalle?

      Huomaa, en moiti ajatuksiasi, kehotan vaan miettimään eri kannoilta.

      • xxxxxxxyyyyyy

        Mieti tosiaan, mietä poikasi haluaa. Jos asiat ovat hyvin liitossa, vaimon lapset ovat hänellekin tärkeitä ja ehkä päätös siitä, että enempää lapsia ei hankita, on yhteinen.
        Itse olen naimisissa itseäni muutaman vuotta nuoremman miehen kanssa (joka ikänsä puolesta voisi vielä hankkia monta lasta), itse en enää saa lapsia (50 täynnä). Miehelläni ei ole lapsia eikä hänellä ole sisaruksiakaan. Appeni on kuollut, mutta anoppini ei siis näillä näkymin tule saamaan "omia" lapsenlapsia (ellei mieheni sitten yhtäkkiä päätä jättää minut ja hankkia nuoremmaan naisen ja lapsia). Anoppini on ottanut minun lapseni lapsenlapsekseen ja lapsenlapseni on todella tärkeä hänelle.
        Olisin toki suonut hänelle niitä ihan "omia" lapsenlapsia ja lapsenlapsenlapsia, mutta nyt vain kävi näin. Mainittakoon vielä, että anopilla on jonkin verran omaisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      247
      7069
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      256
      3710
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      29
      3536
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      244
      2435
    5. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      149
      1910
    6. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1867
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      125
      1702
    8. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1224
    9. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      129
      1179
    10. Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset

      Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii
      Tv-sarjat
      19
      1059
    Aihe