Aaltoyliopisto

Kauppakorkea, Taideteollinen ja Teknillinen KORKEAKOULU on ajatus yhdistää otsikon jutskaan!

Tuli mieleen, että TKK'ssa opetetaan tosiasioita ja osaamista, Kauppakorkeassa höplästä vetämistä ja Taideteollisen luomuksista ei aina tiedä, onko ne tehty selvin päin!

Ovatko nämä laitoksia, jotka antavat toisilleen jotain tukea ja synergiaetua?!

4

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahoituksen optimointia

      Tuo koko kolmen koulun yhdistäminen on suuri huijaus, jolla narutetaan valtiovaltaa kasvattamaan kokonaisrahoitusta. Synergiaetuja ei ole tutkimus- ja opetuspuolella. Korkeintaan hallinnossa. Olin 80-luvun lopulla TKK:ssa tutkijana ja silloin ei tehty minkäänlaista aitoa yhteistyötä edes saman osaston naapurilaboratorion kanssa. Huippututkimus on sama kuin yksittäisen tutkijan aivot, ei mitkään hallinnolliset rakenteet.

      • Joku tuommoinen asetelma se homma kai on!


      • ......
        thatsit kirjoitti:

        Joku tuommoinen asetelma se homma kai on!

        Kyllä tuo ainakin opetuksen resursseja on lisännyt merkittävästi, mutta nähtäväksi jää yhdistymisen kaikki hyödyt. Tuskin tuosta sentään haittaakaan on.


    • rakennusDI

      se on salajuoni otaniemeä vastaan.. mikään raha ei estä lahottavaa vaikutusta mikä syntyy kun kauppiaat ja taiteilijat tungetaan sotkemaan teknistä osaamista..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      181
      8367
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4538
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4108
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3542
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3116
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2870
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2566
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      35
      2218
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2033
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2026
    Aihe