Semin vihjailut

Hänen on kerrottava yksilöidysti miten häntä on uhkailtu.
Nyt monella herää epäilys että kyseessä on vain vilkas mielikuvitus.
4278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ihan laillisesti - toivottavasti niin, että poliisi ei pääse asioihin ennalta vaikuttamaan?

:D


"OIKEUSKANSLERI JA OIKEUSASIAMIES VIHDOINKIN KURIIN

PASASELLA 18 000 KANTELUA - YKSI LÄPI!!! NIKULALTA EI YHTÄKÄÄN VIRKASYYTETTÄ!!!

Siviilioikeuden professori ERKKI AUREJÄRVI haluaa kurinpalautusta oikeuskanslerin ja oikeusasiamiehen virastoihin. Nämä ylimmät "laillisuudenvalvojat" antavat vain nahkapäätöksiä, joilla virkamiesten elättilauma todellisuudessa välttää kaiken vastuun. Tätä päivää Suomen kansan suuri enemmistö on odottanut. Aurejärven rehtiä lausuntoa ei saa unohtaa vain yhdeksi lausunnoksi muiden joukkoon. Oikeusministeri JOHANNES "riittävä ennustettavuus" KOSKISEN velvollisuus on toteuttaa kurinpalautus käytännössä, miksei myös valtakunnansyyttäjän. Puolue-edustajistohan siihen ei tunnetusti kykene.

Oikeuskansleri PAAVO NIKULA kertoi Yliopisto-lehdessä, että hän ei ole nostanut yhtään virkasyytettä eikä edes ehdottanut sellaista lähes viiden vuoden virkakautensa aikana! Ja tällainen tarina kerrotaan itseään kehuen! Ex- apulaisoikeuskansleri JUKKA PASANEN sanoi Lakimies-lehdessä nostaneensa virkakaudellaan 1981-2001 peräti yhden syytteen 18.000 kantelun kokoelmasta!

Oikeuskanslerinvirastoon on täysin turhaa kannella mistään, koska se on virkamiesten suojelupesäke sanan varsinaisessa merkityksessä. Kantelulla on perustelunsa vain silloin, jos kantelija aikoo viedä asiansa EU:n tuomiosituimiin. Sinne päästäkseen on suomalainen kanteluteatteri nimittäin kaluttava loppuun.

Yhdeksän kymmenestä kantelusta ei johda yhtään mihinkään. Kymmenessä tapauksessa sadasta oikeuskansleri "lausuu käsityksensä" tai "kiinnittää huomiota". Kantelun virkamieskohde pyyhkii näillä käsityspapereilla jos ei nyt aivan persettään niin pöytänsä kuitenkin. Aurejärven mukaan ratkaisuista näkee usein, että ne ovat tuskaisesti väänneltyjä. Esimerkiksi apulaispoliisipäällikön suora, yksiselitteinen valehtelu ja herjaus katsottiin oikeuskanslerinvirastossa "epätarkaksi ilmaisuksi", joka ei antanut aihetta toimenpiteisiin. Ennen kansleria poliisin virkarikos todettiin epätarkaksi ilmaisuksi sekä lääninhallituksen että sisäasiainministeriön poliisiosastoissa. Vastapainoksi on kohtuullista sallia, että kuka tahansa voi julkisesti sanoa jotakin poliisia rikolliseksi. Kyseessä on vain epätarkka ilmaisu. Vouti tuhoaa ihmisiä täysin hilseestä vedettyihin KKO- päätöksiin perustaen ja verottaja kaataa yrityksiä jos pärstä ei miellytä tai on muuten vain kiva kusettaa.

Että Aurejärven käynnistämä kurinpalautus todella käynnistyy välittömästi - myös eduskunnan oikeusasiamiehen osalta - asian ajamiseen tarvitaan kaikki kansanliikkeet ja oikeusmurhatut kansalaiset. Seurataan prosessin vaiheita tiiviisti."

Äänestä
  • karavaani kulkee.

    Äänestä

Poliiseista tehdyt ilmoitukset harvoin tuomioistuimiin
(24.8. 06:14)

Vain harvat poliiseista tehdyt rikosilmoitukset etenevät syyttäjän kautta tuomioistuinkäsittelyyn. Poliisin toiminnasta tehdään vuosittain satoja rikosilmoituksia, mutta vain pieni osa niistä johtaa tuomioon. Vuosittain irtisanotaan rikoksen takia muutama poliisi, kirjoittaa Keskisuomalainen.

Lehden haastatteleman poliisiylitarkastajan Robin Lardotin mukaan tuomittuja poliiseja ei läheskään aina irtisanota. Poliisihallinnon ulkopuolinen virkamieslautakunta ratkaisee irtisanomista koskevat valitukset ja antaa usein poliisin jatkaa työssään.

Viime vuonna poliisihallinnon henkilökunnasta tehtiin runsaat 650 rikosilmoitusta. Yleisin syy ilmoitukselle oli liikennerikkomus. (STT)




"Kari Rajamäki tiukentaisi poliisin valvontaa

Poliisijohdon on parannettava poliisitoiminnan laillisuusvalvontaa kaikilla tasoilla,
vaatii sisäministeri Kari Rajamäki.

Sisäministerin asettama selvitysmies, apulaisoikeuskansleri Jaakko Jonkka kiinnitti
raportissaan huomiota poliisin toiminnan ongelmiin.

Rajamäki ei esitä poliisille uusia valvontaelimiä, vaan kirjoittaa Sunnuntaidebatissa,
että esimiesten on vastattava poliisin valvonnasta.
Poliisin ylijohdon on valvottava nykyistä tarkemmin myös suojelupoliisia.


Helsingin Sanomat
[email protected]"



"Naulapää ei näe tarvetta sisäisen tutkinnan yksikölle

Poliisiylijohtaja Reijo Naulapään mielestä Suomessa ei tarvita erillistä poliisiyksikköä, joka tutkisi poliisin omia epäiltyjä rikoksia. Se olisi lisäksi liian kallis.

Asia nousi esille marraskuussa apulaisoikeuskansleri Jaakko Jonkan raportissa, jossa poliisin sisäinen laillisuusvalvonta sai kritiikkiä.

Naulapään mielestä raportti oli hyvä, mutta se antoi sellaisen kuvan, että valvonta olisi laiminlyöty. Näin ei ole, vaan poliisin ylijohto on hänen mukaansa monin tavoin pyrkinyt sitä parantamaan.

Naulapää sanoo myös, että toimivaltuuksiin liittyvät virheet tutkitaan aina. "Tämä on kovaa, mutta kenttää on varoitettu."


http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101977970457

Äänestä
  • Ajatelkaa mikä sotkuvyyhti tässä on.
    Yhdellä jos toisellakin on kauha samassa sopassa.
    Tuleeko jääviys-ongelma yhden jos toisenkin kohdalla jos asioita oikeasti selvitetään.
    Nikula, ei yhtään toimenpidettä kanteluiden johdosta, Pasanen yksi syyte.
    Tarvitsemme kansainvälisen tuomioistuimen tänne ratkomaan asioita.
    Hyvällä syyllä voidaan kysyä miksi Halonen salasi vuonna 94 linnassa käydyn oikeuspoliittisen seminaarin asiakirjat joista liikkuu juttu että silloinen pressa Koivisto painosti meidän riippumatonta oikeuslaitosta. Nämä asiat on salattu presidentintoimen luottamuksellisuuden vuoksi!
    Voidaan kysyäkin että mikä ihmeen luottamuksellisuus?
    Sekö, että kansaa härskisti kusetettiin ja nyt se kaikintavoin salataan edellä mainituista syistä.
    Jos joku alkaa keräämään adressia jolla saadaan aikaan uudet vaalit niin olen valmis allekirjoittamaan sen heti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutkittavaksi kirjoitti:

Hänen on kerrottava yksilöidysti miten häntä on uhkailtu.
Nyt monella herää epäilys että kyseessä on vain vilkas mielikuvitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu