moottoripyöräilyssä siitä kuinka painava pyörä on,eikä siitä kuinka tehokas pyörä on!
Kokemuksesta voin sanoa,että kyllä kevyt sporttipyörä on helpompi hallita tiukassa paikassa kuin painava matkapyörä tai customi!
Oletetaan kuintenkin,että kummankin pyörän kuljettaja ajaa samaa nopeutta!Silloin vaaratilanteeseen joutunut sporttipyöräkuskilla on paremmat mahdollisuudet selvitä!
Kokemuksesta voin sanoa,että kyllä kevyt sporttipyörä on helpompi hallita tiukassa paikassa kuin painava matkapyörä tai customi!
Oletetaan kuintenkin,että kummankin pyörän kuljettaja ajaa samaa nopeutta!Silloin vaaratilanteeseen joutunut sporttipyöräkuskilla on paremmat mahdollisuudet selvitä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja sinäkin vielä opit
että etsit itsellesi sopivamman keskustelupalstan jos et ymmärrä moottoripyöräilystä mitään!
Periaatteessa se on kyllä totta, että painava ja huonosti kääntyvä laite todennäköisemmin jatkaa väkisin matkaansa tangentin suuntaan ennemmin kuin kevyt sportti.
Mutta ajotyylinsä pitääkin osata sovittaa pyörän mukaan, ja tietää ja tuntea ne rajat, mitkä pyörä asettaa. Painava, kankea pyörä kertoo rajoistaan hyvinkin pian, ärhäkkä sportti välttämättä ei, ja silloin saatetaankin esimerkiksi tulla ylikovaa johonkin kiristyvään mutkaan. Raju kiihtyvyys johtaa helposti tuollaiseen tilanteeseen, ja vaikka ne monesti olisi pyörän puolesta vielä selvittävissä, niistä ei selvitä, koska kuljettajalle iskee paniikki.
Siksi noiden kyykkäpyörien rajoja tulisi käydä kokeilemassa radoilla, ettei tule kadulla ylläreitä. Valitettavasti niitä joillekin aina tulee.
Tehopainosuhteisiin vakuutuksiin siirtyminen on selvä osoitus siitä, mikä aiheuttaa enemmän riskejä.
molemmilla malleilla sama tilannenopeus!!!
Takuuvarmasti kevyt sportti on hätätilanteessa helpompi käsitellä kuin malmijunan painoinen custom tai matkapyörä.
Kyllä niitä kevyitä ja tehokkaita kyykkyjä enemmän on kolareissa kuin painavia matkapyöriä ja customeja. Kova kiihtyvyyskin on vaarallista, lähtee helposti lapasesta.
se ,että pyörillä ajetaan tilanteessa samaa nopeutta!
Itse olen törmännyt tähän asiaan,kun iän myötä olen siirtynyt painavampaan sportouring pyörään!
Vaikka takana on paljon kilometrejä ja radalalakin monta vuotta!
Kieltämättä minulla on varmaan ollut tilannenopetta liikaa vanhasta muistista!