tietoa kaipaan sellasesta asiasta, että onko Deturilla suomenkielisiä oppaita retkillä esim. Luxor tai Kairo? kun esim. Finnmatkoilla on englanninkielinen opastus. Ja mitähän Deturin matkat maksaa, kun mistään en löydä hintaa.
deturin oppaat
tietoa kaipaava
6674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Retkiä niin monenlaisia ja monesta
lähtöpaikasta jote en jaksa hintoja luetella
mutta paikallisilta saat ne murto-osalla hinnasta
(opastu senglanniksi)
Suomalaiselta matkanjärjestäjälträ ostettaessa
sama retki maksaa 4-6 kertaisesti.
Deturilla oli suomenkielinen opas/opastus. Luxorin retki maksoi ehkä 120€?? en todellakaan ole varma mutta kyllâ oli hintansa arvoinen. kannattaa muistaa että jos halvemmalla lähdet reissuun jonkun paikallisen matkanjärjestäjän kanssa, he todennâköisesti tinkivät joissain asioissa (ruoka, bussin mukavuus jne.) sanoisin että noissa asioissa ei pitkällä retkellä kannata säästää..
Milloin olit Deturin reissulla? Onko siitä kauan aikaa. Ja ne kai sit varataan kohteessa, kun en siitäkään ole löytänyt mitään tietoa.
jo 3 vuotta..Mutta Hurghadasta lähdettiin ja se oli yhden päivän reissu, eli aamuyöllä matkaan ja takaisin seuraavana iltana puolenyön maissa.
Opas selitti kaikilla nähtävyyspaikoilla todella paljon. Me varattiin retki heti tervetulotilaisuudessa samana (päivänä/iltana)koska paikkoja on rajoitetusti.
Jos retket pitäisi varata jo suomessa, siitä olisi maininta matkaesitteessâ/nettisivuilla.
Tein 2 päivän retken Makadi Baylta Luxoriin. Retki oli Finnmatkoilta ja oppaamme oli kyllä ihan suomalainen. Luxorissa seuraamme liittyi paikallinen "opas", joka osti liput temppelialueille jne. Paikallinen opas ei tainnut puhua sanaakaan meille ja suomalainen opas kertoi parista kohteesta lyhyesti, sen jälkeen kierreltiin omine nokkinemme.
Teki mieleni mainita, kun tuossa aloitusviestissä oli, että Finnamatkoilta ei olisi suomalaista opasta matkassa. En tiedä onko aina, mutta meillä ainakin oli.
On tehty 2 pvän retket sekä Kairoon että Luxoriin, toki ei samalla viikon matkalla.
Molemmilla reissuilla oli suomalainen opas, ja lisäksi pakollinen paikallisopas, ekalla kerralla tuo ei puhunut juuri mitään, tokalla kerralla kertoili meille englanniksi juttuja sekä Karnakin temppelillä että Kuninkaiden laaksossa.
Haluttiin nimenomaan suomalainen opas, että lapsetkin jotakin ymmärtävät, eikä mene koko reissu tulkkaamiseen.