Ikä kasvaa, vaa

Luin jostain kirjasta, pahus kun en muista että mistä, että naisella iän lisääntyessä myös vaatimustaso miesten suhteen kasvaa. Onko näin?
Se tuntuu kyllä loogiselta ajatukselta.
Ikääntyneellä naisella on jo runsaasti kokemusta elämästä ja miehistä. Hän on tavannut hyviä miehiä ja huonoja miehiä ja ottanut opiksi.
Vanhemman naisen ongelma ei olekaan tarjonnan puute, vaan oman vaatimustason nousu.
14946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

vain paras kelpaa :)
Nimenomaan on otettu opiksi ja nyt tiedetään mitä halutaan.

Äänestä

aloita sitten uudelleen.
Nyt tuntuu kun kirjoittaisit itsestäsi.
Ja tuot esiin omat mielipiteesi.
Joten älä käytä kysymysmerkkiä turhaan.
Kirjoita vain henkinen valituksesti: "Mua kun ei kukaan...".

Äänestä

tosi :=))

Ei oo niin hyvää miestä, ettei jotain huonoakin löydy :=))

Äänestä
  • Kylläpäs sanaparren murjaisit. Uusi versio menee.
    EI niin hyvää miestä, etteikö Jermu olis vieläkin parempi.

    Äänestä

  • Jermuxi tms. kirjoitti:

    Kylläpäs sanaparren murjaisit. Uusi versio menee.
    EI niin hyvää miestä, etteikö Jermu olis vieläkin parempi.

    Jermux sitä heti aamutuimaan on leveesti naurattanut :=))

    Vai tuo on uusi versio. Täytyypä laittaa korvan taa :=))

    Äänestä

varmaankin on, ja - onkos se mikä ihme? :)

Äänestä

....vaikea uskoa että, kaikilla naisilla kävisi näin, että vaatimustaso jotenkin kasvais. Vaikka kuinka loogiselta ajatukselta vaikuttaakin.

Uskoisin että, meitä ei loogisia naisia on paljon. Olemme sitten tavanneet elämämme aikana huonoja tai hyviä miehiä. Kyllä se jostain muusta on kiinni.

Vanhemman naisen ongelma on enemmän ehkä rohkeuden puute, uskaltaa "heittäytyä", kuin tuo vaatimustaso. Mitä sillä sitten tarkoittaneenkin. En tiedä. Mutta, tää on vain mun näkemys kyseisestä aiheesta.

Äänestä
  • Kyllä se vaatimustaso kasvaa väkisin.Ikää on 56 ja 10v. leskeyttä takana.Ei tunnu löytyvän vapaata täysjärkistä miestä.Joa laskis tasoa ja kelpuuttais vähän ressukat ja vähän viinaan menevät ja vähän omituiset muut perässä vedettävät niin varmaan löytyis.Kaikki hyvät on jo varattu ja toisen omaan en koske.

    Äänestä

  • rentukka2 kirjoitti:

    Kyllä se vaatimustaso kasvaa väkisin.Ikää on 56 ja 10v. leskeyttä takana.Ei tunnu löytyvän vapaata täysjärkistä miestä.Joa laskis tasoa ja kelpuuttais vähän ressukat ja vähän viinaan menevät ja vähän omituiset muut perässä vedettävät niin varmaan löytyis.Kaikki hyvät on jo varattu ja toisen omaan en koske.

    ....et kyllä mulla kävi ainakin niin et "kolahti" tosissaan vast´ sen jälkeen, ku toinen uskalsi "aidosti olla", rehellinen ja kertoi "lähes kaiken menneisyydestään", siis vilpittömästi, mitään esittämättä, vaan kaikki tuli omasta täydestä sydämestä.

    Jaa tää stoori tuli niinku munki nykyiseltä mieheltä ihan omaa aloiteisesti. En kyselly. Ei tarvinnu. Sano vaan et, pelotti kertoo...
    ja sit oli helpottu ku oli kertonnu.

    Sit se Rakkaus sytty, niinku pikkuhiljaa...ja hyvin on menny, vaik välillä joskus meilläki on vaikeeta. Kellä ei olis?

    Ajattelin et tää juttu ehkä toimii jotenkin näin, ku ollaan jo vanhempii, eikä enää tos teini-iässä. Vaikka "ihan kakaroita" ollaan jos verrataan vaikka ikätasoo 80 .

    Äänestä

Yleensä kauniit sitoutuvat kauniisiin. Vaihtoarvoa tasaavat rumalla ja vanhalla miehellä paksu lompakko. Seniori-ikäisillä naisilla toisinaan kajahtavat sukujuuret.

Äänestä
  • pointti tuo sukujuuret?
    Tuli mieleen laulun sanat "ruma mies ei ketään rakasta, sen sydän on jo karrella".

    Äänestä

tulee sanonta; "sama *kökkö* eri paketissa"

?

Äänestä

Tosin en ymmärrä mikä ongelma siinä on, ettei tyydy mihin tahansa.

Äänestä

..olla sellainenkin juttu, että nämä naisten ja miesten toiveet tässä iässä eivät välttämättä kohtaa.

Treffipalstoilla pyöriessäni olen huomannut, että naiset hakevat suhteeseensa hellyyttä, läheisyyttä ja sitoutumista, jatkuvuutta.
Miehet sen sijaan hakevat hellyyttä, läheisyyttä ja hetken yhdessäoloa, jatkuvuudesta ei mitään toiveita saatikka sitoutumisesta.
Naiset toivovat enemmän yhteistä arkea, puuhastelua yms. miehille riittää kevyt pyrähtely sinne tänne.
Kun löydät hauskan, sopivan miehen, ei alko-ongelmaa, pitää itsestään huolta jne. todennäköisesti hän on kiinni entisessä elämässään eli avioliitossa.
Joskus tulee mieleen, että miehillä tuolla käsitteellä uskollisuus, on jotensakin lipevämpi merkitys kuin naisilla.
Näitä ajatuksia ei saa mitenkään yleistää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


timustaso myös? kirjoitti:

Luin jostain kirjasta, pahus kun en muista että mistä, että naisella iän lisääntyessä myös vaatimustaso miesten suhteen kasvaa. Onko näin?
Se tuntuu kyllä loogiselta ajatukselta.
Ikääntyneellä naisella on jo runsaasti kokemusta elämästä ja miehistä. Hän on tavannut hyviä miehiä ja huonoja miehiä ja ottanut opiksi.
Vanhemman naisen ongelma ei olekaan tarjonnan puute, vaan oman vaatimustason nousu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu