Uusien ABC:den wc-tilat ovat avaria ja todella hyvin suunniteltu muutenkin, käyttäjän kannalta. Käytössä on vaahtosaippua, vettä tulee automaattisesti, paperia saa kättä heilauttamalla. Käsien pesun jälkeen ei tarvitse koskea enää mihinkään, mikä on hygienisuuden peruslähtökohta.
Sitten on näitä "äijien" suunnittelemia uusiakin huoltoasemia, jotka ovat muuten ihan siistejä, mutta wc-tilat on tsaarinajalta. Eli jo saippuateline on epähygieenisen näköinen, ja saippua ala-arvoista limaa. Vesihanaan pitää koskea, ennen kuin vettä tulee, sekin tietenkin kylmää. Sitten jokin kupinen pyyherulla, joka ei kunnolla toimi, tai hankala paperiteline. Lopuksi vielä mahdottoman kankea ovi, joka ei avaudu potkaisemalla, vaan käsillä täytyy koskea paskaseen ripaan. Se siitä käsienpesun hyödystä.
huoltoasemien wc-tilat
13
2728
Vastaukset 13
- Zabadak
Helvetin arkkitehdit, eivät osaa edes huoltarin saippuaa ostaa.
Potkittavia ovia enemmän!
RRRRÄYH! - ovettomat on
hyviä, ei tar itse käsiään liata oven kahvoihin.
Tilastojen mukaan vain 60 5 miehistä pesee kätensä lähtiessä.- Skujari
Fiksumpaa onkin pestä kädet ENNEN kusemista.
Pysyy heppi puhtaana.
- Rak.ins2
tiedä likaisesta huoltoasemasta mitään, ellet ole käynyt Vimpelin entisellä Essolla, vaihdettiin juuri kylttejä. Miesten puoli haisi karmealta. Onneksi oli vain pystyasiointi tarvetta. Lattiaa ei kai oltu pesty vuosiin, sillä niin pinttynyt se oli. Kahvio oli samaa tasoa. Kahvi oli kai seissyt koko päivän. Paikka kannattaa kiertää kaukaa, ellei halua kammoa. Onneksi olin vain ohikulkumatkalla. Toiste en paikkaan erehdy.
"Sitten on näitä "äijien" suunnittelemia uusiakin huoltoasemia, jotka ovat muuten ihan siistejä, mutta wc-tilat on tsaarinajalta. Eli jo saippuateline on epähygieenisen näköinen, ja saippua ala-arvoista limaa. Vesihanaan pitää koskea, ennen kuin vettä tulee, sekin tietenkin kylmää. Sitten jokin kupinen pyyherulla, joka ei kunnolla toimi, tai hankala paperiteline"- Helllewi
Itse olen näitä huoltsikoitakin siivonnut ja tiedän. Joissakin ei saa siivousfirma vaikuttaa näihin hygieniaratkaisuihin vaan laitetaan halvimmat ja sen huomaa. Joissakin pienemmissä huoltamoissa ei tietenkään ole ulkoistettu siivousta siivousfirmalle, vaan kahvilahenkilökunta huolehtii siitä. Siinäkin on omat hyvät ja huonot puolensa. Suurin osa varsinkin naisista valitsee taukopaikan nimenomaan vessan siisteyden perusteella, joten asiaan kannattaa panostaa ja jo heti suunnitteluvaiheessa.
- et kyllä
paljon tiedä, ellet ole käynyt Ruotsissa huoltoasemien WC:issä. Ensinnäkin samantasoisia asemia kuin Suomessa on vain muutamia, lopuissa WC:t ovat mitä sattuu ulkohuuseja (siis kulku ulkoa, usko pois)
Suomessa asiat ovat sentään jonkinlaisessa kondiksessa länsinaapuriimme verrattuna! - Helllewi
et kyllä kirjoitti:
paljon tiedä, ellet ole käynyt Ruotsissa huoltoasemien WC:issä. Ensinnäkin samantasoisia asemia kuin Suomessa on vain muutamia, lopuissa WC:t ovat mitä sattuu ulkohuuseja (siis kulku ulkoa, usko pois)
Suomessa asiat ovat sentään jonkinlaisessa kondiksessa länsinaapuriimme verrattuna!Ei kiinnosta eikä onneksi kosketakaan minkään naapurimaan vessaongelmat. Voisin kuvitella että Venäjällä voi löytyä vielä pahempaa. Se ei kuitenkaan vaikuta minun eli suomalaisen naishenkilön henkilökohtaiseen vessassakäyntikokemukseen, jonka perusteella siis valitsen koko perheen taukopaikan. ABC:t ovat siitä hyviä, että wct niissä ovat suhteellisen siistejä ja tilavia. Kahvi on pahaa ja pullat ym. aina samoja, mutta se ei vaikuta vessakokemukseen, joka on siis tärkeämpi ja vaikuttaa taukopaikan valintaan ensisijaisesti.
- et kyllä
Helllewi kirjoitti:
Ei kiinnosta eikä onneksi kosketakaan minkään naapurimaan vessaongelmat. Voisin kuvitella että Venäjällä voi löytyä vielä pahempaa. Se ei kuitenkaan vaikuta minun eli suomalaisen naishenkilön henkilökohtaiseen vessassakäyntikokemukseen, jonka perusteella siis valitsen koko perheen taukopaikan. ABC:t ovat siitä hyviä, että wct niissä ovat suhteellisen siistejä ja tilavia. Kahvi on pahaa ja pullat ym. aina samoja, mutta se ei vaikuta vessakokemukseen, joka on siis tärkeämpi ja vaikuttaa taukopaikan valintaan ensisijaisesti.
taukopaikkaasi valitse vessan siisteyden perusteella! Käytkö ensin vessassa katsomassa, miten siisti se on ja sitten matkaat toiseen paikkaan, jos se on epäsiisti? Epäilen!
Ruotsi on siisteyden suhteen Suomen ja Venäjän puolivälissä, näin kokemuksieni perusteella arvioin. - Helllewi
et kyllä kirjoitti:
taukopaikkaasi valitse vessan siisteyden perusteella! Käytkö ensin vessassa katsomassa, miten siisti se on ja sitten matkaat toiseen paikkaan, jos se on epäsiisti? Epäilen!
Ruotsi on siisteyden suhteen Suomen ja Venäjän puolivälissä, näin kokemuksieni perusteella arvioin.Reissaan sen verran paljon, että on tullut tutuksi. Sitäpaitsi uudet ABC:t on yleensä aika takuuvarmoja paitsi avajaisten ja paikallisten tapahtumien aikaan
- arxitehti
huoltoaseman wc:issä kulminoituu suomalaisten arkkitehtuurikäsitys.
- riska_74
joo ei tarvii huoltsikkaa paskasta vessaa etsiessään. riittää kun menee lappeenrannan citymarket iin.
jos pelottaa bakteerit huoltsikalla, niin kuinkas tämmöinen hehtaarin kokoinen ruoka-tavaratalo sitten?
olen käynyt muutaman kerran cittarin vessassa ja siellä lemuaa kusi ja paska, on kusiset lattiat, on seinissä paskaa, kaikki pinnat ja materiaalit ovat TOSI LIKAISET ja listat lattian lähellä on kusesta keltaiset. paperit/pyyhkeet finaalissa usein ja jo pelkkää hihan osumista ovenpieleen pitää varoa. ruokaa myydään muutaman metrin päässä.
olen joskus laittanut palautekuponkeja cittarin palautelaatikkoon, mutta ei niissä ainakaan ole tehoa.
samantapaista on muissakin kaupoissa. ainakin miesten vessoissa. vanäläiset niissä kyllä viihtyy. niillä tulee kait kotoinen olo. - Anonyymi
LVI haluaa usein tehdä yhden hanan joka ei toimi.
- Anonyymi
Kai niitä pisuaareja pääluvun mukaan laitetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901000
- 119853
- 143834
- 43816
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40639Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu184591- 32549
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47528Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62524- 80520
- 65516
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 39479
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3454- 45453
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31446Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61440