Tarvitaanko takaajia?

marianneli

Oltaisiin avomiehen kanssa kiinnostuneita ostamaan asunto. Vanhempani ei tiedä muista lainoistani, esim. opintolainasta ym. Ja kysymys onkin voidaanko me ostaa yhdessä asunto ilman takaajia? käsittääkseni valtio takaa osan ja miten se loppu? Voiko ottaa ylimääräistä lainaa sitten siinä niin että yhdistää ne muut lainat asuntolainan kanssa ? onnistuuko jos takaamme toinen toistamme? emme ole naimisissa, asutaan yhdessä. Molemmilla vakkarityö. Kiitos :)

6

2677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takauksista

      Yleisesti ottaen tilanne hieman vaihtelee pankeittain, mutta se on suurin piirtein näin:

      1) Asunnon vakuusarvo: 75 % (vaihtelee hieman pankeittain)

      2) Valtion osatakaus: 85 % (90 % ASP-lainassa), kuitenkin enintään 25250 euroa ja 20 % lainasta (25 % ASP-lainassa)

      3) Muuta vakuutta tai omaa rahaa: 100 %, kuitenkin vähintään 15 % lainasta (10 % ASP-lainassa)

      ASP = Asuntosäästöpalkkio


      Muuksi vakuudeksi kelpaavat käteistalletukset, rahoitusvälineet, aiemmat kiinteistöt tai asunnot, arvoesineet, ... (pitää löytyä aina 15 % muuta vakuutta, vaikka ottaisittekin lainan vain osalle ostohintaa)

      Mikäli löytyy riittävästi vakuuksia, voidaan laina myöntää jopa 100 % asunnon ostoarvosta. On mahdollista myös "ostaa" 25 % loppuosalle oman takauksen (suunnilleen panttaatte/takaatte kaiken irtaimiston) mutta tämä on usein kalliimpi kuin valtion osatakaus (tällöin ei ole myöskään alkupalkkiota valtiolle jos laina on samalla valtion korkotukilaina). Myös muut henkilöt voivat toimia takaajina tuolle 15 %, mutta ilmeisesti yritätte välttää tätä.

      On mahdollista yhdistää kaikki lainat suuremmaksi asuntolainaksi, mutta teidän tulee konsultoida tarkemmin tästä pankkia. Mikäli laina tulee liian suureksi, pankki voi katsoa ettette kykene maksamaan lyhennyksiä, jolloin he eivät halua myöntää "riskilainaa". Raja on yleensä enintään noin 25 % bruttotuloista tai noin 40-45 % nettotuloista, mutta se vaihtelee hieman tapauksittain.

    • voi yhdistää

      asuntolainaan verotuksen takia mutta joskus asuntolainan voi puhua suuremmaksi ja ostaa loppurahoilla auton.

    • takaajana

      75 kiinteistö takuuna.lopun voi ottaa omiin nimiin.eka asunto nuorella menee ilman veroa myyjä maksaa myyntikulut
      rahansiirto,vakuutus muutto maksaa.ja jos korkokaton ottaa.kannattaa laskettaa valmiiksi kun oikea osuu on laina valmis.laskettaminen ei maksa mitään.ja osuuspankki ei veloita rahan nostostakaan-vielä

    • Velkakierre

      Ostettavan asunnon vakuusarvo on yleensä 70 % hinnasta. Valtio takaa 15 prosenttia. Yksinkertaisin keino hoitaa asia on tietenkin säästää itse loput eli 15 % hinnasta ennen asunnon ostamista. Jos säästätte 30 %, ette tarvitse edes valtion takausta.

    • ota siihen

      ulkopuolista takaajaa esim.garantia

    • yksinkertaista

      Pankit tarjoavat nykyisin erilaisia vaihtoehtoja takaajien käytölle: OmaTakaus, Luottotakaus jne. nimet vaihtelee pankista riippuen.

      Usein suositaan yhdistelmää asunto 70 %, valtiontakaus 15 % ja loput 15 % joko takaajan tai tuo edellä mainittu pankin "takaus". Ilmaisiahan nämä eivät ole vaan kuluja syntyy joko kertamaksuna tai vuosimaksuna takauksen määrästä. Ja valtiontakauskin maksaa 2,5 % takaussummasta (yleensä 15 % lainasta siis).

      Mutta yksinkertaistaen siis: 100 % asuntolaina onnistuu ilman takaajia kunhan muut asiat kunnossa eli riittävät tulot eikä maksuhäiriöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      326
      9131
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5668
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      333
      5190
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      75
      3628
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3062
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      66
      2643
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      61
      2575
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2402
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2338
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2306
    Aihe