Määrää vankien ruoka.lääke.varuste. muonitus ja huolto rahoista ---> siirrettävä -päiväkoteihin-kouluhihin-varuskuntiin-sairaaloihin-vanhustehuoltoon. Siinä valtiolle heti hyvä säästö paikka "vankit pärjää kyllä VEDELLÄ JA LEIVÄLLÄ?? etteivät liho kuin ranskanpulla. ja VANGIN paikka on 100% sellissä ei lomilla.hoidoissa muualla.itse ovat paikansa hommaanneet ei äitit ja isät.
Vankiloilta heti
Laskettava €
81193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
pitää joku roti oll.Miss on mun naminami,sano elinkauttisvanki ku ilman välipalaa jäi.No ei sen nii välii ku on selliss vc ja tikitelkkari,niit ei kai oo vanhainkotiss eik lastenkotiss.Säästäkää kunnat,mutt vankilass pittää oll kaikk?
Kaikista muista vankiloiista paitsi, riksu, sörkka, turku tulee henkilökuntaresurssit puolittaa.
Olen samaa mieltä kanssasi,kaikki vangit eivät suostu edes töitä tekemään ruokansa eteen.Miten sitä nälkäkään voi tulla kun ei muuta tee kuin makaa?Pienet päiväkotilaiset sekä koululaiset,sekä nuoret armeijalaiset puhumattakaan meidän vanhuksista ovat mielestäni etusijalla.Minun tyhmään maalaisjärkeen ei mene takomallakaan miksi nämä pahaa tekevät vangit menevät kaiken edelle?Osaavatko kovanaamat pitää niin hyvin puoliaan?Jos sinne selliin niitä hienouksia haluaa=Tikiboksia,telkkaria,ym.hommatkoon itse.Tosin mielestäni ne pitäisi kieltää,kyllä lehden pitäisi riittää.Lomista vielä=Eihän vangit muuta olekaan kuin lomilla.Maksakoon edes itse matkansa ja kännykkänsä jonka saavat mukaan lomille.Eipä ole kaikilla vanhuksilla varaa moiseen apuvälineeseen.Kuinka moni vanhus on kuollut kotiin kun ei ole valtion kustantamaa kännykkää jolla soittaa apua?Vastaan=Moni!
Vanki turhautuu, ellei sillä ole kivaa tekemistä ja hyvää ruokaa vankilassa. Vanki on ainoa tässä yhteikunnassa johon satsataan todenteolla. Vangille maksetaan palkkaa kun se ulkoilee, käy kirjastossa, jopa syömisestäkin. Kuka muu saa palkkaa kun hoitaa kuntoaan tai käy kirjastossa??????????????????????????? VANKI AINOASTAAN, mutta miksi???????????? Koska on tehnyt rikoksen, niin se palkitaan, tähän on menty. Unohdetaan lapset ja vanhukset, nyt satsataan vaan vangin hyvinvointiin.
mihin muuhun yhteiskunnalliseen ongelmaan panostetaan niin paljon kuin vankeihin? Moikomat, kiittämättömät lellikakarat, sanon minä..
Työtä tekevä ja koulutukseen tai kuntoutukseen osallistuva vanki saa verotonta toimintarahaa. Toimintaraha on 0,70 tai 0,90 euroa tunnilta. Avolaitoksissa ja hyvän suoriutumisen perusteella myös suljetuissa laitoksissa toimintaraha voi olla 1,20 euroa tunnilta.
luepa muutkin tekstit. kunnon ruoka tulee säännöllisesti naaman eteen. on telkkaa ja cd-soitinta. ja sit viel jotkut kehtaa valittaa kun on huonot oltavat eikä mitään tekemistä. ja kun henkilökunta ei kohtele hyvin. no mites ne vangit on siviilissä muita kohdelleet? ryöstöjä, pahoinpitelyitä, tappoja, murhia...
Mitä helvetin järkeä siinä on, että ne jotka käyvät yhteiskunnalle kalliiksi jo ennastaan siirretään sellaisiin lepokoteihin jotka maksavat taas helvetisti lisää veronmaksajille.