Hiltin terät

Hajooko helposti?

Pitäs vuokrata hilti ja pora siihen. Vuokraaja sanoi vaan et kovametalliterät kalliita ja hajoo helposti jos käyttää hiukankaan väärin. Onko kukaan saanu rikki moista terää? Jäähdytystä pitää käyttää ja painaa ei juurikaan saa. Poran halk 40mm T: Ujo porari

7

2774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että ne

      kovinkaan helposti hajoaa,kuhan varovasti ja maltilla porailee,ja tosiaan ku ei paina vaan antaa sen oman iskun iskee sitä eteenpäin.Suurempi huolenaihe mun mielestä on se että se voi jäädä jumiin. tiellä ni kyllä uskon että ne kestää.

    • rakentaja,.,.,.,

      ei niitä rikki heti saa, kyllä ne kulumalla loppuu, eli runttaa menemään. 40mm terä on sitkeä!

    • hajoa

      Ei ne terät mitään hajoa ainakaan vahingossa. Pitää olla tomppeli jos saa ne rikki. Joko välinpitämätön tai täysin ulalla tehtävästä työstä. Molemmissa tapauksissa partempi kun jättää koneet kauppaan.
      Terät kuluu kyllä ja ilmeisesti olette puhelleet porakruunuista jotka on vähän herkempiä.

      • Filippis

        Jos poraa kiveen tai kallioon, niin terä saattaa kuumeta niin paljon, että terän päässä olevasta kovametallipalasta/paloista saattaa juotos sulaa ja irrota.

        Tuon kokoluokan terät ovat kalliita, veikkaisin 100 € ylöspäin. Halpamarketeista saa halvemmalla.


      • assss
        Filippis kirjoitti:

        Jos poraa kiveen tai kallioon, niin terä saattaa kuumeta niin paljon, että terän päässä olevasta kovametallipalasta/paloista saattaa juotos sulaa ja irrota.

        Tuon kokoluokan terät ovat kalliita, veikkaisin 100 € ylöspäin. Halpamarketeista saa halvemmalla.

        eli vain 11,95 euroa Forssan Tarjoustalossa. Tämä oli vielä sellainen Hiltin plus-kärkinen terä.
        Kyllä se mielestäni kohtalaisesti puri kallioon. Halvimmat tavalliset Hiltin terät ovat huonoja.
        8 mm terän plus-teränkin onnistuin katkaisemaan.
        Halpa se on esim. Atlas Copco Cobran (149 cm3 bensakone) teriin verrattuna. Maksoin viime vuonna terästä 70 euroa!
        Terä oli myös 22 mm, pituus jotain 450 mm.
        Mielestäni ei kyllä noin suurta, 40 mm terää, siellä ole.

        Taitaa esim. Helsingin seudun Tarjoustaloissa olla aika heikosti Hiltin teriä.
        Helsingin seudulla voisi yrittää kysellä Vantaan Petikosta, koska se näyttää aika isolta Kehä III:lta ohi ajettaessa.

        Uuteen Forssan suurtavarataloon on laitettu aika iso valikoima tavaraa myös työkaluosastolle.


    • Web

      Itse poraisin timantilla

    • PoraamisenVarovaisuus

      Onko tuossa kovapalan kestämisessä muuta ihmeellistä kuin alkuun pitää porata matalemmilla kierroksilla? Lisäksi alkuun varmaan syytä olisi osata arvata onko kivessä halkeamia, jottei niihin tarttuisi kiinni. Josko leka käyttöön ja kuunteleen mahdollisia halkeamia??

      Toisena on se paljonko Bilteman SDS-MAX (24 mm) terät on heikompia kuin merkkiterät. Nyt on hankittuna tilalle DeWaltin terä (25 mm). Pitänee alkuun ottaa varovaisesti ettei kärki mene rikki, kun pomppii ennen tasaisen rei'än alun syntymistä. Bilteman terästä sain ensin kärjen rikki. Rikkinäisellä kovapalalla vielä hetken aikaa porasi, mutta lyhyeksi käytöksi jäi. Toinen jämähti kiven halkeamaan ja ote lipesi, joskin tuo laskettavissa huolimattomaan poran käyttöön. Ne terät eivät ehtineet kulumalla menemään loppuun, edullisia teriä poraamisen opetteluun? Kuumentumaan eivät ehtineet, kun odottelin jäähtymistä välillä. Sinänsä reikä syntyi kohtalaisen nopeasti ettei liian pitkään tarvinnyt hinkata yhtä reikää.

      Reikiä poraan kivikiilan käyttöön ja ne kiilat on 24 mm. 25 mm reikään taitavat mennä vähän syvempään ja voimaa saa syvemmälle kiveen. Sinänsä 24 mm reikäkin riitti niille kiiloille. Katsoo sitten toimiiko homma niin että tekisin laiturille rantaan parempaa paikkaa -- isompi kivi tieltä pois ja laiturin perustuksiin käsin kannettavissa palasissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      88
      6454
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      448
      4518
    3. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      65
      3679
    4. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      120
      2419
    5. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      137
      2309
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      24
      1057
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      1000
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      52
      956
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      91
      852
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      59
      735
    Aihe