Pitäs vuokrata hilti ja pora siihen. Vuokraaja sanoi vaan et kovametalliterät kalliita ja hajoo helposti jos käyttää hiukankaan väärin. Onko kukaan saanu rikki moista terää? Jäähdytystä pitää käyttää ja painaa ei juurikaan saa. Poran halk 40mm T: Ujo porari
Hiltin terät
7
2827
Vastaukset
- että ne
kovinkaan helposti hajoaa,kuhan varovasti ja maltilla porailee,ja tosiaan ku ei paina vaan antaa sen oman iskun iskee sitä eteenpäin.Suurempi huolenaihe mun mielestä on se että se voi jäädä jumiin. tiellä ni kyllä uskon että ne kestää.
- rakentaja,.,.,.,
ei niitä rikki heti saa, kyllä ne kulumalla loppuu, eli runttaa menemään. 40mm terä on sitkeä!
- hajoa
Ei ne terät mitään hajoa ainakaan vahingossa. Pitää olla tomppeli jos saa ne rikki. Joko välinpitämätön tai täysin ulalla tehtävästä työstä. Molemmissa tapauksissa partempi kun jättää koneet kauppaan.
Terät kuluu kyllä ja ilmeisesti olette puhelleet porakruunuista jotka on vähän herkempiä.- Filippis
Jos poraa kiveen tai kallioon, niin terä saattaa kuumeta niin paljon, että terän päässä olevasta kovametallipalasta/paloista saattaa juotos sulaa ja irrota.
Tuon kokoluokan terät ovat kalliita, veikkaisin 100 € ylöspäin. Halpamarketeista saa halvemmalla. - assss
Filippis kirjoitti:
Jos poraa kiveen tai kallioon, niin terä saattaa kuumeta niin paljon, että terän päässä olevasta kovametallipalasta/paloista saattaa juotos sulaa ja irrota.
Tuon kokoluokan terät ovat kalliita, veikkaisin 100 € ylöspäin. Halpamarketeista saa halvemmalla.eli vain 11,95 euroa Forssan Tarjoustalossa. Tämä oli vielä sellainen Hiltin plus-kärkinen terä.
Kyllä se mielestäni kohtalaisesti puri kallioon. Halvimmat tavalliset Hiltin terät ovat huonoja.
8 mm terän plus-teränkin onnistuin katkaisemaan.
Halpa se on esim. Atlas Copco Cobran (149 cm3 bensakone) teriin verrattuna. Maksoin viime vuonna terästä 70 euroa!
Terä oli myös 22 mm, pituus jotain 450 mm.
Mielestäni ei kyllä noin suurta, 40 mm terää, siellä ole.
Taitaa esim. Helsingin seudun Tarjoustaloissa olla aika heikosti Hiltin teriä.
Helsingin seudulla voisi yrittää kysellä Vantaan Petikosta, koska se näyttää aika isolta Kehä III:lta ohi ajettaessa.
Uuteen Forssan suurtavarataloon on laitettu aika iso valikoima tavaraa myös työkaluosastolle.
- Web
Itse poraisin timantilla
- PoraamisenVarovaisuus
Onko tuossa kovapalan kestämisessä muuta ihmeellistä kuin alkuun pitää porata matalemmilla kierroksilla? Lisäksi alkuun varmaan syytä olisi osata arvata onko kivessä halkeamia, jottei niihin tarttuisi kiinni. Josko leka käyttöön ja kuunteleen mahdollisia halkeamia??
Toisena on se paljonko Bilteman SDS-MAX (24 mm) terät on heikompia kuin merkkiterät. Nyt on hankittuna tilalle DeWaltin terä (25 mm). Pitänee alkuun ottaa varovaisesti ettei kärki mene rikki, kun pomppii ennen tasaisen rei'än alun syntymistä. Bilteman terästä sain ensin kärjen rikki. Rikkinäisellä kovapalalla vielä hetken aikaa porasi, mutta lyhyeksi käytöksi jäi. Toinen jämähti kiven halkeamaan ja ote lipesi, joskin tuo laskettavissa huolimattomaan poran käyttöön. Ne terät eivät ehtineet kulumalla menemään loppuun, edullisia teriä poraamisen opetteluun? Kuumentumaan eivät ehtineet, kun odottelin jäähtymistä välillä. Sinänsä reikä syntyi kohtalaisen nopeasti ettei liian pitkään tarvinnyt hinkata yhtä reikää.
Reikiä poraan kivikiilan käyttöön ja ne kiilat on 24 mm. 25 mm reikään taitavat mennä vähän syvempään ja voimaa saa syvemmälle kiveen. Sinänsä 24 mm reikäkin riitti niille kiiloille. Katsoo sitten toimiiko homma niin että tekisin laiturille rantaan parempaa paikkaa -- isompi kivi tieltä pois ja laiturin perustuksiin käsin kannettavissa palasissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens2043941Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o723331EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2322697Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2612300Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta801959Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.301613Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva411591Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b531387Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu701278Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty1031122