Hiltin terät

Hajooko helposti?

Pitäs vuokrata hilti ja pora siihen. Vuokraaja sanoi vaan et kovametalliterät kalliita ja hajoo helposti jos käyttää hiukankaan väärin. Onko kukaan saanu rikki moista terää? Jäähdytystä pitää käyttää ja painaa ei juurikaan saa. Poran halk 40mm T: Ujo porari

7

2898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että ne

      kovinkaan helposti hajoaa,kuhan varovasti ja maltilla porailee,ja tosiaan ku ei paina vaan antaa sen oman iskun iskee sitä eteenpäin.Suurempi huolenaihe mun mielestä on se että se voi jäädä jumiin. tiellä ni kyllä uskon että ne kestää.

    • rakentaja,.,.,.,

      ei niitä rikki heti saa, kyllä ne kulumalla loppuu, eli runttaa menemään. 40mm terä on sitkeä!

    • hajoa

      Ei ne terät mitään hajoa ainakaan vahingossa. Pitää olla tomppeli jos saa ne rikki. Joko välinpitämätön tai täysin ulalla tehtävästä työstä. Molemmissa tapauksissa partempi kun jättää koneet kauppaan.
      Terät kuluu kyllä ja ilmeisesti olette puhelleet porakruunuista jotka on vähän herkempiä.

      • Filippis

        Jos poraa kiveen tai kallioon, niin terä saattaa kuumeta niin paljon, että terän päässä olevasta kovametallipalasta/paloista saattaa juotos sulaa ja irrota.

        Tuon kokoluokan terät ovat kalliita, veikkaisin 100 € ylöspäin. Halpamarketeista saa halvemmalla.


      • assss
        Filippis kirjoitti:

        Jos poraa kiveen tai kallioon, niin terä saattaa kuumeta niin paljon, että terän päässä olevasta kovametallipalasta/paloista saattaa juotos sulaa ja irrota.

        Tuon kokoluokan terät ovat kalliita, veikkaisin 100 € ylöspäin. Halpamarketeista saa halvemmalla.

        eli vain 11,95 euroa Forssan Tarjoustalossa. Tämä oli vielä sellainen Hiltin plus-kärkinen terä.
        Kyllä se mielestäni kohtalaisesti puri kallioon. Halvimmat tavalliset Hiltin terät ovat huonoja.
        8 mm terän plus-teränkin onnistuin katkaisemaan.
        Halpa se on esim. Atlas Copco Cobran (149 cm3 bensakone) teriin verrattuna. Maksoin viime vuonna terästä 70 euroa!
        Terä oli myös 22 mm, pituus jotain 450 mm.
        Mielestäni ei kyllä noin suurta, 40 mm terää, siellä ole.

        Taitaa esim. Helsingin seudun Tarjoustaloissa olla aika heikosti Hiltin teriä.
        Helsingin seudulla voisi yrittää kysellä Vantaan Petikosta, koska se näyttää aika isolta Kehä III:lta ohi ajettaessa.

        Uuteen Forssan suurtavarataloon on laitettu aika iso valikoima tavaraa myös työkaluosastolle.


    • Web

      Itse poraisin timantilla

    • PoraamisenVarovaisuus

      Onko tuossa kovapalan kestämisessä muuta ihmeellistä kuin alkuun pitää porata matalemmilla kierroksilla? Lisäksi alkuun varmaan syytä olisi osata arvata onko kivessä halkeamia, jottei niihin tarttuisi kiinni. Josko leka käyttöön ja kuunteleen mahdollisia halkeamia??

      Toisena on se paljonko Bilteman SDS-MAX (24 mm) terät on heikompia kuin merkkiterät. Nyt on hankittuna tilalle DeWaltin terä (25 mm). Pitänee alkuun ottaa varovaisesti ettei kärki mene rikki, kun pomppii ennen tasaisen rei'än alun syntymistä. Bilteman terästä sain ensin kärjen rikki. Rikkinäisellä kovapalalla vielä hetken aikaa porasi, mutta lyhyeksi käytöksi jäi. Toinen jämähti kiven halkeamaan ja ote lipesi, joskin tuo laskettavissa huolimattomaan poran käyttöön. Ne terät eivät ehtineet kulumalla menemään loppuun, edullisia teriä poraamisen opetteluun? Kuumentumaan eivät ehtineet, kun odottelin jäähtymistä välillä. Sinänsä reikä syntyi kohtalaisen nopeasti ettei liian pitkään tarvinnyt hinkata yhtä reikää.

      Reikiä poraan kivikiilan käyttöön ja ne kiilat on 24 mm. 25 mm reikään taitavat mennä vähän syvempään ja voimaa saa syvemmälle kiveen. Sinänsä 24 mm reikäkin riitti niille kiiloille. Katsoo sitten toimiiko homma niin että tekisin laiturille rantaan parempaa paikkaa -- isompi kivi tieltä pois ja laiturin perustuksiin käsin kannettavissa palasissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      62
      958
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      113
      860
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      294
      850
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      58
      768
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      55
      673
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      95
      589
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      580
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      576
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      23
      566
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      79
      554
    Aihe