Hiltin terät

Hajooko helposti?

Pitäs vuokrata hilti ja pora siihen. Vuokraaja sanoi vaan et kovametalliterät kalliita ja hajoo helposti jos käyttää hiukankaan väärin. Onko kukaan saanu rikki moista terää? Jäähdytystä pitää käyttää ja painaa ei juurikaan saa. Poran halk 40mm T: Ujo porari

7

2798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että ne

      kovinkaan helposti hajoaa,kuhan varovasti ja maltilla porailee,ja tosiaan ku ei paina vaan antaa sen oman iskun iskee sitä eteenpäin.Suurempi huolenaihe mun mielestä on se että se voi jäädä jumiin. tiellä ni kyllä uskon että ne kestää.

    • rakentaja,.,.,.,

      ei niitä rikki heti saa, kyllä ne kulumalla loppuu, eli runttaa menemään. 40mm terä on sitkeä!

    • hajoa

      Ei ne terät mitään hajoa ainakaan vahingossa. Pitää olla tomppeli jos saa ne rikki. Joko välinpitämätön tai täysin ulalla tehtävästä työstä. Molemmissa tapauksissa partempi kun jättää koneet kauppaan.
      Terät kuluu kyllä ja ilmeisesti olette puhelleet porakruunuista jotka on vähän herkempiä.

      • Filippis

        Jos poraa kiveen tai kallioon, niin terä saattaa kuumeta niin paljon, että terän päässä olevasta kovametallipalasta/paloista saattaa juotos sulaa ja irrota.

        Tuon kokoluokan terät ovat kalliita, veikkaisin 100 € ylöspäin. Halpamarketeista saa halvemmalla.


      • assss
        Filippis kirjoitti:

        Jos poraa kiveen tai kallioon, niin terä saattaa kuumeta niin paljon, että terän päässä olevasta kovametallipalasta/paloista saattaa juotos sulaa ja irrota.

        Tuon kokoluokan terät ovat kalliita, veikkaisin 100 € ylöspäin. Halpamarketeista saa halvemmalla.

        eli vain 11,95 euroa Forssan Tarjoustalossa. Tämä oli vielä sellainen Hiltin plus-kärkinen terä.
        Kyllä se mielestäni kohtalaisesti puri kallioon. Halvimmat tavalliset Hiltin terät ovat huonoja.
        8 mm terän plus-teränkin onnistuin katkaisemaan.
        Halpa se on esim. Atlas Copco Cobran (149 cm3 bensakone) teriin verrattuna. Maksoin viime vuonna terästä 70 euroa!
        Terä oli myös 22 mm, pituus jotain 450 mm.
        Mielestäni ei kyllä noin suurta, 40 mm terää, siellä ole.

        Taitaa esim. Helsingin seudun Tarjoustaloissa olla aika heikosti Hiltin teriä.
        Helsingin seudulla voisi yrittää kysellä Vantaan Petikosta, koska se näyttää aika isolta Kehä III:lta ohi ajettaessa.

        Uuteen Forssan suurtavarataloon on laitettu aika iso valikoima tavaraa myös työkaluosastolle.


    • Web

      Itse poraisin timantilla

    • PoraamisenVarovaisuus

      Onko tuossa kovapalan kestämisessä muuta ihmeellistä kuin alkuun pitää porata matalemmilla kierroksilla? Lisäksi alkuun varmaan syytä olisi osata arvata onko kivessä halkeamia, jottei niihin tarttuisi kiinni. Josko leka käyttöön ja kuunteleen mahdollisia halkeamia??

      Toisena on se paljonko Bilteman SDS-MAX (24 mm) terät on heikompia kuin merkkiterät. Nyt on hankittuna tilalle DeWaltin terä (25 mm). Pitänee alkuun ottaa varovaisesti ettei kärki mene rikki, kun pomppii ennen tasaisen rei'än alun syntymistä. Bilteman terästä sain ensin kärjen rikki. Rikkinäisellä kovapalalla vielä hetken aikaa porasi, mutta lyhyeksi käytöksi jäi. Toinen jämähti kiven halkeamaan ja ote lipesi, joskin tuo laskettavissa huolimattomaan poran käyttöön. Ne terät eivät ehtineet kulumalla menemään loppuun, edullisia teriä poraamisen opetteluun? Kuumentumaan eivät ehtineet, kun odottelin jäähtymistä välillä. Sinänsä reikä syntyi kohtalaisen nopeasti ettei liian pitkään tarvinnyt hinkata yhtä reikää.

      Reikiä poraan kivikiilan käyttöön ja ne kiilat on 24 mm. 25 mm reikään taitavat mennä vähän syvempään ja voimaa saa syvemmälle kiveen. Sinänsä 24 mm reikäkin riitti niille kiiloille. Katsoo sitten toimiiko homma niin että tekisin laiturille rantaan parempaa paikkaa -- isompi kivi tieltä pois ja laiturin perustuksiin käsin kannettavissa palasissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      7107
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3829
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      261
      3118
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      1869
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1337
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1202
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1067
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      101
      1013
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      962
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      941
    Aihe