Mun yks frendi kerto että meinaa ehkä enskesänä käydä riparin. Onkohan se menettänyt järkensä kokonaan? Kyllähän jokaisen pitäisi jo tietää että se jumala on vain pelkkää satua ja höpötystä.
Aivan kipee
Tarsa ..
18298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sunhan mielipide tuo on. Ja kuten olen varmaan aiemmin jo maininnut, niin suurin osa ripille menevistä ei usko Jumalaan. Ripille mennään vain tavan, odotusten ja rahan vuoksi. Onhan siitä etujakin, jos vanhempana vaikka kirkkohäitä halajaa.
""Ja kuten olen varmaan aiemmin jo maininnut, niin suurin osa ripille menevistä ei usko Jumalaan.""
Olen samaa mieltä. Ennen riparia suurin osa ei usko jumalaan mutta, riparin jälkeen lähes kaikki käy julkisesti tunnustamassa jumalauskonsa. Tästä voi jokainen päätellä että kirkon harrastama aivopesu toimii.
Suurin osa nuorista käy riparin ihan vaan tavan (ja rahan) takia. Meidän luokkaasteelta ehkä muutama jätti väliin. Silti tiedän vain yhden joka oikeasti uskoo jumalahömppään.
Ei sitä jumalaan siellä tartte uskoa :D
Siellä pidetään kuule lystiä ;D ei ripari ole pelkkää opiskelua ja jumalanpalveluksia.
Ei kukaan.
Ei Jumala ihmisiä tarvitse ollakseen olemassa.
Silti hän meitä rakastaa.
Ei kukaan.
Ei Lentävä Spagettihirviö ihmisiä tarvitse ollakseen olemassa.
Silti hän meitä rakastaa.
(Tarvittaessa Lentävä Spagettihirviö voidaan korvata millä tahansa kuvitteellisella oliolla).
Lentävänspegettihirviön keksi yksi mies kun halusi että ihmiset kommentoisivat tähän tyyliin.
Sen pitäii olla parodia mutta en pidä sitä loukkauskena.
Se on vain lauseen osa.
Jumalasta opitaan.
Itse uskon Lentävään Spagettihirviöön eikä kukaan ole vielä todistanut sitä olemattomaksi.
Maailmasta ei löydy yhtään sellaista tosiasiaa mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.
Kaikki jumalat ovat ihmisten itse keksimää satua ja höpötystä.
Kuka on sanonut ettei jumalaa olisi? ei voi todistaa jumalaa olemassa olemattomaksi. en jaksa loukkaantua kommentistasi koska tiedän että halusit vain mahdollisimman paljon vastauksia ja yritit naamioida provosi mutta epäonnistuit siinä.
Todistustaakka on aina olemassaoloväitteen esittäjällä.
Jos väitän, että maahiset rassaavat öisin persettäni, ei kukaan ole velvollinen osoittamaan väitettäni epätodeksi, ellen minä ole sitä itse ensin todistanut.
Katotaan sitten kun maailmanloppu tulee...
No katsotaan. Siinäpähän sitten odottelet.
Sä olet hyvä esimerkki miksi uskonnot pitäisi kriminalisoida.
Sinulle sen ei kai pitäisi kuulua, että mitä kaverisi haluaa tehdä ja mihin uskoo, jos uskoo.
Jos kaverisi aikoo mennä ripaille, sillä hyvä. Jos sinä et (olettaisin..?), niin sitten et. Onko siinä asiassa muuta ihmettelemistä?
Oletpa ihana kaveri. Kaikki varmasti haluaisivat samanlaisen..
-m.b.
Kerro ainakin, että jos kerta ette oo kristin- uskosia, nii mitä sitte? juutalaisia? muslimeita? hämäläisiä?
Normaalit ihmiset osaavat elää ilman mielikuvituskavereita eivätkä he näin ollen tarvitse ollenkaan uskontoa.
En oo sammaa mieltä kanssas, mutta en aijo riiellä siitä tässä aiheessa
Sen sijjaan muistuttaisin että kyssyin tään aiheen tekijältä, että minkä-uskonen hän on. Itehän hän voi sanua jos on ateisti.