Ongelmallista kissan kans..Kyseessä cavalier..

HeVaMi

Meillä siis cavalier poika 4v. ja kisut 3kk. toiseen tottui 4.ssä päivässä, mutta toisen kans ongelmallista, kun kissa ei päästä lähelle ja koira haukkuu kauheesti(pää kipeeks tulee).. Mikä olis paras konsti totuttaa, kun tämä ei oikein onnistu näin..?

2

456

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväksyt ja näytä esimerkin

      Samantien kun kissa tuli, otin otin kissanpennun pyyhkeen sisään ja päästin koiran haistelemaan sitä. Näin kissa ei saanut raavittua minua, eikä koiraa. Oikeastaan tutustuminen meni sillä ohi. Ensimmäisen viikon ajan kissa oli varauksellinn, mutta koira oli vielä muutaman kuukauden päästäkin. Nykyään hyvin tulevat toimeen.

      Laumanjohtajan kuuluu esitellä ne toisilleen ja näyttää koiralle, että laumaan on tullut uusi jäsen. Antaa haistella toinen toisiaan rauhassa.

      Itse vielä tein, koiran mielen rauhan säilyttämiseksi, syötin koiran ensin ja kissan vasta sitten... Tulevat tosi hyvin toimeen ja koira ei oikeastaan edes välittäisi koko kissasta, mutta kissa on enemmän koiran perään.

      Kyllä se siitä! ANna vain aikaa niille ja älä jätä koiraa huomioimatta tai tee siitä alempiarvoista kuin kissasta, niin kaikki menee ok. Kissalle ei kuitenkaan se lauman arvojärjestys ole niin tärkeä asia kuin koiralle, joten se ei siitä kauhistu vaikka olisikin koiran ja sinun silmissä "se alin"... Meillä ainakin yritetään toimia niin, että kissa on "alin", mutta ei se sitä tajua. Ottanut omiin käsiinsä oikeuden nukkua ainoana sohvalla ja muuta pientä kivaa!

    • Macy_23

      Meillä myös oli totuttelua kissan ja koiran yhteiseloon.
      Minulla on 7kk ikäinen cavalier ja poikaystävälläni on kissa.
      Aluksi kissa ei yhtään tykännyt koirasta ja pieni pentuhan olisi innoissaan tehnyt tuttavuutta. Lopputuloksena oli se, että kissa pakoili pöydillä ja muissa korkeissa paikoissa, minne koira ei päässyt ja koira istui alhaalla vinkumassa kissaa leikkimään.
      Ajan oloon kissa on soputunut siihen, että samassa taloudessa on myös tuollainen energinen häseltäjä. Välillä jopa leikkivät yhdessä, mutta elekieli ja leikkimistavat menevät vain ristiin. :)
      Edelleenkin koira on se innokkaampi kaveeraaja ja kissaa näyttää välillä ärsyttävän se, ettei saa olla rauhassa. Silloin olemme kutsuneet koiran luoksemme tai jos on ollut juoksemassa kissan luo, niin kiellämme. Näin olemme yrittäneet tehdä koiralle selväksi, että kissaa ei tarvitse koko ajan olla kiusaamassa. Silloin kissa saa välillä omaa rauhaa ja koira ymmärtää oman paikkansa laumassa, että joku muu on se johtaja.
      Tuo haukkuminen nimittäin viittaisi siihen, että koirasi yrittää "komentaa" kissaa, kun se ei päästä lähelleen.
      Yritä siis selventää koirallesi, että jos kissa ei halua häntä lähelleen, niin se on hyväksyttävä. Ja lisäksi tuon toisen kirjoittajan ehdotus siitä, kenellä on mikin paikka laumahierarkiassa, kannattaa ottaa käyttöön.
      Aikaa ja kärsivällisyyttä, niin kyllä ne siitä alkavat tulla paremmin toimeen. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      66
      1355
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      73
      1296
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      990
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      936
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    6. 50
      843
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      793
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      84
      776
    9. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    10. 77
      755
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      53
      718
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      665
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      30
      636
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      615
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      62
      597
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      23
      528
    19. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      58
      520
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    Aihe