Onko tämä mahdollista?

Eli, olen 17 ja kevrini 18 ja 19.
Kaikilla on kotona aika vaikeeta, ja kaikki odottaa vaan hetkeä koska vois muuttaa.
Meidän kaikkien vanhemmat on aika hyvätulosia joten mä en ainakaan tule samaan sitä jotain tukea?

Jos alottaisi ilta- ja viikonloppu työt (ollaan siis lukiossa), niin onko sillä mahdollista elää, maksaa vuokra jne.? Paljon keskimäärin maksaa esim kaksion vuokra pk-seudulla?

Kaksiohan tulisi halvemmaksi..
Onko kukaan asunut näin? kertokaa kokemuksia ja vinkkejä !
4966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

opiskelija voi myös ostaa asunnon. Kela maksaa silloin yhtiövastikkeen, rahoitusvastikkeen ja lainan korot.Eli kannattaa hakea asunto, jossa on juuri tehty remppa ja rahoitusvastike on korkea.Yhdelle ihmiselle maximiasunto on 37m2.
Joitain tuloja täytyy olla, esim iltatöitä ja valtio takaa lainasta suurimman osan mutta jonkun täytyy taata osa.

Äänestä

Kaksio pääkaupunkiseudulla on vuokraltaan siinä 500 euroa kuussa, enemmän hyvällä paikalla, vähemmän EHKÄ jossain kehä3 ulkopuolella. Aika hyväliksainen iltatyö pitää olla, että pystyy tuon maksamaan, sähkölaskun lisäksi. Tietysti kaikki muu elämisen kustannus, sapuskat, vaatteet, matkat, opiskelukirjat yms. yms..

Sitten se pikku juttu, että on HYVIN vaikeaa alle vuoteen löytää kämppää, mihin sinut huolitaan vuokralaiseksi. Siis nuori opiskelija. Tiedän kokemuksesta, meni lähes vuosi löytää kämppä, mihin huolittiin (niistä yli kymmenestä ensinäytöllä vuokralaiseksi yrittäneestä).

Sitten vielä tarvii takuuvuokra, eli tonnin verran rahaa pantiksi, jos on parin kuukauden takuuvuokra.

Äänestä

Opiskelijalle helpoin vaihtoehto on opiskelijakämppä HOAS:lta.

www.hoas.fi

Soluhuoneet ovat HOAS:lla noin 300-350e/kk. Solukämppiä on 2-4 huoneen/asukkaan asuntoja. Eniten vapautuu keväisin/kesäisin kun opiskelut päättyvät.

Opiskelijat saavat opintotukea ja asumislisää. Oliko tähän joku 18 vuoden raja, en muista kela kertoo. Kannattaa rauhassa odottaa että täyttää 18 vuotta. Tuet kattavat suunnilleen soluhuoneen vuokran. Elämiseen (ruoka, bussilippu, opiskelutarvikkeet, vapaa-aika) tarvittavat rahat tulee tienata omasta pussista. Iltatöihin siis. Jos ei muuta niin vaikkapa ilmaislehtiä jakamalla on mahdollista tienata sen verran että pystyy elämisen maksamaan. Tarkkana saa kuitenkin ruokakaupassa olla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielipiteitää kirjoitti:

Eli, olen 17 ja kevrini 18 ja 19.
Kaikilla on kotona aika vaikeeta, ja kaikki odottaa vaan hetkeä koska vois muuttaa.
Meidän kaikkien vanhemmat on aika hyvätulosia joten mä en ainakaan tule samaan sitä jotain tukea?

Jos alottaisi ilta- ja viikonloppu työt (ollaan siis lukiossa), niin onko sillä mahdollista elää, maksaa vuokra jne.? Paljon keskimäärin maksaa esim kaksion vuokra pk-seudulla?

Kaksiohan tulisi halvemmaksi..
Onko kukaan asunut näin? kertokaa kokemuksia ja vinkkejä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu