Tanska on pieni maa verrattuna Venäjään,Amerikkaan,Aasian maihin tai vaikkapa Ruotsiin mutta silti Tanska on kuuluisa ja sen siitä tekee: LEG0land,bonbon karkit,Carlsberg olut,Nesquik kaakao,15v ikäraja alkoholissa ja tupakassa ja muhammadin pilapiirros! suomessa sattui ikävästi silloin kun Tanskalainen Steen Christensen ryösti hotellin ja ampui kaksi suomalaista poliisia. Olen käyny Tanskassa ja täytyy sanoa että on kaunis ja hieno maa! kannattaa käydä!
Tanska
Quasimod0
31480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
luin senkin aamun lehdestä. http://www.oikotie.fi/s/travel/destination/hs?id=209
http://www.kalevatravel.fi/matkapaketit/eurooppa/koopenhamina/fi_FI/kohde/
http://www.visitdenmark.com/finland/fi-fi/menu/turist/inspiration/kampagner/kampagne-blue1.htm
http://www.matkavinkit.fi/tag/koopenhamina/
Jos suomalaiset luulevat, että Alvar Aalto on muotoilija, jonka kaikki maailmalla tuntevat, niin väärässä ovat. Arne Jacobsen on maailmankuulu tanskalainen muotoilija, jonka tuotteet ovat edelleen haluttuja klassikoita, joko vintagetuotteina tai uutena tuotantona. Itse hingun Myran-tuoleja, mutta eipä ole varaa ostaa niin montaa kuin haluaisin.
Nesquik kaakao ei ole tanskalainen tuote. Tupakan oston ikäraja on nostettu 18 v. ja alkoholin ikäraja on 16 v. Muhamed piirustuksia ei olisi ikinä pitänyt julkaista, ei ole asiallista häpäistä muiden kulttuuria. Sitä paitsi yksi piirtäjistä on paljastunut äärioikeistolaiseksi ja ulkomaalaisvihaajaksi.
Tanska on kallis maa asua ja elää. Eivätkä asukkaat ole kovinkaan vapaamielisiä paitsi oman moraalinsa suhteen.