Tanska on pieni maa verrattuna Venäjään,Amerikkaan,Aasian maihin tai vaikkapa Ruotsiin mutta silti Tanska on kuuluisa ja sen siitä tekee: LEG0land,bonbon karkit,Carlsberg olut,Nesquik kaakao,15v ikäraja alkoholissa ja tupakassa ja muhammadin pilapiirros! suomessa sattui ikävästi silloin kun Tanskalainen Steen Christensen ryösti hotellin ja ampui kaksi suomalaista poliisia. Olen käyny Tanskassa ja täytyy sanoa että on kaunis ja hieno maa! kannattaa käydä!
Vastaukset 3
- shoppailijan paratiisi
luin senkin aamun lehdestä. http://www.oikotie.fi/s/travel/destination/hs?id=209
http://www.kalevatravel.fi/matkapaketit/eurooppa/koopenhamina/fi_FI/kohde/
http://www.visitdenmark.com/finland/fi-fi/menu/turist/inspiration/kampagner/kampagne-blue1.htm
http://www.matkavinkit.fi/tag/koopenhamina/ - Arne Jacobsen
Jos suomalaiset luulevat, että Alvar Aalto on muotoilija, jonka kaikki maailmalla tuntevat, niin väärässä ovat. Arne Jacobsen on maailmankuulu tanskalainen muotoilija, jonka tuotteet ovat edelleen haluttuja klassikoita, joko vintagetuotteina tai uutena tuotantona. Itse hingun Myran-tuoleja, mutta eipä ole varaa ostaa niin montaa kuin haluaisin.
- paikallinen
Nesquik kaakao ei ole tanskalainen tuote. Tupakan oston ikäraja on nostettu 18 v. ja alkoholin ikäraja on 16 v. Muhamed piirustuksia ei olisi ikinä pitänyt julkaista, ei ole asiallista häpäistä muiden kulttuuria. Sitä paitsi yksi piirtäjistä on paljastunut äärioikeistolaiseksi ja ulkomaalaisvihaajaksi.
Tanska on kallis maa asua ja elää. Eivätkä asukkaat ole kovinkaan vapaamielisiä paitsi oman moraalinsa suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134742Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197700Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!26638Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99624- 61619
- 42554
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59515