Sauman tukikaitale?

SuuriKäsityö

Heips, osaako kukaan neuvoa, mitä ihmettä tarkoitetaan tukikaitaleella, kun haluaisin ommella itselleni naulekankaasta sellaisen helpon jakun, ja vaikka ohjeet ovat ihan selkeät, en kuolemaksenikaan tajua mitä tarkoitetaan saumojen tukinauhoilla kun se leikataan siitä samasta neulekankaasta silmukkajuovan suuntaisesti.. Ommellaanko se näin?

http://www.aijaa.com/v.php?i=2669907.jpg

En kyllä tajua miksi siihen tukea tarvitaan, vai estääkö se purkaantumista?

2

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoitus on estää joustavia kankaita venymästä esim. olkasaumojen kohdalta. Yleensä niitä ei muihin saumoihin edes laiteta. Minä itse laittaisin tukinauhaksi kanttinauhaa joka ei tosiaankaan jousta. Ihme ohje sulla siellä ku neuvotaan neulekankaasta tukinauhat leikkaamaan. Ompeluohje on niinkuin tos kuvassa oli. Jos et laita vetoketjua jakkuun, niin silloin kannattaa ommella tukinauha myös etuosaan niin jakku pysyy kuosissaan ja helma ei ala roikkua edestä. Toivottavasti oli jotain apua :)

    • kankaasta riippuen

      Monesti neulevaatteiden olkasaumaan laitetaan tukinauha. Se leikataan sv 3-5 mm levyiseksi kankaan pituussuuntaan eli silmukkajonon mukaisesti. Tukinauhaa ei käännetä millään tavalla neuletyössä. Koska olkasaumanvara silitetään eteenpäin niin nauha laitetaan ompeluvaiheessa kun sinulla on miehustan etu ja takakappale oikeat puolet vastakkain niin nauha tulee takakappaleen päälle ihan siihen kolmanneksi kerrokseski. Ommellaan olkasauman mukana venyttämättä & syöttämättä. Ei tarvitse huolitella.

      Etukappaleisiin jos on edestä avoin kappale silitetään neulospohjainen tukikangas alavaroihin ihan normaaliin tapaan ja jos kangas on oikein vetelää niin ke-sauman voi tukea vinonauhalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2143
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1454
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      934
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe