Tälläisiä virheilmoituksia debianissa

Mitäköhän nämä seuraavat "virheilmoitukset" oikein tarkoittaa eli:

[ 3.114132] 8139cp 0000:02:07.0: This (id 10ec:8139 rev 10) is not an 8139C compatible chip
[ 3.114193] 8139cp 0000:02:07.0: Try the "8139too" driver instead.

[ 10.838790] Error: Driver 'pcspkr' is already registered, aborting...

Eli kyseessä on siis debian lenny. Näihin kohtiin kone jää pitkäksi aikaa junnaamaan käynnistyksen yhteydessä.
5277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taitaapi vain olla että ensin yrittää ladata jollekkin laitteelle (ilmeisesti googlen mukaan äänikortti) ajurin, muttei laite yhteensopiva. Sen sijaan latailee toisen ajurin, joka on jo aikaisemmin ladattu.

Saa korjata jos virheellistä tietoa!

Äänestä

olla verkkokortti jolle ajuria tarjotaan, joka ei ole yhteensopiva. sit ehdotteleepi kokeilemaan 8139too ajuria.

#modprobe 8139too

Äänestä

Kone on ladannut Realtekin verkkokortin ajurin, joka on huomannut ettei kortti olekaan oikein sopiva tälle ajurille ja ehdottaa toista ajuria.

Jälkimmäinen ilmoitus johtuu ilmeisesti siitä että kun juuriosio on liitetty ja rakennetaan täyttä järjestelmää, sisäisen kaiuttimen ajuria yritetään ladata uudestaan.

Ota huomioon että Lenny on vasta rakentamisvaiheessa. Kyseessä ei siis ole tuotantokäyttöön sopiva versio vaan Linux-gurujen leikkikalu. Kaikenlaista paljon vakavampaakin saattaa ilmetä.

Äänestä
  • Kiitoksia vastauksista. Juu tiedän että lenny ei ole vielä valmis ja kaikenlaista voi tulla matkalla vastaan. Nää samat virheilmoitukset tulivat myös Ubuntu 8.04 LTS versiossa kun asensin sen..

    Äänestä

  • Tälläisiä virheilmoituksia ... kirjoitti:

    Kiitoksia vastauksista. Juu tiedän että lenny ei ole vielä valmis ja kaikenlaista voi tulla matkalla vastaan. Nää samat virheilmoitukset tulivat myös Ubuntu 8.04 LTS versiossa kun asensin sen..

    Minullakin on tullut tuo ilmo parissa vanhassa koneessa joihin olin kiinnitellyt kaikki vanhat pci-verkkortit jotka kaapista löysin. Ne oli jotain sellaisia että aina kolmesta kortista se jakelu jota siihen asensin (ei muista) tunnisti yhden. Tällaisenkin ilmoituksen sain siis pari-kolme kertaa ja ongelma ratkesi juuri kuten tuossa neuvottin, vaihdoin sen ajurin modprobella siihen mitä siinä pyydettiin kokeilemaan. Vanha ajuri kannattaa varmaankin poistaa rmmod komennolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tälläisiä virheilmoituksia ... kirjoitti:

Mitäköhän nämä seuraavat "virheilmoitukset" oikein tarkoittaa eli:

[ 3.114132] 8139cp 0000:02:07.0: This (id 10ec:8139 rev 10) is not an 8139C compatible chip
[ 3.114193] 8139cp 0000:02:07.0: Try the "8139too" driver instead.

[ 10.838790] Error: Driver 'pcspkr' is already registered, aborting...

Eli kyseessä on siis debian lenny. Näihin kohtiin kone jää pitkäksi aikaa junnaamaan käynnistyksen yhteydessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu