Sanotaan, että täytyy painaa 45kg, jotta menkat voisivat alkaa. Toki täytyy olla se tietty massamäärä, että kuukautiset tosiaan voisivat alkaa, mutta eihän se kaikilla voi olla tuo 45kg. Voiko se olla jollain vaikkapa 40kg?
Entä kun menkat alkavat, onko se liian yksilöllistä sanoa, että kuinka epäsäännöllisesti ne tulevat alku-ajoista? Entä kuinka kauan ne tulevat epäsäännöllisesti?
Kiitos. :)
Entä kun menkat alkavat, onko se liian yksilöllistä sanoa, että kuinka epäsäännöllisesti ne tulevat alku-ajoista? Entä kuinka kauan ne tulevat epäsäännöllisesti?
Kiitos. :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuukautiset alkavat yleesä kun painoa on vähintään tuo 45kg. Kropassa on oltava riittävästi rasvaa, että hormonikierto käynnistyy. Joillakin toki voi alkaa jo kevyempänäkin. Luonnossa on aina mahdollisuus poikkeukseen :)
Jokaisen kuukautiset ovat täysin yksilölliset, eikä voida ennustaa mitenkään kauanko säännöllistyminen kestää. Nuorena stressi ja elämänmuutokset sotkevat kierron vielä aikuisiakin todennäköisemmin.
Ihmisen pituus vaikuttaa aikalailla painoon. 180 pitkä likka varmaan painaa yli 45 ja voi silti olla sairaalloisen laiha, jolloin menkat jää usein pois vaikka olis jo alkaneetkin (kuten anorektikoilla yleensäkkin, kun ovat niin alipainoisia, että kroppa keskittyy vaan pitämään vitaalitoiminnot päällä (siis sydämen, aivojen, keuhkojen yms toiminnat) ja jättää sen lisääntymistehtävät toissijaisiksi)
Miten joku 140 pituinen voi koskaan saada menkkoja jos ei lihota itseään ylipainoiseksi??? :D
Eiköhän se mene niin, että menkat alkaa kaikilla sitten kun alkaa, kunhan ei ole sairaalloisen alipainoinen.
Tiedän myös sairaalloisen ylipainoisia ala-asteelaisia jotka painaa reippaasti yli 45 ja meinaako se että niillä alkais menkat? NO EI MEINAA!
Kaikkia ihme uskomuksia sitä nykyään onkin. Ei siihen rasvaa tartte että munasarjat toimii ja ovulaatiot alkaa.
Mulla ainakin kun pari vuotta sitten menkat alkoi niin painoin kyllä alle 45, jotain ehkä 42 tai 43. Olin 12-vuotias. Ekojen menkkojen jälkeen meni ainakin kolme kuukautta ennen seuraavia, mutta siitä asti tainneet olla melko säännölliset, joskus vajalla viikolla saattanut heittää. Se riippuu aika monesta asiasta että milloin alkaa ja on aika yksilöllistä eikä perintötekijöilläkään välttämättä ole vaikutusta, äidilläni menkat alkoi 16-vuotiaana. Nyt painan 47 kiloa ja menkat suht. säännölliset, välillä paino käynyt alle 45 mutta toistaiseksi ei ole vielä jäänyt pois.