Optiikassa vai kennossa vika?

Tummat reunat...

Vanhemmillani on Olympus-digikamera. Huomasin heti tuolla kameralla otetuista kuvista sellaisen piirteen, että kuvan reunoilla valoa on vähemmän kuin keskellä. Ja kun kamera on vielä niin onneton, että tummat sävyt menevät herkästi tukkoon, on kuvanlaatu ihan karmea! Tällä kameralla voi käytännössä saada kohtuullisia kuvia vai ulkona auringonpaisteessa! :(

Vanhempani eivät tätä ongelmaa huomaa, mutta ero on selvä kun heidän kuvia verrataan DMC-FZ7:llä otettuihin kuviin. Siinä missä Panasonicilla otetuissa kuvissa esim. pyöreän linnan tornissa varjon sävy menee luonnollisesti ja erottelevasti, niin Olympuksessa varjo muuttuu heti ihan mustaksi eikä varjosta näe juuri mitään yksityiskohtia.

Oma arvaukseni on se, että Olympuksen optiikka on sen verran heikko, ettei valoa riitä reunoille yhtä paljon kuin keskelle. Kennossa tuskin voi olla tämän tyyppistä vikaa.

Vai missä vika?

3

375

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo reunojen tummeneminen on optinen virhe. Sitä voi vähentää himmentämällä. Tämä tulee esiin erityisesti täydellä aukolla kuvattaessa.Tää haittaa sisällä ja salamalla kuvamista.

    • tietoa löytyy jos kysytään
      • Vinjetointi on optinen ilmiö. Kennon t. filmin koko ei vaikuta siihen mitään. Useimmiten vinjetointia esiintyy laajakulmilla ja zoomien laajakulma päässä.

        Asiaa tutki ensimmäisenä Carl Zeiss 1850-luvulla.

        Ketjun aloittajan kertomat ongelmat johtuvat juuri vinjetoinnista. Reunojen pimentyminen ja mustan tukkoon meneminen ovat suuren vinjetoinnin seurausta. Tämä tarkoittaa, että optiikka on kehnon puoleista. Hyvässä optiikassa ei juuri vinjetointia esiinny.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe