Niin, käytätkö kaulahihnaa, josta kamerasi merkki ilmenee?
Itse en käytä, en mainosta ilmaiseksi.
Itse en käytä, en mainosta ilmaiseksi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eihän kamerassa voi pitää hihnaa ollenkaan.
Se vain tarttuu kaikkiin ulokkeisiin ja kun ottaa kameraa kassista tulee pari objektiivia tai muuta kamaa hihnan mukana.
Moni on myös rikkonut kameransa hihnan vuoksi.
Pudonnut hyllyltä, pöydältä, tai kaatanut jalustan, kun on tarttunut vaatteisiin.
Kun sanotaan, että pitää kamera aina olla hihnassa ettei se putoa ja mene rikki ?
Seisoin kamera kaulassa odottaen kuvaustilannetta.
Äkkiä huomasin, että hihna liukui. Nappasin kiinni hihnasta ja sain kameran kiinni juuri ennen kuin se putosi maahan.
Mahdoton oli tapahtunut. Hihna oli irronnut toisesta päästään.
Kävellessä ja hiihtäessä hihna on todellinen kameransurma, ellei voi pitää siitä toisella kädellä kiinni, tai käytä apuvyötä.
Käytän mieluummin järjestelmässäkin vain pientä rannelenkkiä varmistuksena. Pitkiin ja painaviin objektiiveihin olen laittanut kantokahvan, jos ei ole valmiina.
Mulla on Nikonissa Olympuksen hihna:-) fujissa on kylläkin fujin oma hihna.
Hihna tuli kameran mukana, joten toki käytän sitä, ei ole ollut tarvetta uuden ostamiseen.
En käytä. Vaihdoin hihnan mukavampaan, eikä siinä sitten vain sattunut olemaan mitään painettua merkkitekstiä.
Ehkä vakiona Kodakin Pro digikameroissa on ollut parhaat kaulahihnat (keskareita en toki tunne niin hyvin). Pidinkin tuota hihnaa vielä tovin aikaa seuraavassa erimerkkisessä kamerassani. Nykyisen hihnan olen koonnut kahdesta eri tarvikehihnasta (= unikkikappale). Siinä on sekä löytämäni paras kaulaosa, että vahvimmat/parhaat pikalukitukset.
En käytä. Niskahan sen kanssa tulisi kipeäksi. Vaihdoin leveämpään, pehmustetumpaan ja mukavampaan.
"Itse en käytä, en mainosta ilmaiseksi."
Teippaatko kameran prisman päällä olevan tekstin umpeen? Eikös sen kin näyttäminen ole mainostamista?
Poistatko autostasi kaikki merkkiin viittaavat tekstit ja logot? Peitäthän kännyssä lukevan tekstin "Nokia"?
350D:ssä Kata Ergo-Tech Reflex C, hemmetin hyvän tuntunen ja siinä on pikkutaskut muistikorteille tai akulle (NB-2LH mahtuu just).
40D:ssä vakio hihna hiertää niin perkeleesti, mutta ku ei oo saanu aikaseks tilata toista erho-techiä.
Itelle se ja sama mitä siinä lukee, mutta tottakai canonistina kannan ylpeästi mukana canonia enkä häpeä sitä muille näyttää.