Pelästynyt

Henkensä edestä

Nyt äskettäin tapahtui jotain minkä tulen varmaan muistamaan lopun ikäni. Kävin illalla kaupassa ja ostin ihan normaaleja ostoksia ja lisäksi yhden sipsipussin. Menin kotiin ja aloin katsoa telkkaria.

Olin nostanut kaikki ostokset kassista pois ja pilaantuvat pistin jääkaappiin. Sipsit ja leivän jätin pöydälle koska olin väsynyt. Menin ja lysähdin sohvalle telkkarin ääreen ja nukahdin siihen ihan hetkessä.

Heräsin vasta äsken ja huomasin että jotain outoa oli käynyt. Ulko-ovi oli varmuuslukolla kiinni ja ikkunat olivat aivan pientä räppänää lukuunottamatta täysin kiinni. Sekin pieni ikkuna oli niin vähän raollaan ettei mikään elukka sieltä olisi voinut sisään päästä. Sipsipussi oli kuitenkin avattu siististi ja sipsit heitelty pitkin lattioita mutta pussi oli silti pöydällä. Leivistä oli kadonnut puolet ja leipäpussi oli jotenkin ihmeellisellä tavalla sulanut!

En uskalla mennä nukkumaan. Mietin että mikä oli kyseessä, joku pallosalama vai mitä ihmettä? Todistinko aidon kummittelutapauksen?

13

2172

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buster

      Moi

      Mikäli tarinasi ei ole vitsi on hyvin mahdollista, että kodissasi on henkiolento.

      Tarkkaile lähipäivinä tapahtuuko muuta outoa asunnossasi ja kirjoittele tänne.

    • ASL

      asut?

      • Nimetön

        että itse unissasi olet kävellyt ja sipsit heitelly lattialle?


    • Vol streetin pörssihai

      joo, elikkä nukahdit ja tapahtui sllä välin. Tota, kannattaiskohan sun nyt käydä tutkituttamassa, oletko taipuvainen unissakävelyyn.


      Njoo, vai kannattasko sun ruveta sitomaan toinen käsi sängynreunaan aina kun nukut, ettei käy mitään pahempaa haaveria siellä, eikä tartte tukehtua omiihin pieruihinsa siellä ?

    • wäläys

      Poltergeist?

    • sipsihiiri

      Olit ehkä avannut sipsipussin. Rotat tulevat kun niitä ei osaa odottaa. Ihme että et herännyt sipsien "lentämiseen".

    • kummitus oli palaamassa ikuisuuden kestävältä kummittelukeikalta ruotsalaiselta linnanrauniolta. Eikä sitten voinut vastustaa kiusausta napsaista pari grillimaustettua sipsiä ennen hautaansa (joka sijaitsee metrin pohjoiseen päin sen siitä missä on keittiösi pöytä) palaamista :)

    • täydellisesti ratkaistu

      Sä vait kävelet unissasi, vaikket uskoisi.

    • sinulla...

      Koira taikka Kissa?

    • Henkensä edestä

      Juu, ei ole lemmikkieläimiä. Rotat eivät olisi kyenneet avaamaan pussia, sillä se oli avattu erityisen siististi, suoraan sauman kohdalta ilman mitään "väkivallan merkkejä". Enkä tietääkseni kävele unissani, olin nimittäin tavallaan "jumissa" siinä sohvalla nukkumassa, sillä pöytä tavallaan tukkii tien keittiöön niin hyvin, ettei siitä unissaan mitenkään pääsisi kävelemään.

      Olen täysin varma etten avannut pussia. Kun tulin kaupasta kotiin, ainoa mietteeni oli että haluan vaan rentoutua. Niinpä menin suorinta tietä sohvalle telkkarin ääreen, kun olin jättänyt leivät ja sipsit koskemattomina pöydälle. Olen tästä aivan varma.

      Nyt tämän tapauksen jälkeen ei ole käynyt mitään. Pidän kyllä erityisen tarkasti silmät auki jos mitään käy. Ja olen siis poikamies ja asun Helsingissä.

    • Hanna

      Jospa olit todella vasynyt, heräsit ja teit tempun unissasi, tai sitten huoneessa oli piilossa joku tai sitten on kyseessä kummittelu. Oletko leikitellyt jollakin tavoin "näillä" jutuilla. Rukoile ja pyytä apua Jeesukselta Kristukselta. Hän on voittanut kaikki pahanvallat ja vain Hän voi estää henkivaltojen pilailut. Ei sinun tarvitse pelätä.

    • täynnä näiden

      "hormoonihirviöiden" pilailuviestejä.
      Laitetaan mitä ihmeellisimpiä sepustuksia, suljetaan mahdollisuudet että olisi luonnollinen selitys ja sitten katsotaan miten porukka vastailee....

      EVVK!!!

    • shhs

      olet kävellyt unissasi ja avannut sen sipsipussin ja syönyt niitä niin että ne oli lentäny lattialle ja syönyt leivät :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      74
      1175
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      78
      929
    3. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      424
      898
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      78
      890
    5. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      64
      788
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      773
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      747
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      738
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      672
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      570
    Aihe