miksi ei BIOSin kello asetu oikeaan kellonaikaan? olen nollannut BIOSin (clear MOS) ja patterin vaihtanut (standardipatteri, tarviiko Asus oman patterinsa?) mutta ei auta, ilmoittaa että CMOSsin asetukset väärin (time and date), default-asetuksilla pääsee vain käynnistämään windowsin, muutoksia ei pysty siis myöskään BIOSiin tekemään...asensin uuden BIOSin muttei apua siitäkään (on eri tapoja asentaa BIOS, pitäiskö kokeilla niitä toisiakin)...??? Joutuuko vaihtamaan siruja?
cmos
4
752
Vastaukset
- BIOS:iin pääse?
Siellä on omat kentät date&time, joissa ne voi asettaa kohdalleen. Myös Windowsissa tehdyt kellon ja päiväyksen muutokset menevät BIOS:iin.
Onko se kello ja päiväys ihan oikeasti pielessä vai herjaako se tyhjästä? Siinä tapauksessa Googleen hakusanoiksi emon malli sekä BIOS virheilmoitus. Luulisi jonkun muunkin törmänneen samaan ongelmaan samalla emolla.- biossi
..kyllä pääsee BIOSiin, ei siitä ole kiinni, mutta aika-asetukset eivät pysy, en pääse BIOSista eteenpäin kuin default-asetuksilla vain.
Ei mene mulla windowsista kellonaika BIOSiin, olen yrittänyt.
Onkelma alkoi kun vaihdoin emolevyn ja jouduin asentaa XP:n uudelleen korjaavana ja tietty muutkin ajurit asentaa ym. - emon merkki
biossi kirjoitti:
..kyllä pääsee BIOSiin, ei siitä ole kiinni, mutta aika-asetukset eivät pysy, en pääse BIOSista eteenpäin kuin default-asetuksilla vain.
Ei mene mulla windowsista kellonaika BIOSiin, olen yrittänyt.
Onkelma alkoi kun vaihdoin emolevyn ja jouduin asentaa XP:n uudelleen korjaavana ja tietty muutkin ajurit asentaa ym.ja malli on? Onko siinä jokin turvaominaisuus, jonkinlainen kirjoitussuojaus päällä?
Normaalisti ne asetukset kyllä pystyy muuttamaan ja tallentamaan. Eli BIOS:ista pääsee eteenpäin muutetuilla asetuksilla. Mikäli kello ja asetukset ovat pielessä seuraavalla käynnistyskerralla, syynä on tyhjä patteri. Tuo sinun ongelmasi viittaisi kyllä ihan BIOS-vikaan, tai muuten vialliseen emolevyyn. BIOS:han on juuri siellä emolevyllä olevassa Cmos-piirissä. - biossi
emon merkki kirjoitti:
ja malli on? Onko siinä jokin turvaominaisuus, jonkinlainen kirjoitussuojaus päällä?
Normaalisti ne asetukset kyllä pystyy muuttamaan ja tallentamaan. Eli BIOS:ista pääsee eteenpäin muutetuilla asetuksilla. Mikäli kello ja asetukset ovat pielessä seuraavalla käynnistyskerralla, syynä on tyhjä patteri. Tuo sinun ongelmasi viittaisi kyllä ihan BIOS-vikaan, tai muuten vialliseen emolevyyn. BIOS:han on juuri siellä emolevyllä olevassa Cmos-piirissä.Asus P4P800-VM , manuaali: http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=P4P800-VM
miten tuo kirjoitussuojauksen saa pois päältä, en kyllä löydä manuaalista onko sellaista minun emossani, onko se yleensä jumppereilla asetettu vai...? Patterin oon vaihtanut 2 kertaa, ei vaikutusta. Asensin uusimman BIOSin flashaamalla, onko sillä vaikutusta, pitäiskö kokeilla DOSin kautta päivittää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115593Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825229- 1253264
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin863165- 118974
- 56950
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130872- 43666
- 37665
- 23609