Talopaketin sisällöstä

Onko kokemusta saako vesikatteen (tiilet) hankittua itse edullisemmin vai kannattaako ne ottaa talotehtaan paketin mukana? Missä tavarassa ylipäätään voisi tulla selvää säästöä itse hankkien verrattuna talotehtaan toimitukseen?
51803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos hankkii tavaraa itse, niin jotain voi saada tietysti halvemalla. Tarjousten pyytäminen, vertailu ja tavaran ostamien ja tontille haaliminen on kuitenkin melko vaativaa ja aikaa vievää hommaa, eli se ei välttämättä ole hirveän kannattavaa puuhaa, varsinkaan jos on tarkoitus olla itse rakentamassa, eikä ole ammattiostaja.

Äänestä

Ja tulin siihen tulokseen, että kattomateriaalit kannatti ottaa talotehtaalta (riippuu nyt tietysti ihan siitä mihin hintaan niitä tarjoavat sulle ;). Oletko kysellyt eriteltyä tarjousta, eli tuon katon hintaa tuossa paketissa.

Samaan tulokseen tulin ikkunoiden ja ulko-ovien kanssa.

Muista materiaaleista en osaa sanoa, koska oma pakettimme ei sisältänyt talon sisäpuolelta paljon mitään.... en vain tykännyt ajatuksesta, että väliovet, saunanmateriaalit yms. tulisivat paketin mukana. Vaan halusin hankkia ne itse muun sisustuksen mukaan.

Ai niin, sisäportaat voi olla myös sellainen asia, joka ehkä kannattaa ottaa pakettiin mukaan. Ne on yllättävän kalliita hankkia, jos ei tunne jotain hyvää puuseppää, joka tekisi ne.

Äänestä

Talopaketin hinnassa on itse hankittuun verrattuna aina mukana tehtaan kate, tehtaan yleiskulut, myyjän provikka, vähän enemmän alv:tä ja useimmiten jotain kuljetuksesta. Outoja ovat kuitenkin joskus nää alennusprosentit, isoina erinä kun ostavat.
Jos itse haluut kilpailuttaa älä ihmeessä kysele hintoja tuote kerrallaan. Itse oon saanut junailtua ihan kivoja hintoja kilpailuttamalla rakennustarvikeliikkeillä paria eri pakettia. Ekaan esim. teräkset, harkot, laastit, styroxit, salaojat, kaivot, ym.
Säästöt talopakettiin verrattuna olivat merkittäviä 50 000 ... 100 000 mummonmk.

Äänestä
  • Säästöä tulee, seuraavaksi varmaan lähettävät noin terhakalle kilpailuttajalle rahaa tilille. Toiset sitä vaan osaa - heheee.

    Äänestä

Mielestäni lähes kaikki materiaali mikä sinulle kelpaa ja on tarjolla talopaketin mukana, kannattaa ottaa. Itse kilpailuttaminen on hankalaa ja aikaa vievää, eikä säätöjä todellakaan juuri tule. Jos sinulla on joku tuttu rakennusliikkeen omistaja/vastuuhelkilö kannattaa mahdollisesti kysellä. Tavallisen pulliaisen alennuksilla et materiaaleja halvemmalla saa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


askarruttaa kirjoitti:

Onko kokemusta saako vesikatteen (tiilet) hankittua itse edullisemmin vai kannattaako ne ottaa talotehtaan paketin mukana? Missä tavarassa ylipäätään voisi tulla selvää säästöä itse hankkien verrattuna talotehtaan toimitukseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu