Montako vuotta söitte?

Kohtu ja munasarjat poistettu 3 v. sitten. Ikää nyt 45 v. Mietin, että vieläkö jatkaa Progynovan syöntiä, vai joko tuo riittäisi. Jos antaisi vaihtareiden tulla. Eikös jatkuva hormonipillereiden syönti ole rasite maksalle, vaikka toisaalta suojaa osteoporoosilta. Mietin myös geeliä tai laastareita, mutta laastari ei houkuta kun iho on aika herkkä.

Miten muut olette asian ratkaisseet? Olisiko jollakulla kertoa kokemuksia estrogeenigeelistä?
4607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Helmikuussa 2007 leikattu kohtu. Munasarjat kuihtuneet kesäkuussa 2007 tehdyssä tutkimuksessa. Syön progynova lääkettä ja oireet pysyvät hyvin poissa. olen 50v joten vaihtarit luuluvat asiaan. Minulla siis vuosi takana tuota lääkettä. Tietoa kuinka kauan voi sitä syödä ei ole. Kokeilin viikon olla syömättä progynovaa ja sain hikikohtaukset takisin ja mielialan vaihtelut.. Olisi kiva tietää kuinka kauan olette syöneet tuota lääkettä.

Äänestä
  • Söin reilut 2 vuotta. Jätin nyt kuitenkin pois nuo pillerit pari viikkoa sitten. Mitään dramaattista eroa entiseen en ole huomannut, vaikka jonkin verran helpommin tulee hiki kun liikkuu. Ja paino on pudonnut kuin itsestään 2 kg! Olo on kevyt ja enrginen.

    Mielialavaihteluja pelkäsin, mutta niitä ei ole tullut. Mutta jos tulee, niin ehkä ne hoituvat mielialalääkkeilläkin ettei tarvitse hormoneja syödä sitä varten.

    Myös sitä mietin, että nyt kun estrogeenia ei enää ole niin luut alkavat varmaan heikentyä ja sydäntautiriski kasvaa myös. Täytyy varmaan kiinnittää huomiota ruokavalioon enemmän kuin ennen.

    Äänestä

Pelkkä estrogeeni ei mainittavasti lisää rintasyöpäriskiä. Progynovan tilalle voi vaihtaa joko geelin tai toisentyyppisen estrogeenipillerin. Ainakin Estrofem ja Zumenon ovat sellaisia että ne voi laittaa kielen alle liukenemaan, jolloin ei tule lainkaan maksarasitusta ja tehokin on parempi. Oma gynekologini suositteli näitä. Minulla geeli ei imeytynyt kunnolla ja geelin alkoholi voi ärsyttää herkkää ihoa. Osteoporoosiin auttanee oikeat ruokailutavat ja tärähtelevä liikunta.

Äänestä
  • ehkäisystä. Oikea ruokavalio ja ylimääräisen kalkin nauttiminen jos ei pysty maitotuotteita käyttämään. Minulle yksi lääkäri sanoi että 4 lasillista rasvatonta maitoa päivässä ja 30 tasahyppyä pitää osteoporoosin loitolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Progynova kirjoitti:

Kohtu ja munasarjat poistettu 3 v. sitten. Ikää nyt 45 v. Mietin, että vieläkö jatkaa Progynovan syöntiä, vai joko tuo riittäisi. Jos antaisi vaihtareiden tulla. Eikös jatkuva hormonipillereiden syönti ole rasite maksalle, vaikka toisaalta suojaa osteoporoosilta. Mietin myös geeliä tai laastareita, mutta laastari ei houkuta kun iho on aika herkkä.

Miten muut olette asian ratkaisseet? Olisiko jollakulla kertoa kokemuksia estrogeenigeelistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu