mitäs ihmettä?

mi-mitä?

Oli iltaa viettämässä broidini luona noin parisen tuntia sitten.
Siellä sattui vähän outo juttu.. Juteltiin keittiönpöydän ääressä ja yks kaks kuului ääni kuin veljen vaimon lasi olisi kaatunut ja kaikki kolme (mä, broidi ja sen vaimo) käännyttiin katsoo sitä lasia ja se oli pystyssä edelleen, koskemattomana.
Oltiin vähän ihmeissämme että mitäs helvettiä tapahtui. Broidini, skeptikko kun on, alkoi paniikin omaisesti etsimään selitystä tälle asialle, että lasi olisi itsestään liikahtanut ja täten päästänyt kaatuneen lasin nesteineen- äänen. Broidi koitti että lasin pohja ja pöytä oli täysin kuivia, ei siis mitään ilmakuplia. Lasi ei ollut minkään lehden/kynän/liinan päällä, jolta olisi voinut luisua.
No.. vaikka iltaa vietettiin, ei niin humalassa (ja mitään aineita ei käytetä kukaan!) oltu, etteikö tajuttu mitään. Puhuttiin Saksalaisista sotilaista ja Berliinin muurista. Olin käynyt pari päivää aikaisemmin juuri kuvailemassa Saksalaisella hautausmaalla. Liekö sieltä joku tarttunut mukaani..

5

682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskotaan

      Juu!kyllä varmasti.eihän se ääni voinut kuulua muualta.no ei tietysti,vaan kummitushan sen täytyy olla joo!

    • saksalaisilla oli useita kokemuksia "haamu- divisioonista" 40-luvulla. Ehkäpä yksi sellainen tuli teille asumaan.

      • Minävaanmoi

        Astiakaapissa kaatui itsekseen lasi, tai tiskialtaassa jolloin kuuluisi se "neste-äänikin" (jos lasissa oli esim. vettä). Ite kotona säikähdän välillä kun kallellaan ollut lasi kolisee itsekseen nurin astiakaapissa.


      • Minävaanmoi kirjoitti:

        Astiakaapissa kaatui itsekseen lasi, tai tiskialtaassa jolloin kuuluisi se "neste-äänikin" (jos lasissa oli esim. vettä). Ite kotona säikähdän välillä kun kallellaan ollut lasi kolisee itsekseen nurin astiakaapissa.

        näin on. Olivathat "haamu-divisioonatkin" olemassa vain karttapöydällä :)


    • Ninnu*

      Meidän mukaan vaoi lähteä ketä vaan, vaik hautausmaalta, bubeista...jne.eksyneitä sieluja tai joilla on jotain asiaa.
      Tiellä oli aivan selvä sellainen tapaus. Sotilaan henki halus osallistua omal tavallaan teidän keskusteluihin ja kertoa, että elämä jatkuu, vaik ruumis on mennyttä!=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      70
      3063
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2855
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2095
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1545
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1329
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1318
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1291
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1253
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1222
    10. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1220
    Aihe