nöyryytykselle

tietääkö joku osoitteen sosiaali ja terveysministeriössä mihin tai kenelle voi valittaa lapsen asiattomasta kohtelusta?
sossu kehotti laittamaan valituksen suoraan sinne,muttei itsekkään muistanut osoitetta
5275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olisiko tuo osoite oikea.

[email protected]

Ehkä kannattaisi laittaa rikostutkimus ?

Äänestä
  • peruspalveluministeri ja vastaa lastensuojeluasioista ministeritasolla.


    Lääninhallitukseen kantelu. Katso yhteystiedot netistä oman läänisi kohdalta ja sieltä läänin sosiaalitarkastaja.


    Eduskunnan oikeusasiamies on myös virkansa puolesta kiinnostunut viranomaisten lapsille ja nuorille suorittamasta kohtelusta jne.


    Kuntasi sosiaaliasiamiehestä voi ja saattaa olla myös apua lapsesi tilanteen selvittämisessä.


    Oman kunnan poliisille voi tehdä rikosilmoituksen lapsensa kohtelusta. Voi jäädä tutkimatta mutta kyllä poliisit voivat olla jo varovaisiakin näissä tutkimatta jättämisissään.

    Äänestä

kertoa, sossutantoilla on asiakaslain mukaan velvollisuus siihen.

Jokaisessa kunnassa on sosiaaliasiamies. Jos asiakas on tyytymätön saamaansa palveluun tai kohteluun, hän voi kääntyä sosiaaliasiamiehen puoleen.

Sosiaaliasiamies neuvoo ja avustaa sosiaalihuollon asiakkaita. Hän tiedottaa asiakkaan oikeuksista ja seuraa, miten asiakkaita kohdellaan kunnassa.

Kotikuntasi sosiaalitoimistossa saat tiedon, miten saat yhteyden oman kuntasi sosiaaliasiamieheen.

Sosiaaliasiamies antaa asiakkaalle tietoja siitä, miten asiasta valitetaan. Sosiaaliasiamies ei tee valitusta asiakkaan puolesta.

Äänestä

Kun lapsi on peloteltu niin kunnolla, että hän ei uskalla edes itse myöntää äidilleen häntä arvostellun epäasiallisesti.

Joskus lapsi on niin epätoivoisen oloinen, että hirvittää. Hän sanoo, että niille on turha sanoa vastaan. Hän sanoo, että kaikkihan sieltä pois haluavat. Hän sanoo, että kukapa ei siitä rangaistuslaitoksesta ulos haluaisi.

Mutta lapsellani ei riitä voimat kertoa kaikista nöyryytyksistä itseään kohtaan, mitä äitikin on nähnyt. Se lienee siellä niin tavallista, että lapsi alkaa olla jo täysin turtunut. Joitakin todisteita on, mutta en tiedä riittävätkö - luultavasti ei.

Sen lapsi myöntää, että kotiin hän ehdottomasti haluaa.

Äänestä
  • Laitoin naapuripalstalle jutun, kun he pohtivat nyt huostaanottojen syitä ja ovat sitä mieltä, että ne ovat lähes 100 aina oikein.

    "Mielestäni sijaishuollon, olkoon laitos tai perhe, lastenhoitajien ja ohjaajien tehtävänä on lasten hoito ja kasvatus.

    Lapsen huostaanoton perusteita ei Suomessa julkaista. Useilta nettipalstoilta olen lukenut vanhempien kertomana huostaantottojen syynä olleen lapsen sairaus. Usein yksi lapsi huostaantotetaan ja loput saavat jäädä kotiinsa. Joskus olen lukenut lapsen huostaanotosta, kun kunnassa ei ole erityisopetuspaikkoja.

    Huostaanottojen perusteissa tuntuu olevan paljon epäselvyyksiä. Näitä epäselvyyksiä pohditaan usein eri oikeusasteissa.

    Lain mukaan huostaanoton tarpeellisuudesta saa ensikädessä päättä sosiaaliviranomainen. Sosiaaliviranomaisella on usein käytössä lääkärien lausuntoja, joihin he ovat saaneet sanoa oman käsitykensä.

    Huostaanoton perusteista päättäminen ei ole sijaishuollon arkea pyörittävien tehtävä eikä heillä myöskään ole siihen pätevyyttä. Pätevyyden tuo VTM:n paperit sosiaalityön alalta. Kun nämäkään ammattilaiset eivät useimpien vanhempien mielestä pysty hoitamaan tehtäviään oikein, miten pystyisi maallikko. Mielestäni tässä keskusteluketjussa huostaanotto diagnoosia "puoskaroidaan" maallikon käsityksin.

    Olen puuttunut tähän "puoskarointiin" ja sijasihoitajien vanhempivihamielisyyteen jo kerran oikeudessa ja tulen tekemään sen uudelleen ja silloin tulee tämän palstan vihamielisyys vanhempia kohtaan tuomarin lukulistalle.

    Työhön ryhtyessään sijaishoitajan olisi ymmärrettävä, mihin ryhtyy, eikä jälkikäteen kiukutella lapsen vanhemmista, jotka yleensä sijaishuollon lapsilla on. Tässä ketjussakin, kuten koko palstalla hehkuu äärimmäinen viha lasten vanhempia kohtaan muutamia poikkeuksia lukuunottamatta. "

    Lapset eivät rangaistusten pelossa uskalla kertoa sijaishoitajille halustaan palata kotiin ja tavata vanhempia. Lapset eivät uskalla kertoa vanhemmilleen sijaishuollon epäasiallisesta käytöksestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tultava loppu kirjoitti:

tietääkö joku osoitteen sosiaali ja terveysministeriössä mihin tai kenelle voi valittaa lapsen asiattomasta kohtelusta?
sossu kehotti laittamaan valituksen suoraan sinne,muttei itsekkään muistanut osoitetta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu